SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 100 chętnych do zarządzania redakcjami Polska Press

Polska Press Grupa dostała 130 zgłoszeń na redaktorów naczelnych tytułów wydawnictwa. Obecnie są one analizowane. Wydawnictwo rozstało się już z kilkunastoma szefami dzienników regionalnych, stanowiska zachowało trzech spośród nich.

Zenon Nowak, prezes Polska Press, fot. PAP/ Hanna BardoZenon Nowak, prezes Polska Press, fot. PAP/ Hanna Bardo

W Polska Press, jak niedawno przypominaliśmy, zwolniono niemal wszystkich redaktorów naczelnych dzienników regionalnych firmy. Swoje stanowiska zachowało trzech spośród kilkunastu – to szefowie „Nowej Trybuny Opolskiej”, „Echa Dnia” i „Polski Metropolii Warszawskiej”.

Polska Press Grupa w związku z tym rozpoczęła otwarte rekrutacje na stanowiska redaktorów naczelnych portali i gazet należących do spółki. W pierwszym etapie poszukiwani są szefowie 12 tytułów prasowych i ich serwisów internetowych. To „Gazeta Wrocławska”, „Gazeta Lubuska”, „Dziennik Bałtycki”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Głos Szczeciński”, „Głos Koszaliński”, „Gazeta Pomorska”, „Express Bydgoski”, „Nowości Dziennik Toruński”, „Głos Wielkopolski” oraz „Nowiny”.

W poniedziałek firma poinformowała, że w drugim etapie poszukiwani są redaktorzy naczelni portali internetowych i tytułów prasowych takich jak „Gazeta Współczesna”, „Kurier Poranny”, „Kurier Lubelski” „Dziennik Polski”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Łódzki”, „Express Ilustrowany” i „Dziennik Zachodni”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Biuro prasowe Polska Press przekazało nam w poniedziałek, że w ramach rekrutacji na stanowiska redaktorów naczelnych w grupie wpłynęło 130 zgłoszeń: 36 w Makroregionie Zachód, 36 w Makroregionie Wielkopolska, Kujawsko-Pomorskie, 35 w Makroregionie Pomorze oraz 23 zgłoszenia w Rzeszowie.

Jak dodano, zgłoszenia są obecnie analizowane pod względem formalnym i merytorycznym. Biuro prasowe nie odpowiedziało natomiast na nasze pytanie, kiedy możemy spodziewać się ogłoszenia wyników. „Press”, który informował jako pierwszy o liczbie zgłoszeń, twierdzi, że nastąpi ono w najbliższych tygodniach.

Polska Press wydaje 20 dzienników regionalnych. To „Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, „Głos Wielkopolski”, „Gazeta Wrocławska”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Bydgoski”, „Nowości Dziennik Toruński”, „Express Ilustrowany”, „Kurier Lubelski”, „Gazeta Pomorska”, „Gazeta Lubuska”, „Dziennik Polski”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Gazeta codzienna Nowiny” i „Głos Dziennik Pomorza”.

Polska Press wymiata naczelnych

23 lutego rada nadzorcza Polska Press odwołała ze skutkiem natychmiastowym wszystkich członków zarządu spółki. Zdymisjonowani zostali prezes Stanisław Bortkiewicz, Dorota Kania, Miłosz Szulc i Łukasz Greszta. Rada do zarządu wydawnictwa powołała Zenona Nowaka (na stanowisko prezesa) oraz Elżbietę Żuraw. Oboje są związani z firmą od kilkunastu lat.

Czytaj też: Agora nie chce kupić Polska Press

Jeszcze w lutym z firmy odeszli Janusz Życzkowski, naczelny „Gazety Wrocławskiej” i „Gazety Lubuskiej”, Przemysław Szymańczyk, naczelny „Głosu – Dziennika Pomorza” i „Dziennika Bałtyckiego” oraz szef „Kuriera Lubelskiego” Wojciech Pokora.

Później zdymisjonowany został Jędrzej Lipski, kierujący „Dziennikiem Zachodnim”. Z wydawcą pożegnali się także redaktor naczelny portalu i.pl Piotr Kotomski oraz Marcin Habel - naczelny „Gazety Pomorskiej”, „Expressu Bydgoskiego” i „Nowości - Dziennika Toruńskiego”. Z „Głosu Wielkopolskiego” odwołano Annę Raczyńską, zwolniono także naczelnego rzeszowskich „Nowin” Arkadiusza Rogowskiego. Odwołany został także Adam Jakuć, szef dzienników „Gazeta Współczesna” oraz „Kurier Poranny”.

Ostatnio z Polska Press rozstał się także Maciej Kwaśniewski, redaktor naczelny „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego”. Obowiązki szefa obu tytułów przejmuje Piotr Rąpalski. Następnie firma rozstała się z Piotrem Samsikiem, który kierował redakcjami „Dziennika Łódzkiego” i „Expressu Ilustrowanego”. P.o. redaktorem naczelnym tytułów został jego dotychczasowy zastępca Mirosław Malinowski.

Polska Press od ponad trzech lat należy do Orlenu

Orlen podał pod koniec lutego br., że otrzymał dwie wstępne oferty podmiotów zainteresowanych kupnem Polska Press, ale nie są to oferty wiążące. - Trochę za wcześnie mówić, co zrobimy z Polska Press. Prowadzimy analizy wielowymiarowe w sensie ekonomiki i opłacalności biznesu. Po tym czasie będziemy mogli się wypowiedzieć, jakie podejmiemy kroki - stwierdził Witold Literacki, p.o. prezesa Orlenu. Według nieoficjalnych ustaleń jedną z tym ofert złożyła Grupa ZPR Media, wydająca m.in. „Super Express”.

Koncern energetyczny przejęcie Polska Press od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau ogłosił pod koniec 2020 roku, a sfinalizował - po uzyskaniu zgody prezesa UOKiK - wiosną 2021 roku. Wydawnictwo zostało wtedy wycenione na 210 mln zł: 131 mln zł wartości przedsiębiorstwa i 79 mln zł nadwyżki środków pieniężnych.

- W ramach finalnego rozliczenia ceny, po korekcie o 13 mln PLN, na którą wpływ miała zmiana kapitału obrotowego oraz długu netto, ostateczna wartość godziwa przekazanej zapłaty wyniosła 222 mln PLN. Wartość księgowa nabytych aktywów netto na moment przejęcia kontroli wynosiła 200 mln PLN - opisał Orlen w sprawozdaniu.

W połowie 2022 roku Orlen wartość swojej inwestycji w udziały Polska Press obniżył o 33 mln zł do 193 mln zł, uzasadniając, że po przeprowadzeniu testu na utratę wartości stopę dyskonta podwyższono do 10,89 proc.

Przez pierwsze dwa lata z nowym właścicielem wydawnictwo notowało ujemną rentowność. W 2021 roku co prawda nieznacznie zwiększyło przychody - z 314 do 314,5 mln zł, ale koszty operacyjne wzrosły o 3 proc. do 330,3 mln zł. Do tego doszedł spadek uzyskanych dotacji i ponad 20 mln zł odpisów, w konsekwencji spółka zanotowała 30,8 mln zł straty netto (wobec 4,1 mln zł zysku rok wcześniej). Z kolei w 2022 roku przy wzroście przychodów o 4,7 proc. do 329,3 mln zł i kosztów operacyjnych o 13,7 proc. do 375,4 mln zł strata netto wyniosła 23 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Ponad 100 chętnych do zarządzania redakcjami Polska Press

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
As
Przecież gazety orlenowskie miały być sprywatyzowane. Co ta nowa władza wyprawia?
odpowiedź
User
Iza
Gry pozorów pt konkursy cd
odpowiedź
User
Pablo
Trzeba dać zarobić prorosyjskim dziennikarzom z PRL. Ich trzeba tam dać, znają się na propagandzie, a przecież o to chodzi obecnie rządzacym.
odpowiedź