SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NIK zawiadomił prokuraturę ws. zarządu Polskiej Fundacji Narodowej

Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że zarząd Polskiej Fundacji Narodowej nie zapewnił pracownikom Izby dostępu do dokumentów umożliwiających czynności kontrolne. NIK złożył do prokuratury zawiadomienie dot. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez władze PFN.

W komunikacie Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że jej kontrolerzy nie uzyskali dostępu do wymaganych dokumentów Polskiej Fundacji Narodowej „pomimo upływu kolejnych wyznaczanych terminów”.

W konsekwencji NIK złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przez zarząd PFN przestępstwa z w art. 98 ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli, który stanowi, że „kto osobie uprawnionej do kontroli, o której mowa w niniejszej ustawie, lub osobie przybranej jej do pomocy, udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, w szczególności przez nieprzedstawienie do kontroli dokumentów lub materiałów, nie informuje bądź niezgodnie z prawdą informuje o wykonaniu wniosków pokontrolnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3”

Zaznaczono, że NIK o złożeniu zawiadomieniu poinformował ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego oraz prezydenta Warszawy, który nadzoruje PFN zgodnie z ustawą o fundacjach.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

NIK prowadzi kontrolę w Polskiej Fundacji Narodowej od listopada ub.r., „dbając o interes publiczny oraz przejrzystość wydatkowania środków pochodzących z SSP (spółek skarbu państwa - przyp.)”. W komunikacie zaznaczono, że PFN „zasilana środkami ze Spółek Skarbu Państwa podejmuje samodzielne decyzje w przedmiocie wydatkowania środków przekazanych jej przez podmioty z udziałem Skarbu Państwa”.

- Konieczność zaprowadzenia większej transparentności wydatków Polskiej Fundacji Narodowej jest częstym tematem dyskusji publicznej oraz przedmiotem uwag i zastrzeżeń części przedstawicieli klasy politycznej czy urzędników państwowych - dodano.

Najwyższa Izba Kontroli w komunikacie podkreśliła, że „jest naczelnym i niezależnym organem kontroli państwowej, podlegającym bezpośrednio Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej”. - W systemie organów kontroli państwowej NIK zajmuje miejsce szczególne. Jest fachowym i autonomicznym najwyższym organem kontroli stojącym na straży właściwego gospodarowania środkami publicznymi - dodano.

- Najwyższa Izba Kontroli jest naczelnym i niezależnym organem kontroli państwowej, podlegającym bezpośrednio Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej. W systemie organów kontroli państwowej NIK zajmuje miejsce szczególne. Jest fachowym i autonomicznym najwyższym organem kontroli stojącym na straży właściwego gospodarowania środkami publicznymi - zaznaczono.

PFN: nie dysponujemy środkami państwowymi lub komunalnymi

W swoim komunikacie Polska Fundacja Narodowa oceniła, że jej działalność „nie podlega kontroli Najwyższej Izby Kontroli w oparciu o przesłankę z art. 203 ust 3 Konstytucji RP uściśloną w art. 2 ust 3 ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli albowiem nie dysponuje w działalności majątkiem lub środkami państwowymi lub komunalnymi, co potwierdzają opinie prawne przedstawione NIK”.

PFN przypomniała, że została powołana 16 listopada 2016 r. oświadczeniem o ustanowieniu fundacji, a 29 grudnia 2016 r. została wpisana do KRS, uzyskując odrębną podmiotowość prawną.

- Co istotne, PFN prowadzi wyłącznie działalność statutową, nie prowadząc przy tym działalności gospodarczej, nie posiadając statusu organizacji pożytku publicznego i nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Majątek PFN pochodzi wyłącznie od Fundatorów (spółek prawa handlowego) i do chwili obecnej nie uzyskiwała dotacji, subwencji, darowizn tym bardziej ze środków publicznych czy komunalnych - wyliczono.

Dodano, że Najwyższa Izba Kontroli w dotychczasowej korespondencji z Polską Fundacją Narodową, „nie wykazała relewantnie swojej kompetencji kontrolnej wobec PFN, pomimo kierowania przez PFN wielu pism i opinii prawnych”.

- Dotychczas NIK nie odniósł się do obszernego stanowiska i wniosków PFN zawartych w piśmie z dnia 22 lutego 2021 r., które mają determinujące znaczenie dla oceny braku legalności prowadzonych przez NIK i kontrolerów działań kontrolnych wobec PFN. Mimo to od momentu pojawienia się NIK w Fundacji, Zarząd PFN współpracuje z przedstawicielami Izby, pracując w trybie hybrydowym z uwagi na pandemię. Najwyższa Izba Kontroli pobrała szereg dokumentów z PFN - zapewniono.

Polska Fundacja Narodowa dodała, że „na bieżąco informowała i informuje NIK o sytuacji wewnętrznej związanej z pandemią oraz jej następstwami w bieżącej działalności (w tym z uwagi na problemy covidowe u pracowników i współpracowników PFN)”.

„PFN działa transparentnie”

W komunikacie PFN podkreśliła, że „działa transparentnie, czego dowodem są co roku publikowane sprawozdania z działalności - uprzednio - dodatkowo sprawdzane przez biegłego rewidenta i akceptowane przez Radę Fundacji”.

- Jest dla nas zaskoczeniem komunikat NIK o powiadomieniu prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które nie zaistniało. Polska Fundacja Narodowa nie udaremnia (także nie utrudnia) wykonywania czynności służbowych przez NIK, pozostając w stałym kontakcie z pracownikami NIK - zapewniła.

- Uważamy także, że ogłaszanie opinii publicznej przez NIK, że „w związku z prowadzoną kontrolą ujawniono fakty uzasadniające podejrzenie popełnienie przestępstwa przez zarząd fundacji „Polska Fundacja Narodowa”, za niestosowne, tym bardziej, że czynności NIK są w toku - dodała fundacja w komunikacie.

Polska Fundacja Narodowa dotowana przez państwowe spółki

W połowie ub.r. do zarządu Polskiej Fundacji Narodowej zostali powołani Marcin Zarzecki i Michał Góras, ten pierwszy na stanowisko prezesa. Poprzednio szefem PFN przez rok był Filip Rdesiński.

PFN została założona pod koniec 2016 r. przez duże spółki państwowe: PGE, Enea, Energa, Tauron, KGHM Polska Miedź, PZU, PKN Orlen, Grupa LOTOS, PGNiG, Grupa Azoty, Totalizator Sportowy, PWPW, GPW, PHN, PGZ, PKO BP i PKP.

Każdy z fundatorów na start przekazał PFR od 1,5 mln zł do 7 mln zł, a od 2018 roku roczne wpłaty są o połowę niższe. Zgodnie z zapisami statutu PFN do 2026 r. powinna otrzymać łącznie ponad 633 mln zł.

Pod koniec grudnia Polska Fundacja Narodowa wyliczyła, że w ub.r. przeznaczyła 17,4 mln zł na projekt „Reputacja”, 16 mln zł na produkcję filmu „Raport Pileckiego”, 11,2 mln zł na projekt żeglarski „I Love Poland”, a 11,6 mln zł na wsparcie sportowców w ramach „Team 100”. Zarząd PFN zarobił 877 tys. zł, zatrudnienie zmniejszono o 15 proc.

Dołącz do dyskusji: NIK zawiadomił prokuraturę ws. zarządu Polskiej Fundacji Narodowej

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nick
No i o co to larum? Dokumentów nie ma, bo wszystko jest na gębę, umowa ustna też jest przecież ważna. Trzeba pytać, a nie czytać. Tylko szybko, bo pamięć dobra, ale krótka.
odpowiedź
User
evita
Szczurki zaczynają się podgryzać. Nareszcie.
odpowiedź
User
albinos
Dawaj Marian, nie odpuszczaj przewalaczom:)
odpowiedź