SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Press z 274 mln zł wpływów od przejęcia przez Orlen

Od kupna przez Orlen na początku marca ub.r. do grudnia Grupa Polska Press zanotowała 274 mln zł przychodów. Koncern paliwowy zaznaczył, że to kwota nieistotna przy skali jego biznesu.

Article

W sprawozdaniu finansowym PKN Orlen stwierdzono, że „gdyby przejęcie udziałów Polska Press miało miejsce na początku okresu, (czyli z początkiem stycznia ub.r. - przyp.) zysk netto Grupy (grupy Orlen - przyp.) byłby na poziomie 10 235 mln PLN, a przychody ze sprzedaży wyniosłyby 131 636 mln PLN”.

Ostatecznie grupa Orlen zanotowała w ub.r. 131 592 mln zł przychodów, 12 801 mln zł zysku operacyjnego i 10 241 mln zł zysku netto, wobec 86 180 mln zł wpływów, 3 908 mln zł zysku operacyjnego i 2 825 mln zł zysku netto w 2020 roku.

- Udział Grupy Polska Press w wynikach Grupy ORLEN za IV kwartały 2021 roku był nieistotny - zaznaczono.

Bez danych o wyniku netto Polska Press, pion detaliczny Orlenu z niższym zyskiem

PKN Orlen poinformował, że od finalizacji kupna grupy Polska Press na początku marca ub.r. do grudnia udział wydawnictwa w przychodach grupy kapitałowej Orlen wyniósł 274 mln zł. Nie dodano, jaki był udział w zysku netto koncernu.

Przy prezentacji wyników za pierwsze trzy kwartały ub.r. Orlen podał, że Polska Press od marca do września zapewniła mu 175 mln zł przychodów i 12 mln zł straty netto.

W strukturze koncernu Polska Press, tak samo jak przejęte w listopadzie 2020 roku 66 proc. udziałów Ruchu, wchodzi w skład pionu detalicznego, obejmującego przede wszystkim 2,9 tys. stacji paliwowych, z czego ponad 1,8 tys. w Polsce.

W ub.r. cały segment detaliczny grupy Orlen osiągnął 41,445 mld zł przychodów sprzedażowych, 2,854 mld zł zysku EBITDA i 2,048 mld zł zysku operacyjnego. Rok wcześniej było to 30 911 mld zł wpływów, 3,193 mld zł zysku EBITDA i 2,473 mld zł zysku operacyjnego

Orlen zapłacił za Polska Press ponad 200 mln zł

100 proc. udziałów Polska Press zostało kupione przez Orlen od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau. Transakcję ogłoszono w grudniu ub.r., a przeprowadzono po uzyskaniu bezwarunkowej zgody od prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- W ramach finalnego rozliczenia ceny, po korekcie o 13 mln PLN, na którą wpływ miała zmiana kapitału obrotowego oraz długu netto, ostateczna wartość godziwa przekazanej zapłaty wyniosła 222 mln PLN. Wartość księgowa nabytych aktywów netto na moment przejęcia kontroli wynosiła 200 mln PLN - poinformował Orlen.

Na aktywa Polska Press złożyło 104 mln zł posiadanych środków pieniężnych i ekwiwalentów, 67 mln zł rzeczowych aktywów trwałych, 38 mln zł należności, 20 mln zł aktywów z tytułu podatku odroczonego oraz 19 mln zł zapasów. Z drugiej strony wydawnictwo miało 55 mln zł zobowiązań, w tym 42 mln zł z tytułu dostaw.

53 proc. posiadanych przez Polska Press udziałów spółki Pro Media wydającej „Nową Trybunę Opolską” wyceniono na 8 mln zł.

Zmiana właściciela i władz Polska Press wpisana do KRS

Wraz z przejęciem Polska Press przez Orlen z wydawnictwa odeszła prezes Dorota Stanek. Z początkiem kwietnia na stanowisku członka zarządu ds. redakcyjnych Pawła Fąfarę zastąpiła Dorota Kania.

W kwietniu z zarządu Polska Press odeszli Dariusz Świąder i Magdalena Chudzikiewicz, w ich miejsce powołani zostali Maciej Kossowski z biura reklamy wydawcy oraz były prezes Ruchu Miłosz Szulc. Natomiast w maju prezesem wydawnictwa został Tomasz Przybek, wcześniej związany m.in. z PAP i Fratrią.

Duże roszady nastąpiły też w zespołach redakcyjnych Polska Press. Zmienili się redaktorzy naczelni prawie wszystkich dzienników wydawanych przez firmę, a także dyrektorzy części jej oddziałów.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Kilka dni po sfinalizowaniu kupna Polska Press przez Orlen ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od zgody prezesa UOKiK na tę transakcję. RPO w osobnym wniosku zwrócił się o wstrzymanie wykonania zgody na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen do czasu rozstrzygnięcia głównego odwołania.

Sąd rozpatrzył ten oddzielny wniosek 8 kwietnia i wstrzymał wykonanie decyzji prezesa UOKiK. Prezes Orlenu Daniel Obajtek oświadczył wówczas, że „nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie 1.03.2021 r., czyli przed wydaniem przez sąd postanowienia”. - W związku z tym postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe i nie ma wpływu na nasze działania, ani skuteczność nabycia tego podmiotu - dodał. Ocenił też, że "postanowienie sądu nie ogranicza również PKN Orlen w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press; RPO wnioskował do sądu o wydanie takiego zakazu, ale sąd w sentencji wydanego postanowienia nie nałożył na PKN Orlen takiego obowiązku".

Profesor Marcin Wiącek, wybrany w drugiej połowie lipca na Rzecznika Praw Obywatelskich, zapowiedział, że nie wycofa złożonego przez poprzedniego RPO Adama Bodnara odwołania od zgody prezesa UOKiK na kupno Polska Press przez Orlen.

We wrześniu we wpisie w Krajowym Rejestrze Sądowym o Polska Press zostali wpisani Orlen jako właściciel oraz nowi członkowie zarządu. - To potwierdzenie skuteczności transakcji i dowód na to, że wszelkie zastrzeżenia do niej były bezzasadne - skomentował Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

W 2020 r. zmalały wpływy i wzrósł zysk Polska Press

Według sprawozdania złożonego w KRS w 2020 roku przychody sprzedażowe grupy Polska Press zmalały o 20,3 proc. do 317,4 mln zł, a zysk netto wzrósł z 8,59 do 18,3 mln zł. Średnie zatrudnienie w firmie wynosiło 1,9 tys. etatów.

Firma wydaje 20 dzienników regionalnych i 150 tygodników lokalnych oraz związane z nimi serwisy internetowe. Jest też właścicielem sześciu drukarni.

Dołącz do dyskusji: Polska Press z 274 mln zł wpływów od przejęcia przez Orlen

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
luk
a co tam, przecież podatnicy dorzucą w cenie benzyny...
odpowiedź
User
Oberwator
Uszanujcie ludzi, którzy dla tej firmy pracują z zaangażowaniem i ją lubią!!!
odpowiedź
User
olo
Uszanujcie ludzi, którzy dla tej firmy pracują z zaangażowaniem i ją lubią!!!


Ale nie można tak wypierać, gdzie się pracuje .
odpowiedź