SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska pod względem cyfryzacji w ogonie Europy, ale szybko nadrabia zaległości (raport)

Według raportu przygotowanego na zlecenie ThinkTankCyfrowy.pl Polska znajduje się dzisiaj na 28. miejscu w Europie pod względem rozwoju usług cyfrowych w sektorze prywatnym, kompetencji pracowników i jakości e-government. Jednocześnie jednak nasz kraj jest w europejskiej czołówce w nadrabianiu cyfrowych kompetencji, a najbardziej ucyfrowiony jest nasz sektor finansowy.

Article

Raport „Czas na przyspieszenie. Cyfryzacja Gospodarki Polski” przedstawia perspektywy wzrostu w dziedzinie cyfryzacji oraz rekomendacje działań potrzebnych do pełnego wykorzystania jej potencjału w budowie konkurencyjnej gospodarki. Autorzy zebrali 95 wskaźników ze statystyki międzynarodowej i przełożyli je na filary gospodarki cyfrowej: zasoby cyfrowe (sprzęt, systemy informatyczne i dostęp do sieci), e-biznes (upowszechnienie nowych mediów w relacjach między firmami) oraz e-commerce (rozpowszechnienie technologii ICT w relacjach między firmami a klientem). Te trzy wymiary pozwoliły stworzyć im Wskaźnik Cyfryzacji Gospodarki.

Obecnie pod względem cyfryzacji Polska zajmuje 28. miejsce wśród 30 krajów Europy. Polska e-gospodarka ma niewielki udział w PKB na poziomie 4,1 proc (w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Danii wskaźnik ten wynosi od 6 do 8 proc.). Według przewidywań analityków w br. udział ten wzrośnie do 5 proc., a w 2020 r. e-gospodarka będzie tworzyła 9,5 proc. PKB.

Raport podkreśla, że pomimo odległego miejsca pod względem cyfryzacji Polska należy do krajów, w których gospodarka najszybciej adaptuje nowoczesne technologie. Na tej liście nasz kraj znajduje się obecnie na czwartej pozycji, najszybciej cyfryzacji ulega Bułgaria i Rumunia. Jednocześnie Polska jest szósta na liście państw poprawiających kompetencje cyfrowe. Pod tym względem do nadrobienia jest sporo – co dziesiąty Polak umie korzystać w zaawansowany sposób z internetu (tworzyć stronę internetową czy wysyłać maila z załącznikiem). Tymczasem na Islandii, Litwie czy w Szwecji wskaźnik ten przyjmuje wartości kolejno: 34, 32 i 26 proc.

Analitycy zaznaczają, że w naszym kraju szybciej niż użytkownicy prywatni cyfryzują się firmy. Obecnie prawie każda firma w Polsce prowadzi swoją stronę internetową, a 60 proc. przedstawia na niej katalog produktów z cenami i możliwością zakupu produktu. Średnia dla Europy wynosi pod tym względem 53 proc. Gorzej jest z dokonywaniem przez Polaków zakupów w internecie - przyznaje się do tego 22 proc. naszych rodaków, podczas gdy średni wskaźnik europejski wynosi 41 proc.


Biorąc pod uwagę konkretne sektory polskiej gospodarki najlepiej pod względem cyfryzacji wypadają ubezpieczenia i finanse - tutaj Polska zajmuje w Europie 9. miejsce. W pozostałych kluczowych gałęziach rynku nasz kraj znajduje się w trzeciej dziesiątce.

Pod względem rozwoju e-businessu nasz kraj uplasował się w rankingu na 25. miejscu, natomiast dynamika rozwoju tego sektora Polska znalazła się na drugiej pozycji - wyprzedzają nas jedynie Węgry.


Na 24. pozycji nasz kraj znajduje się w dziedzinie e-commerce, jednak także w tym segmencie wykazuje szybki wzrost plasując się w pierwszej dziesiątce krajów europejskich.


We wnioskach raport podkreśla, że Polska jest poniżej europejskiej średniej jeśli chodzi o przygotowanie do cyfrowej rewolucji. Polscy pracownicy wciąż mają niskie kompetencje cyfrowe, a rząd nie wspiera rozwoju usług cyfrowych równie mocno jak czołowe europejskie państwa.

Dołącz do dyskusji: Polska pod względem cyfryzacji w ogonie Europy, ale szybko nadrabia zaległości (raport)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl