SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Press z 98 mln zł kwartalnych wpływów i 5 mln zł straty, Orlen wycenia firmę na 200 mln zł

W drugim kwartale br. Polska Press zapewniło grupie PKN Orlen 98 mln zł przychodów i 5 mln zł straty netto. Państwowy koncern aktywa wydawnictwa wycenił na 200 mln zł netto.

Article

PKN Orlen 100 proc. udziałów Polska Press kupił od Verlagsgruppe Passau na początku marca br., miesiąc po tym jak bezwarunkową zgodę na transakcję wydał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przy transakcji wartość przedsiębiorstwa Polska Press została oszacowana na 131 mln zł, wartość księgowa jego aktywów netto - na 210 mln zł, ponadto Orlen przejął nadwyżkę środków pieniężnych wydawnictwa wynoszącą 79 mln zł netto.

98 mln zł wpływów i 5 mln zł straty Polska Press od marca do czerwca

W sprawozdaniu finansowym za pierwszą połowę br. Orlen podał, że udział Grupy Polska Press w jego wynikach w tym okresie, czyli w praktyce od przejęcia na początku marca do końca czerwca, wyniósł 98 mln zł przychodów i 5 mln zł straty netto.

Zaznaczono, że wypływ netto środków pieniężnych z tytułu nabycia Polska Press, będący różnicą pomiędzy przejętymi środkami pieniężnymi netto na dzień nabycia (ujętymi jako przepływy z działalności inwestycyjnej) oraz zapłaconymi środkami pieniężnymi przekazanymi w ramach zapłaty wyniósł -118 mln zł.

Orlen w ramach finalnego rozliczenia ceny za Polska Press, po korekcie o 13 mln zł, na którą wpływ miała zmiana kapitału obrotowego oraz długu netto, ustalił ostateczną wartość godziwą przekazanej zapłaty na 222 mln zł.

- Na dzień zatwierdzenia niniejszego półrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego proces alokacji ceny nabycia nie został jeszcze zakończony. Spółka planuje pełne rozliczenie transakcji do końca roku 2021 - dodano.

Aktywa Polska Press warte 200 mln zł netto

Z kolei wartość księgowa nabytych aktywów netto Polska Press na moment przejęcia kontroli wynosiła 200 mln zł. Złożyło się na to przede wszystkim 104 mln zł posiadanych środków pieniężnych i ekwiwalentów, 67 mln zł rzeczowych aktywów trwałych, 38 mln zł należności, 20 mln zł aktywów z tytułu podatku odroczonego oraz 19 mln zł zapasów.

Z drugiej strony Polska Press miała 55 mln zł zobowiązań, w tym 42 mln zł z tytułu dostaw.

8 mln zł aktywów netto wydawnictwa przypadło na posiadane 53 proc. udziałów spółki Pro Media wydającej „Nową Trybunę Opolską”. W ub.r. przychody Pro Media zmalały o 12,8 proc. do 10,4 mln zł, a przy ograniczeniu kosztów operacyjnych o 15,5 proc. zysk netto poszedł w górę z 1,08 do 1,58 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Cała grupa kapitałowa Polska Press nie opublikowała jeszcze raportu finansowego za ub.r. W 2019 roku zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 6,5 proc. do 398,44 mln zł oraz zysku netto z 9,64 do 8,59 mln zł. Wpływy ze sprzedaży gazet zmalały o 8,9 proc., z reklam - o 4,9 proc., a liczba pracowników wynosiła 2 126.

Kilka dni po sfinalizowaniu kupna Polska Press przez Orlen Rzecznik Praw Obywatelskich odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od zgody prezesa UOKiK na tę transakcję.

RPO w osobnym wniosku zwrócił się o wstrzymanie wykonania zgody na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen do czasu rozstrzygnięcia głównego odwołania. Sąd rozpatrzył ten oddzielny wniosek 8 kwietnia br. i wstrzymał wykonanie decyzji prezesa UOKiK.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek oświadczył wówczas, że „nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie 1.03.2021 r., czyli przed wydaniem przez sąd postanowienia”. - W związku z tym postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe i nie ma wpływu na nasze działania, ani skuteczność nabycia tego podmiotu - dodał. Ocenił też, że "postanowienie sądu nie ogranicza również PKN Orlen w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press; RPO wnioskował do sądu o wydanie takiego zakazu, ale sąd w sentencji wydanego postanowienia nie nałożył na PKN Orlen takiego obowiązku".

Koncern w odpowiedzi skierowanej do sądu ocenił, że odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich od decyzji prezesa UOKiK jest w całości bezzasadne i powinno zostać odrzucone. W sprawozdaniu z zeszłego półrocza Orlen podkreślił, że decyzja sądowa z początku kwietnia nie ogranicza też firmy w wykonywaniu praw z udziałów w Polska Press, ponieważ sąd w swoim postanowieniu nie uwzględnił wniosku RPO w tym zakresie.

- Na bazie własnego osądu, opartego o uzyskane analizy prawne sprawy sporządzone przez zewnętrzną kancelarię prawną, Grupa oceniła, że na dzień 30 czerwca 2021 roku zgodnie z wymogami MSSF 10 sprawuje kontrolę nad Polska Press, w związku z czym ujęła ją konsolidacją metodą pełną. W kolejnych okresach sprawozdawczych Grupa będzie dokonywać analizy nowych faktów i okoliczności pod kątem oceny kontroli - zaznaczono.

Profesor Marcin Wiącek, wybrany w drugiej połowie lipca na Rzecznika Praw Obywatelskich, zapowiedział, że nie wycofa złożonego przez poprzedniego RPO Adama Bodnara odwołania od zgody prezesa UOKiK na kupno Polska Press przez Orlen.

Seria zmian naczelny po przejęciu Polska Press przez Orlen

Równocześnie z kupnem Polska Press przez Orlen z funkcji prezesa wydawnictwa odeszła Dorota Stanek, z początkiem kwietnia odwołanego Pawła Fąfarę jako członek zarządu ds. redakcyjnych zastąpiła Dorota Kania. W drugiej połowie kwietnia odeszli Magdalena Chudzikiewicz i wiceprezes Dariusz Świąder. W maju na prezesa firmy został powołany Tomasz Przybek.

W połowie lipca poinformowano, że redaktorem naczelnym „Gazety Współczesnej” i „Kuriera Porannego” (Polska Press) będzie Adam Jakuć, zastąpi na tym stanowisku Jarosława Jabłońskiego. Natomiast funkcję naczelnego „Nowej Trybuny Opolskiej” po Krzysztofie Zyziku przejął Bolesław Bezeg.

Z początkiem czerwca redaktorem naczelnym „Gazety Wrocławskiej" została Alicja Giedroyć-Skiba, poprzedni naczelny Arkadiusz Franas rozstaje się z wydawnictwem za porozumieniem stron. W „Gazecie Lubuskiej" takiej stanowisko objął Janusz Życzkowski, dotychczasowy wicenaczelny Polskiego Radia Zachód. Zastąpił Szymona Kozicę, który pozostał w redakcji szefem działu Sport. Natomiast redaktorem naczelnym „Głosu Wielkopolskiego" został Wojciech Wybranowski w miejsce Adama Pawłowskiego, a w „Dzienniku Łódzkim” i „Expressie Ilustrowanym” Marcina Kowalczyka na takim stanowisku zastąpił Mirosław Malinowski.

Z początkiem maja w „Dzienniku „Zachodnim” Marka Twaroga jako naczelny zastąpił Grzegorz Gajda, poprzednio związany z TVP3 Katowice i Radiem EM. Twaróg pożegnał się na łamach z czytelnikami.  W „Dzienniku Polskim” i „Gazecie Krakowskiej” Wojciech Mucha zastąpił Jerzego Sułowskiego, zaś w styczniu br. w dzienniku „Polska Metropolia Warszawska” Pawła Siennickiego zastąpił Wojciech Rogacin. Rogacin przestał też szefować „Naszej Historii”, w maju z funkcji pierwszego zastępcy redaktora naczelnego miesięcznika zrezygnował Witold Głowacki.  Na początku maja z „Dziennika Zachodniego” po 33 latach pracy zdecydował się odejść Janusz Szymonik przez wiele lat zastępca redaktora naczelnego.

Z kolei od początku lipca redaktorem naczelnym „Dziennika Bałtyckiego” został Artur Kiełbasiński, zastąpił Mariusza Szmidkę.

W maju ze stanowiska odwołany został także Tomasz Pietraszak, dotychczasowy redaktor naczelny „Gazety Pomorskiej", „Expresu Bydgoskiego" i „Nowości Dziennika Toruńskiego". Jego miejsce z początkiem czerwca zajął Marcin Habel z TVP3 Bydgoszcz.

Redaktorem naczelnym „Naszej Historii” przestał być Wojciech Rogacin (zastąpił Siennickiego na stanowisku szefa redakcji „Polski Metropolii Warszawskiej”). W maju z funkcji I zastępcy redaktora naczelnego miesięcznika zrezygnował Witold Głowacki. - Nie widzę dla siebie miejsca w jego nowej formule przygotowywanej przez wydawnictwo - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl. Nowym naczelnym „Naszej Historii” został Tadeusz Płużański związany ostatnio z Telewizją Polską, utworzono radę naukową pisma na czele z dr. Piotrem Gontarczykiem.

Co wydaje Polska Press?

Polska Press wydaje 20 dzienników regionalnych W portfolio prasowym Polska Press Grupy jest ponad 20 dzienników regionalnych („Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, Głos Wielkopolski”, „Kurier Lubelski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Express Bydgoski” i „Nowości Toruńskie”), a także prawie 150 tygodników lokalnych (m.in. „Nasza Historia”, „Moto Salon”, „Moto Salon Classic”, „Strefa Biznesu”, „Strefa Agro”) oraz bezpłatna gazeta „Naszemiasto.pl”.

Dołącz do dyskusji: Polska Press z 98 mln zł kwartalnych wpływów i 5 mln zł straty, Orlen wycenia firmę na 200 mln zł

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aneczka
Brawo POLSKA PRESS!
==================

Bardzo dobrze, że polska prasa jest całkowicie w polskich rękach.
===================================================
odpowiedź
User
Patriota
Sercem za polską prasą. Nie kupuję zagranicznej.
odpowiedź
User
Justyś
Sercem za polską prasą. Nie kupuję zagranicznej.

Mam tak samo.
odpowiedź