SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska pozwana do TS za brak zmian w przepisach telekomunikacyjnych

Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości sprawy przeciwko Polsce oraz Belgii, Holandii, Portugalii i Słowenii, które nadal nie wprowadziły do swojego prawa zmienionych unijnych przepisów telekomunikacyjnych, poinformował urząd w komunikacie. Komisja chce, żeby Polska płaciła 112 tys. euro za każdy dzień opóźnienia w zmianie przepisów.

"Komisja zaproponowała również, by Trybunał nałożył na każde z tych państw członkowskich karę pieniężną w stawkach dziennych, która byłaby wypłacana od dnia wydania orzeczenia Trybunału do dnia powiadomienia o pełnej transpozycji przepisów do prawa krajowego. Pozostałe 22 krajów, które wdrożyły przepisy telekomunikacyjne UE, gwarantuje większą konkurencyjność rynku dla konsumentów i przedsiębiorstw oraz daje klientom w UE nowe prawa, takie jak możliwość zmiany operatora telefonii w ciągu jednego dnia z zachowaniem numeru czy prawo do natychmiastowego otrzymania informacji o przechwyceniu danych osobowych drogą elektroniczną" - czytamy w komunikacie Komisji.

Oficjalny termin zmian upłynął 25 maja 2011 r.

W przypadku Polski, Bruksela chce, żeby kraj płacił 112 190,4 euro za każdy dzień opóźnienia w wprowadzeniu przepisów. To najwyższa kara wśród zaproponowanych przez KE (Holandia ma płacić ponad 105 tys. euro a np. Słowenia nieco ponad 13 tys.).

"Nowe przepisy telekomunikacyjne zapewniają obywatelom i przedsiębiorcom w UE wyższy poziom ochrony konsumenta oraz lepszy wybór – na przykład możliwość zmiany operatora telefonii stacjonarnej lub komórkowej z zachowaniem numeru w ciągu jednego dnia roboczego. Przepisy te wymagają również od operatorów właściwej ochrony danych osobowych, a w przypadku ich utraty – niezwłocznego informowania klientów i organów zajmujących się ochroną danych. Zgodnie z przepisami użytkownicy internetu mają prawo do informacji dotyczących przechowywania danych przez strony trzecie oraz korzystania przez nie z danych umieszczonych na urządzeniach użytkownika; przepisy wymagają również doskonalenia narzędzi do walki ze spamem. Przepisy zapewniają także spójniejszą i skuteczniejszą regulację rynków telekomunikacyjnych w Europie" - deklaruje KE.

Nowe reguły w dziedzinie telekomunikacji zostały oficjalnie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę pod koniec 2009 r. Parlament i Rada ustaliły, że przepisy muszą zostać wdrożone do prawa krajowego wszystkich państw członkowskich do 25 maja 2011 r.

"Komisja podjęła działanie, ponieważ wymienione państwa członkowskie nie zakończyły jeszcze procesu legislacyjnego prowadzącego do transpozycji przedmiotowych przepisów do prawa krajowego" - czytamy dalej. Komisja może odstąpić od spraw, jeżeli zostanie powiadomiona o wprowadzeniu odpowiednich środków.

Dołącz do dyskusji: Polska pozwana do TS za brak zmian w przepisach telekomunikacyjnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl