SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Press Grupa: sprzedaliśmy „Dziennik Wschodni” zgodnie z wytycznymi UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaczął postępowanie sprawdzające, czy Polska Press Grupa wykonała nałożony przez UOKiK warunek przejęcia jesienią 2013 roku Mediów Regionalnych. Chodzi przede wszystkim o sprzedaż „Dziennika Wschodniego”. - Cały proces został zrealizowany zgodnie z wytycznymi Urzędu - odpowiada Polska Press Grupa.

Article

UOKiK w październiku 2013 roku wydał zgodę na przejęcie przez Polska Press kontroli nad spółką Media Regionalne. Urząd nakazał wówczas niemieckiemu wydawcy, by w ciągu roku od wydania decyzji sprzedał niezależnemu podmiotowi "Dziennik Wschodni" oraz domeny: dziennikwschodni.pl i e-dziennikwschodni.pl. W szczególności dotyczyło to prawa własności do tytułu i stron internetowych oraz do znaków towarowych.

W 2014 roku "Dziennik Wschodni" sprzedano spółce Corner Media. W poniedziałek UOKiK poinformował, że zaczął w tej sprawie postępowanie sprawdzające. Regulator kontroluje, czy Polska Press wykonała nałożony warunek - przede wszystkim, czy nie pozostaje z podmiotem wydającym sprzedany tytuł w zależnych od siebie relacjach handlowych.

 - Analizujemy materiały zebrane podczas kontroli, którą przeprowadziliśmy m.in. w siedzibie Polska Press. Sprawdzamy, czy spółka faktyczne wykonała nasze zalecenia sprzed czterech lat - opisuje Marek Niechciał, prezes UOKiK-u.

Kontrola koncentracji następuje w dwóch siedzibach Polska Press: w Warszawie oraz Lublinie, gdzie wydawany jest "Dziennik Wschodni", który miał być odsprzedany przez Polska Press - powiedział Niechciał.

Jak podał szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), kontrolerzy UOKiK prowadzą kontrolę od zeszłego tygodnia. "Sprawdzamy, czy warunek jest prawidłowo realizowany, czy nie doszło do jakichś uchybień, złamania prawa" - wyjaśnił.

Dodał, że działania Urzędu w tego typu sprawach można porównać do działań Prokuratury. "My jesteśmy na etapie postępowania wyjaśniającego. Te materiały, które dostaniemy, mogą powodować kolejne nasze pytania. W zależności, jak druga strona będzie odpowiadać, kontrola może trwać dłużej lub krócej" - zaznaczył Niechciał.

Jak podkreślił Niechciał, standardowo postępowania przed UOKiK, tak jak w prokuraturze, trwają raczej miesiącami niż dniami czy tygodniami. "To jest proces wielomiesięczny. (...) Chyba, że któraś ze stron przyznałaby się, że złamała prawo. Wtedy może to przebiec szybciej. Wówczas też uniknie określonych sankcji za złamanie prawa" - powiedział szef UOKiK.

W komunikacie Urzędu podano, że zgodnie z przepisami maksymalna sankcja za niewykonanie decyzji może wynieść 10 tys. euro za każdy dzień opóźnienia. Ponadto UOKiK może nakazać podział przedsiębiorstwa, które powstało na podstawie zgody wydanej w wyniku udowodnionego oszustwa przedsiębiorców.

Polska Press Grupa: sprzedaliśmy „Dziennik Wschodni” zgodnie z wytycznymi

Joanna Pazio, rzecznik prasowy Polska Press Grupy, informuje, że - zdaniem władz spółki - wszystko jest w najlepszym porządku. - Cały proces sprzedaży przedsiębiorstwa wydającego „Dziennik Wschodni” został zrealizowany zgodnie z wytycznymi oraz za zgodą UOKiK - brzmi komunikat przesłany do portalu Wirtualnemedia.pl.

Polska Press podkreśla, że 16 kwietnia 2014 roku to UOKiK zaakceptował nowego inwestora dla „Dziennika” - spółkę Corner Media. - W pełni współpracujemy w ramach kontroli, przedstawiając wszystkie informacje wymagane przez Urząd - informuje Pazio.

Polska Press przejęła osiem innych dzienników Mediów Regionalnych

Do Mediów Regionalnych oprócz „Dziennika Wschodniego” należało osiem innych dzienników regionalnych („Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Gazeta Współczesna”, „Głos - Dziennik Pomorza”, „Kurier Poranny”, „Nowa Trybuna Opolska”), dwa płatne i trzy bezpłatne tygodniki, 50 serwisów internetowych oraz pięć drukarni.

Obecnie Polska Press Grupa wydaje 20 dzienników regionalnych, 150 tygodników lokalnych, szereg serwisów internetowych oraz kilka magazynów. Firma ma sześć drukarni.

Według danych ZKDP w sierpniu br. najpopularniejszymi dziennikami Polska Press Grupy były „Gazeta Pomorska” (ze średnią sprzedażą ogółem wynoszącą 30 951 egz.), „Dziennik Zachodni” (27 080 egz.) i „Głos Wielkopolski” (22 151 egz.), natomiast „Dziennik Wschodni” zanotował 4 635 egz. średnie sprzedaży ogółem.

Obecnie „Dziennik Wschodni” i jego serwis internetowy są wydawane przez działającą w Lublinie spółkę Corner Media, której większościowym udziałowcem jest Tomasz Kalinowski, a mniejszościowymi - pracownicy gazety.

Repolonizacja mediów

Polska Press Grupa jest wymieniana co jakiś czas przez przedstawicieli PiS w kontekście reponalizacji mediów. Podczas niedawnego spotkania z członkami klubów w „Gazecie Polskiej” prezes tej partii, Jarosław Kaczyński mówił, że wprowadzenie przepisów ograniczających koncentrację kapitałową na rynku mediów jest koniecznością. - Powinniśmy konsekwentnie wychodzić z sytuacji, w której większość mediów nie należy do Polaków, nie należy do polskich firm. Rynek gazet telewizyjnych, gazeta dla pań, gazety dla młodzieży - to jest jedna firma w Polsce. Rynek codziennej prasy lokalnej - to jest inna firma - mówił Kaczyński.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska Press Grupa: sprzedaliśmy „Dziennik Wschodni” zgodnie z wytycznymi UOKiK

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
prawnik
No nie są właścicielem. Co każdy może wyczytać w KRS-ie.
Ale na pewno da się sprawę badać dłuuuugo i wnikliiiwie.
odpowiedź
User
ja
szpieg w firmie przedwyborami:) super....
odpowiedź
User
Grad
PiS = bolszewizm. I nawet ci co teraz biorą 5 stowek I chwała PiS mogą się zdziwić jak PiS zapuka do ich drzwi z nakazem aresztowania
odpowiedź