SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska gospodarka się rozkręca, rosną płace i zatrudnienie

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach w marcu br. było wyższe o 0,5 proc. niż rok wcześniej, a wynagrodzenia wzrosły o 4,8 proc. - podał GUS.

Małgorzata Starczewska-KrzysztoszekArticle

- Marcowe dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w przedsiębiorstwach potwierdzają, że gospodarka się rozkręca.  Daje to efekt coraz wyższych wynagrodzeń, ale ciągle w mniejszym stopniu wpływa na wzrost zatrudnienia. Przedsiębiorstwa zatrudniające dziesięciu i więcej pracowników ciągle jeszcze wolą wydawać więcej na wynagrodzenia niż zatrudniać nowych pracowników. W marcu płace wzrosły bowiem aż o 4,8 proc., a zatrudnienie o 0,5 proc., czyli było wyższe niż przed rokiem jedynie o 26,5 tys. osób (a ciągle niższe o 23,5 tys. niż w marcu 2011 r.). Firmy wolą zatrudniać w godzinach nadliczbowych lub na umowach dodatkowych niż dawać etaty na stałe. Zapewne wpływ na to mają niepewność co do rozwoju sytuacji za naszą wschodnią granicą, a przede wszystkim regulacje prawne, które nie pozwalają na elastyczne dostosowanie zatrudnienia do potrzeb.

Wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń, który w marcu dał przyrost funduszu płac o ponad miliard złotych (nominalnie), wpłynie na poprawę skłonności gospodarstw domowych do konsumpcji, a tym samym na dynamikę spożycia indywidualnego, a w konsekwencji na wzrost PKB. Gospodarstwa domowe nie tylko bowiem dostrzegają nieznaczną, ale jednak poprawę na rynku pracy, ale także niską inflację, co dodatkowo sprzyja konsumpcji.

Niska dynamika zatrudnienia nie tworzy zagrożeń dla powstania presji płacowej. Zatem sytuacja na rynku pracy nie będzie miała wpływu na decyzje RPP. Ciągle nie ma przesłanek, aby oczekiwać wzrostu stóp procentowych wcześniej niż na początku 2015 r. - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Dołącz do dyskusji: Polska gospodarka się rozkręca, rosną płace i zatrudnienie

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jak mozna tak bredzic?
płace wzrosly 4,8% w marcu !!! pracuje w dobre firmie, na ekluzywnym stanowisku i nie tylko nie podniesiono mi pensji o blisko 5% ale obnizono o 20% !!!!!!!!!!! a skoro gospodarka sie rozkreca to wzroslo zatrudnienie ...w mojej dobrej firmie ten wzrost to -30% !!!!!! tak wyglada STATYSTYCZNE OSZUSTWO !!! Firmy wola zatrudniac w godzinach nadliczbowych, dlatego ostatnie nadgodziny mialem 15 lat temu !!!!


jak mozna karmic motloch takim durnym belkotem ????? i kiedy to sie wreszcie skonczy ?!?!?!?!?!?
odpowiedź
User
serio?
u nas rosną wydatki i tyle. dobrze,że kredyty gotówkowe są w odwodzie. wzięliśmy taki w getinie i sprawy się normują, ale o żadnym rozkręcaniu nie może być mowy.
odpowiedź