SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska giełda będzie zyskiwać. W I kwartale warto zainwestować w akcje

Koniec roku na GPW nie powinien już przysporzyć większych emocji. W roku 2015, wyłączając zjawiska nieprzewidziane, polska giełda powinna rosnąć, głównie za sprawą środków unijnych napędzających wzrost gospodarczy.

fot. Shutterstock.comArticle

– Spodziewam się, że dzięki uruchomieniu środków unijnych z nowej perspektywy finansowej 2014-2020 wzrost gospodarczy w Polsce przyspieszy w II połowie 2015 r. – przewiduje Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

Jego zdaniem dlatego właśnie dobrym momentem na zakup akcji będzie I połowa roku lub nawet jego I kwartał, bo przyspieszenie gospodarki pociągnie za sobą większe zainteresowanie inwestorów spółkami z GPW, a ich akcje zaczną drożeć.

– Inwestujmy w akcje tych firm, które najbardziej skorzystają na środkach unijnych. Myślę, że duże pieniądze będą przeznaczone na rozwój, badania i informatykę, w związku z tym warto wybierać spółki działające właśnie w takich obszarach – mówi Piotr Kuczyński.

Jak dodaje, afera związana z niejasnościami dotyczącymi liczenia głosów przez PKW w niedawnych wyborach samorządowych mogła zaszkodzić wizerunkowi sektora informatycznego. W dodatku od początku roku indeks WIG-informatyka wzrósł tylko o ok. 2 proc. Choć to więcej niż dla całego WIG-u (+0,06 proc.), to w porównaniu z sektorem energetycznym (ponad 20 proc.) czy mediowym (prawie 14 proc.) wzrost wydaje się skromny i pozostawia przestrzeń do dalszego ruchu w górę.

Główny analityk Domu Inwestycyjnego tłumaczy, że niewielkie podciągnięcia indeksów na koniec roku są spowodowane zwykle chęcią uzyskania wyższych premii przez zarządzających funduszami na koniec roku. Zjawisko, zwane rajdem św. Mikołaja, zdecydowanie częściej ma miejsce w USA niż w Polsce.

– W USA indeks Standard & Poor’s pobił w tym roku rekord wszech czasów 49 razy. To nadzwyczajne zjawisko, które nie miało miejsca od 1928 r. – zauważa główny analityk Xelion.

2014 r. okazał się korzystnym okresem dla światowych parkietów giełdowych. Amerykański indeks Dow Jones Industrial wzrósł w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 11 proc., Standard & Poor’s 500 zwyżkował o 14 proc., a wartość głównego indeksu w Japonii Nikkei 225 była wyższa o 19 proc. w stosunku do końca ubiegłego roku. Polski WIG20 zachowywał się na ich tle bardzo stabilnie, stracił na wartości niespełna 4 proc. To również może zachęcić inwestorów do kupowania polskich akcji, których ceny nie są wygórowane.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska giełda będzie zyskiwać. W I kwartale warto zainwestować w akcje

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl