SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Fundacja Narodowa wydała 48 mln zł. 1,6 mln zł na programy TV Republika

W ub.r. koszty Polskiej Fundacji Narodowej zmalały z 71,25 do 47,88 mln zł. Fundacja, utrzymywana przez 17 spółek państwowych, kontynuuje wsparcie budowy Muzeum Ofiar Komunizmu i projekt żeglarski „I love Poland”, a 1,6 mln zł wydała na programy w języku angielskim realizowane przez Telewizję Republika.

Article

Fundatorami działającej od połowy 2016 roku Polskiej Fundacji Narodowej jest 17 czołowych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. W ub.r. przekazały PFN łącznie 46,45 mln zł, wobec 49,09 mln zł.

Natomiast przychody ze zwrotu niewykorzystanych darowizn z poprzednich lat wyniosły 202,9 tys. zł, przed rokiem było to 334 tys. zł.

8,5 mln zł na „I love Poland”, 1,6 mln zł na programy Telewizji Republika

Koszty działalności statutowej Polskiej Fundacji Narodowej sięgnęły w ub.r. 43,5 mln zł. PFN wsparła kwotą 13,44 mln zł budowę Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie, a 2,71 mln zł wydano na projekty dotyczące polskiego dziedzictwa na Wschodzie, m.in. Muzeum Chrztu Litwy, patriotyczną instalację artystyczną w Wilnie oraz projekty edukacyjne w Armenii i o polskim kinie.

8,56 mln zł przeznaczono na projekt „I love Poland” (w 2020 roku jego koszty wyniosły 10,4 mln zł), w ramach którego kupiony kilka lat temu jacht uczestniczy w regatach na całym świecie. 11,22 mln zł poszło na inne projekty sportowe, m.in. team100, Bieg Pileckiego i Polsailing.

1,6 mln zł poszło na prawa autorskie do czterech anglojęzycznych programów Telewizji Republika pod nazwą „Poland Daily”. W ramówce stacji pojawiły się one w 2018 roku.

Ponadto PFN wydała 495,4 tys. zł na film dokumentalny „Hidden Poland” promujący polskie atrakcje turystyczne, 832,2 tys. zł na film fabularny (nie podano jego tytułu ani żadnych informacji o twórcach, zaznaczono że tworzenie scenariusza nadzoruje agencja z Los Angeles), 389 tys. zł na dofinansowanie konferencji naukowych o historii Polski, a 645,2 tys. zł na projekt „Aby pamięć przetrwała…” o ofiarach nazizmu i komunizmu. Natomiast 889,6 tys. zł

Co z filmem o rtm. Pileckim?

W 2020 roku koszty statutowe PFN sięgnęły 66,8 mln zł, ponieważ wydatki na projekt filmowy realizowany we współpracy z agencją w Los Angeles wyniosły 6,95 mln zł, a 9,92 mln zł przeznaczono na film fabularny „Raport Pileckiego”, realizowany razem z Telewizją Polską, PISF i WFDiF.

Łączny budżet „Raportu Pileckiego” to 36 mln zł, z czego PFN przekazał 16 mln zł. Pierwszym reżyserem był Leszek Wosiewicz, a ponieważ pierwsza wersja została nisko oceniona, zastąpił go Krzysztof Łukaszewicz. Film nadal nie trafił na ekrany, WFDiF tłumaczy to sytuacją epidemiczną.

Wydatki Polskiej Fundacji Narodowej na usługi obce zmalały w ub.r. z 15,5 do 7,7 mln zł, a na amortyzację - z 3,92 mln zł do 637,1 tys. zł. Natomiast nakłady na wynagrodzenia zmalały z 5,95 do 6,11 mln zł, a na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - z 992,6 tys. zł do 1,11 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Na koniec ub.r. w PFN pracowało na etacie 31 osób, o siedem mniej niż rok wcześniej. Liczba specjalistów zmalała z 10 do siedmiu, a pracowników na stanowisku głównych specjalistów wzrosła z dziewięciu do 13.

Od połowy 2019 roku prezesem Polskiej Fundacji Narodowej jest Marcin Zarzecki, a członkiem zarządu - Michał Góras. Obaj wcześniej pracowali w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do dyskusji: Polska Fundacja Narodowa wydała 48 mln zł. 1,6 mln zł na programy TV Republika

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
KorupcjaPolityczna
W taki sposób PiS finansuje z naszych pieniędzy przyjazne sobie media. Oglądalność stacji to 0,09% za wrzesień, więc nie wiem jaki to sens (i tak tego nikt nie obejrzy).
odpowiedź
User
Melinda
Zrozumcie polskie robaki że panowie z PiSu muszą zarobic i ich rodziny też!!! Więc płacić na nich wyższe podatki!!!
odpowiedź
User
Nick
W taki sposób PiS finansuje z naszych pieniędzy przyjazne sobie media. Oglądalność stacji to 0,09% za wrzesień, więc nie wiem jaki to sens (i tak tego nikt nie obejrzy).

Może to i lepiej, że nikt nie obejrzy. Ale kasy faktycznie szkoda. Mogłaby komuś pomóc.
odpowiedź