SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarze Polska Press skarżą się na Orły: „Miały porywać do pracy, ale system szwankuje”

Funkcjonujący od początku roku system premii dla dziennikarzy Polska Press, wypłacanych w oparciu o liczbę odsłon ich internetowych tekstów (tzw. Orły) nie działa tak jak zapowiadano - alarmują zainteresowani. - Do końca maja nie dostaliśmy pieniędzy za pierwszy kwartał, a następnie wypłacono nam mniej, niż zapowiadano. Za to w drugim kwartale zarząd znienacka zmienił zasady - mówią nam pracownicy mediów PPG. Biuro prasowe wydawcy zapewnia nas, że z systemem jest wszystko w porządku: - Zobowiązania wobec pracowników realizowane są w terminach, premie są wypłacane z wynagrodzeniem za maj.

fot. materiały prasowe Polska Press GrupyArticle

Orły – czyli system premiowania dziennikarzy w zależności od tego, jak „czytają się” ich teksty w internecie – zostały wprowadzone w redakcjach Polska Press Grupy na początku roku. Liczyć się teraz mają teksty jakościowe, przykuwające uwagę czytelnika przez co najmniej 3,5 minuty. Powinny być promowane za pomocą przyznawanych punktów, a te z kolei zliczać się będą w tzw. Orły. Im więcej Orłów zdobędzie dziennikarz, tym większą będzie miał szansę na kwartalną premię – brzmiały ustalenia.

Każdy z autorów ma też ustalony przez zwierzchnika limit Orłów do osiągnięcia w ciągu kwartału. W redakcjach działa system monitorujący czas poświęcony przez użytkowników na dany tekst i przeliczający go automatycznie na punkty, a te - na Orły. Liczbę zdobywanych Orłów można śledzić na bieżąco i kontrolować, ile pieniędzy się zarobiło. – To w teorii. Ale gdy ludzie rzucili się do pracy i zaczęli wyrabiać swoje normy to na koniec kwartału okazało się, że pieniędzy nie dostaniemy w terminie – mówi nam anonimowo jeden z dziennikarzy poznańskiego oddziału Polska Press.

Na początku mowa była o 400 zł premii „na rękę”. – Minęły pierwsze trzy miesiące, pieniądze powinny być w kwietniu. Ale ich nie było. Dopytywaliśmy o nie, więc zaczęto nas informować ogólnie, że premie będą, ale w mniejszej kwocie i nie wiadomo kiedy wypłacane. Powodem zmian miał być brak porozumienia w sprawie premiowania na linii związkowcy- zarząd. Potem znów obiecano, że część premii zostanie jednak wypłacona do 10 maja, ale ostatecznie i tych pieniędzy nie zobaczyliśmy – mówią dziennikarze z Krakowa.

W połowie maja naciskany przez zaniepokojonych pracowników zarząd spółki rozesłał maila, w którym napisano m.in., iż zakończono rokowania zmian do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, konkretnie: dodatkowego protokołu w zakresie m.in. regulaminów premiowania. „Wypracowane rozwiązania mają na celu zwiększenie zaangażowania i motywacji Pracowników, co przełoży się także na wyższe wypłaty za realizację celów ustalonych zarówno dla Pracowników Redakcyjnych, jak i Pozaredakcyjnych” – czytamy w mailu, do którego dotarliśmy. Wprowadzono odgórnie zmianę, polegająca na nowym okresie wyznaczania i rozliczania celów: z kwartalnego na miesięczny. - To dla nas mniej korzystne - twierdzą nasi rozmówcy z Poznania.

Protokół został podpisany, a kilka dni temu złożony w Okręgowym Inspektoracie Pracy. Dopiero po jego zarejestrowaniu wypracowane zmiany mają obowiązywać w spółce. Problem jednak w tym, że – jak czytamy w mailu - „OIP ma ustawowy okres 30 dni na zarejestrowanie zgłoszonych zmian lub skierowanie do pracodawcy wniosku o naniesienie poprawek bądź uzupełnienie” – pisze zarząd PPG do pracowników, dodając: - Mamy nadzieję, że (system) wejdzie w życie już od 1 czerwca br.

Biuro prasowe: "Wszystko jest w porządku"

Pracownicy narzekają na chaos wokół systemu premiowania, jednak biuro prasowe Polska Press w mailu skierowanym do redakcji Wirtualnemedia.pl zapewnia, że z Orłami wszystko jest w porządku.

- Wszystkie zobowiązania wobec pracowników w Spółce realizowane są w terminach, bez żadnych opóźnień. Premie (…) wynikają z Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, zostały naliczone za wyniki osiągnięte w I kwartale 2023 r. w ramach systemu motywacyjnego i są wypłacane dziennikarzom razem z wynagrodzeniem za maj, zgodnie z tymi regulacjami. W ostatnim czasie pracownicy redakcji zostali poinformowani o korzystnym dla nich uaktualnieniu systemu premiowania – zastosowane modyfikacje ułatwią dziennikarzom osiągnięcie wyższych wyników, co przełoży się na wypłaty większych premii - czytamy.

Pensje za maj trafiają do dziennikarzy w tych dniach – jak nam przekazali nasi rozmówcy, doliczone do nich premie za pierwszy kwartał są niższe od tych, które wynikałyby z początkowych. - Nie rozumiemy, dlaczego - mówią reporterzy. Już w lutym gdy z nami rozmawiali zwracali uwagę na to, że system ma wady: - Nie jest przejrzysty, nie rozumiemy go do końca. Być może z czasem to się dotrze, ale teraz pracujemy na Orły intuicyjnie. Limity są rozmaite, nieraz brane "z sufitu". No i brak bonusów za wszystko, co się wyrobi powyżej 106 proc. Ja np. w styczniu wyrobiłam 150 proc., ale i tak nie zapłacą mi więcej. Trochę więc zaczynam osiadać na laurach - mówiła nam dziennikarka z Poznania.

Polska Press od 3 lat należy do Orlenu

Polska Press w marcu 2020 roku została przejęta od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau przez PKN Orlen. Szybko zmienił się cały skład zarządu i prawie wszyscy naczelni dzienników regionalnych.

Jesienią ub.r., niedługo po odwołaniu Jacka Kurskiego z funkcji prezesa Telewizji Polskiej, do zarządu wydawnictwa dołączył po przejściu z TVP Łukasz Greszta, a wcześniej - na stanowisko prezesa - Stanisław Bortkiewicz.

W ub.r. Polska Press przy wzroście przychodów o 4,7 proc. do 329,3 mln zł i kosztów operacyjnych o 13,7 proc. do 375,4 mln zł miała 23 mln zł straty netto, o 7,8 mln zł mniej niż przed rokiem. Prawie połowę przychodów Polska Press wypracowała z usług reklamowych: w prasie, internecie i poprzez eventy. W ub.r. wpływy w tym obszarze sięgnęły 160,37 mln zł, rosnąc rok do roku o 6,5 proc.

Zwiększyły się też przychody z usług poligraficznych - o 8,3 proc., z 56,89 do 61,61 mln zł. Natomiast sprzedaż tytułów prasowych przyniosła firmie 90,32 mln zł, o 1,3 proc. mniej niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze Polska Press skarżą się na Orły: „Miały porywać do pracy, ale system szwankuje”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Znowu ja
Jak to, pcimski Midas po zawodówce nie może się mylić!
odpowiedź
User
kolis
Kasa za robienie clickbaitów xd
odpowiedź
User
dd
No za Niemca nie mieli nawet etatu, teraz krytyczni wobec bonusowego porgramu praconiczego xD. Chociaż myślę, że są to odosobnione głosy, oczywiście anonimowe pod pretekstewm strachu.
odpowiedź