SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Press dała Orlenowi 175 mln zł przychodów i 12 mln zł straty

Od przejęcia na początku marca br. do końca września wydawnictwo Polska Press zapewniło grupie kapitałowej PKN Orlen 175 mln zł przychodów i 12 mln zł straty netto.

Article

- Gdyby przejęcie udziałów Polska Press miało miejsce na początku okresu (czyli na początku stycznia br. - przyp.), zysk netto Grupy byłby na poziomie 7 038 mln PLN, a przychody ze sprzedaży wyniosłyby 90 471 mln PLN - poinformował Orlen w sprawozdaniu finansowym.

W trzech kwartałach br. grupa Orlen zanotowała 90 427 mln zł wpływ sprzedażowych i 7 044 mln zł zysku netto.

Dane finansowe Polska Press są uwzględniane w wynikach grupy Orlen od początku marca br. Wtedy sfinalizowano kupno przez koncern paliwowy 100 proc. udziałów wydawnictwa od Verlagsgruppe Passau. Transakcję ogłoszono w grudniu ub.r., a przeprowadzono po uzyskaniu bezwarunkowej zgody od prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- W ramach finalnego rozliczenia ceny, po korekcie o 13 mln PLN, na którą wpływ miała zmiana kapitału obrotowego oraz długu netto, ostateczna wartość godziwa przekazanej zapłaty wyniosła 222 mln PLN. Wartość księgowa nabytych aktywów netto na moment przejęcia kontroli wynosiła 200 mln PLN - poinformował Orlen.

Na aktywa Polska Press złożyło 104 mln zł posiadanych środków pieniężnych i ekwiwalentów, 67 mln zł rzeczowych aktywów trwałych, 38 mln zł należności, 20 mln zł aktywów z tytułu podatku odroczonego oraz 19 mln zł zapasów. Z drugiej strony wydawnictwo miało 55 mln zł zobowiązań, w tym 42 mln zł z tytułu dostaw.

53 proc. posiadanych przez Polska Press udziałów spółki Pro Media wydającej „Nową Trybunę Opolską” wyceniono na 8 mln zł.

Zmiana właściciela i władz Polska Press wpisana do KRS

Wraz z przejęciem Polska Press przez Orlen z wydawnictwa odeszła prezes Dorota Stanek. Z początkiem kwietnia na stanowisku członka zarządu ds. redakcyjnych Pawła Fąfarę zastąpiła Dorota Kania.

W kwietniu z zarządu Polska Press odeszli Dariusz Świąder i Magdalena Chudzikiewicz, w ich miejsce powołani zostali Maciej Kossowski z biura reklamy wydawcy oraz były prezes Ruchu Miłosz Szulc. Natomiast w maju prezesem wydawnictwa został Tomasz Przybek, wcześniej związany m.in. z PAP i Fratrią.

Duże roszady nastąpiły też w zespołach redakcyjnych Polska Press. Zmienili się redaktorzy naczelni prawie wszystkich dzienników wydawanych przez firmę, a także dyrektorzy części jej oddziałów.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Kilka dni po sfinalizowaniu kupna Polska Press przez Orlen ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od zgody prezesa UOKiK na tę transakcję. RPO w osobnym wniosku zwrócił się o wstrzymanie wykonania zgody na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen do czasu rozstrzygnięcia głównego odwołania.

Sąd rozpatrzył ten oddzielny wniosek 8 kwietnia i wstrzymał wykonanie decyzji prezesa UOKiK. Prezes Orlenu Daniel Obajtek oświadczył wówczas, że „nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie 1.03.2021 r., czyli przed wydaniem przez sąd postanowienia”. - W związku z tym postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe i nie ma wpływu na nasze działania, ani skuteczność nabycia tego podmiotu - dodał. Ocenił też, że "postanowienie sądu nie ogranicza również PKN Orlen w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press; RPO wnioskował do sądu o wydanie takiego zakazu, ale sąd w sentencji wydanego postanowienia nie nałożył na PKN Orlen takiego obowiązku".

Profesor Marcin Wiącek, wybrany w drugiej połowie lipca na Rzecznika Praw Obywatelskich, zapowiedział, że nie wycofa złożonego przez poprzedniego RPO Adama Bodnara odwołania od zgody prezesa UOKiK na kupno Polska Press przez Orlen.

We wrześniu we wpisie w Krajowym Rejestrze Sądowym o Polska Press zostali wpisani Orlen jako właściciel oraz nowi członkowie zarządu. - To potwierdzenie skuteczności transakcji i dowód na to, że wszelkie zastrzeżenia do niej były bezzasadne - skomentował Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Polska Press w ub.r. ze spadkiem wpływów i wzrostem zysku

W ub.r. przychody sprzedażowe grupy Polska Press zmalały o 20,3 proc. do 317,4 mln zł, a zysk netto wzrósł z 8,59 do 18,3 mln zł. Średnie zatrudnienie w firmie wynosiło 1,9 tys. etatów.

Firma wydaje 20 dzienników regionalnych i 150 tygodników lokalnych oraz związane z nimi serwisy internetowe. Jest też właścicielem sześciu drukarni.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska Press dała Orlenowi 175 mln zł przychodów i 12 mln zł straty

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
luk
to majtek ma swój cel biznesowy, topić nasza kasę w gazetkach
odpowiedź
User
4U
Spokojnie. Już dostał zlecenie z rządy. Jeszcze trochę reklam z Orlenu, PZU i wyjdą na swoje.
odpowiedź
User
Trampek
A Warszawa od dekady praktycznie nie ma ani jednego dziennika lokalnego. Jak można było dopuścić do likwidacji Życia Warszawy?
odpowiedź