SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Press miała 18 mln zł zysku, przychody spadły o 20 proc.

W ub.r. przychody sprzedażowe grupy Polska Press zmalały o 20,3 proc. do 317,4 mln zł, a zysk netto wzrósł z 8,59 do 18,3 mln zł. Średnie zatrudnienie w firmie wynosiło 1,9 tys. etatów - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

Article

Przychody grupy Polska Press ze sprzedaży gazet zmalały rok do roku ze 111,12 do 95,3 mln zł, a z pozostałych produktów - z 14,78 do 12,88 mln zł.

Firma wydaje 20 dzienników regionalnych i 150 tygodników lokalnych, które od lat, podobnie jak zdecydowana większość gazet ogólnopolskich, notują spadki sprzedaży. Według danych ZKDP w grudniu ub.r. średnie rozpowszechnianie płatne razem 24 dzienników regionalnych i lokalnych (w tym 20 tytułów Polska Press) zmniejszyło się rok do roku o 18,6 proc. do 184,8 tys. egz. Liderem była „Gazeta Pomorska” przed „Dziennikiem Zachodnim” i „Głosem Wielkopolskim”.

Do Polska Press należy też sześć drukarni. Przychody z usług poligraficznych zmalały z 51,99 do 43,95 mln zł.

Z kolei przychody reklamowe wydawcy (m.in. z ogłoszeń i insertów) spadły ze 168,57 do 115,35 mln zł. Do wydawcy oprócz tytułów prasowych należy grupa serwisów internetowych, które we wrześniu br. zanotowały (bez współodwiedzalności) 16,45 mln użytkowników i 56,8 proc. zasięgu. W lutym ub.r. Polska Press sprzedała do Ringier Axel Springer Polska serwis ogłoszeniowy Gratka.pl.

Przychody grupy Polska Press z pozostałych usług zmalały z 18,6 do 13,81 mln zł, a ze sprzedaży towarów i materiałów - z 2,39 do 1,94 mln zł.

10,4 mln zł dopłat do pensji

Koszty operacyjne grupy Polska Press zmniejszyły się o 22 proc. - z 407,56 do 317,97 mln zł. W efekcie strata sprzedażowa brutto skurczyła się z 9,12 mln zł do 571,3 tys. zł.

Pozostałe wyniki rentowności firmy poprawił wzrost pozostałych wpływów operacyjnych z 11,2 do 19,36 mln zł, a negatywnie wpłynął na nie spadek przychodów finansowych z 2,79 mln zł do 428,3 tys. zł.

Po wybuchu epidemii wydawnictwo obniżyło pracownikom, od połowy kwietnia do połowy września, wymiar pracy i pensje o 20 proc., a niektóre osoby skierowały na tzw. przestój ekonomiczny obejmujący spadek wynagrodzenia o 50 proc. Dzięki temu mogła skorzystać z państwowych dopłat do pensji, tylko z wojewódzkiego urzędu pracy otrzymała 10,4 mln zł.

W związku obniżką wymiary pracy średnioroczna liczba etatów w firmie zmalała z 2 126 do 1 908 etatów.

Zysk na pokrycie wcześniejszych strat

Wynik operacyjny grupy Polska Press poszedł w górę z 1,83 mln zł straty do 14,71 mln zł zysku, zysk brutto - z 9,05 do 24,29 mln zł, a zysk netto - z 8,59 do 18,3 mln zł. Firma zapłaciła w ub.r. 5,27 mln zł podatku dochodowego.

Jednostkowy zysk spółki Polska Press wyniósł w ub.r. 4,09 mln zł. PKN Orlen, który w marcu sfinalizował ogłoszone pod koniec ub.r. przejęcie wydawnictwa od Verlagsgruppe Passau, postanowił, że zysk zostanie przeznaczony na pokrycie wcześniejszych strat spółki.

Po przejęciu Polska Press przez Orlen w całości zmienił się zarząd wydawnictwa. Prezes Dorota Stanek odeszła wraz z finalizacją transakcji, Paweł Fąfara został odwołany z początkiem kwietnia, zastąpiła go Dorota Kania. Natomiast Magdalena Chudzikiewicz i Dariusz Świąder zrezygnowali w drugiej połowie kwietnia. (Chudzikiewicz w sierpniu dołączyła do zarządu home.pl). W połowie maja prezesem wydawnictwa został Tomasz Przybek, wcześniej związany m.in. z Fratrią, „PW” Rzeczpospolita i PAP.

Od maja zmienili się prawie wszyscy redaktorzy naczelni dzienników wydawanych przez Polska Press, roszady nastąpiły też na wielu stanowiskach dyrektorskich.

Przy kupnie przez Orlen wartość przedsiębiorstwa Polska Press została oszacowana na 131 mln zł, wartość księgowa jego aktywów netto - na 210 mln zł, ponadto Orlen przejął nadwyżkę środków pieniężnych wydawnictwa wynoszącą 79 mln zł netto. W drugim kwartale br. Polska Press zapewniła grupie PKN Orlen 98 mln zł przychodów i 5 mln zł straty netto.

Dołącz do dyskusji: Polska Press miała 18 mln zł zysku, przychody spadły o 20 proc.

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Erwin
No proszę. Za co się Obajtek nie weźmie zamienia w złoto. Nie dość, że jednak nawet gazety potrafią wypracować podatki i żadne pieniądze nie trafią do Berlina to jeszcze wypadło z mejnstrimu medium, które kadzi Tuskowi i śpiewa mu 100 lat czy cielęcymi oczyma pań dziennikarzy patrzy na Tuska jak na Jezusa
odpowiedź
User
PZ
To gdyby nie dopłaty z budżetu to był by już bankrut za co PiS się weźmie to musimy płacić PZPR powróciła pod nazwą PiS
odpowiedź
User
Merida
ulalal...może nowy podatek aby ich wspomóc? Z tych ludzi którzy nie czytają oczywiście tytułów Polska press...to nie ludzie, to wilki!
odpowiedź