SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zenon Nowak prezesem Polska Press

Rada nadzorcza wydawnictwa Polska Press (należącego do Orlenu) do zarządu spółki powołała Zenona Nowaka na stanowisko prezesa oraz Elżbietę Żuraw. Oboje mają za sobą kilkanaście lat pracy w firmie.

Siedziba Polska Press, fot. PAP/Marcin Obara Siedziba Polska Press, fot. PAP/Marcin Obara

W środę Polska Press podała, że do konkursu na członków zarządu zgłosiło się 80 osób. Wśród nich był Marek Dworak, były prezes Grupy RMF.

Wydawnictwo zaznaczyło, że aplikacje będą analizowane pod względem formalnym i merytorycznym, a potem kandydaci spotkają się z członkami rady nadzorczej, którzy wybiorą osoby do nowego składu zarządu. W radzie nadzorczej spółki są Tomasz Jakubiak jako przewodniczący, Marcin Dec jako wiceprzewodniczący i Marcin Jankowski.

Dwie osoby w nowym zarządzie Polska Press

Zenon Nowak przez ostatnie cztery lata był doradcą zarządu katowickiej spółki Fabryka Porcelany. Wcześniej przez 17 lat pracował w Polska Press, m.in. jako dyrektor krajowy ds. komunikacji marketingowej, szef oddziału Prasa Śląska i prezes spółki Dom Prasy.

Studiował m.in. marketing i zarządzanie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i politologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, ukończył studia MBA organizowane przez Akademię WSB we współpracy z EY.

Z kolei Elżbieta Żuraw pracuje w Polska Press od 19 lat. W 2005 roku objęła funkcję analityka sprzedaży, potem była m.in. menadżerem ds. budżetu i dyrektorem finansowym, a w 2017 roku objęła stanowisko dyrektora zarządzającego centrum usług wspólnych. Ukończyła studia z informatyki i ekonometrii oraz studia podyplomowe z rachunkowości i sprawozdawczości finansowej na Uniwersytecie Łódzkim.

Polska Press nie rządzą już Bortkiewicz i Kania

23 lutego rada nadzorcza Polska Press odwołała ze skutkiem natychmiastowym wszystkich członków zarządu spółki. Zdymisjonowani zostali prezes Stanisław Bortkiewicz, Dorota Kania, Miłosz Szulc i Łukasz Greszta.

Do pełnienia obowiązków prezesa Polska Press została oddelegowana z rady nadzorczej Magdalena Skowyrska, zasiadająca też w radach nadzorczych kilku innych spółek zależnych Orlenu. 

CZYTAJ TEŻ: Orlen z 4,3 tys. automatów paczkowych, ubyło 250 kiosków Ruchu

Jedynym udziałowcem Polska Press od początku 2021 roku jest państwowy koncern Orlen, w którym roszady w zarządzie przeprowadzono w pierwszej połowie lutego. Zdymisjonowano prezesa Daniela Obajtka, a także Adama Buraka, Krzysztofa Nowickiego, Roberta Perkowskiego, Piotra Sabata i Iwonę Waksmundzką-Olejniczak, a rezygnacje złożyli Patrycja Klarecka, Jan Szewczak, Armen Artwich i Roman Róg,

W czwartek Literacki na konferencji prasowej dotyczącej wyników Orlenu w zeszłym kwartale powiedział, że firma dostała dwie wstępne, niewiążące oferty kupna Polska Press. - Trochę za wcześnie mówić, co zrobimy z Polska Press. Prowadzimy analizy wielowymiarowe w sensie ekonomiki i opłacalności biznesu. Po tym czasie będziemy mogli się wypowiedzieć, jakie podejmiemy kroki - stwierdził.

Polska Press pod skrzydłami Orlen z ponad 50 mln zł strat

Orlen przejęcie Polska Press od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau ogłosił pod koniec 2020 roku, a sfinalizował - po uzyskaniu zgody prezesa UOKiK - wiosną 2021 roku. Wydawnictwo zostało wtedy wycenione na 210 mln zł: 131 mln zł wartości przedsiębiorstwa i 79 mln zł nadwyżki środków pieniężnych.

- W ramach finalnego rozliczenia ceny, po korekcie o 13 mln PLN, na którą wpływ miała zmiana kapitału obrotowego oraz długu netto, ostateczna wartość godziwa przekazanej zapłaty wyniosła 222 mln PLN. Wartość księgowa nabytych aktywów netto na moment przejęcia kontroli wynosiła 200 mln PLN - opisał Orlen w sprawozdaniu.

W połowie 2022 roku Orlen wartość swojej inwestycji w udziały Polska Press obniżył o 33 mln zł do 193 mln zł, uzasadniając, że po przeprowadzeniu testu na utratę wartości stopę dyskonta podwyższono do 10,89 proc.

Przez pierwsze dwa lata z nowym właścicielem wydawnictwo notowało ujemną rentowność. W 2021 roku co prawda nieznacznie zwiększyło przychody - z 314 do 314,5 mln zł, ale koszty operacyjne wzrosły o 3 proc. do 330,3 mln zł. Do tego doszedł spadek uzyskanych dotacji i ponad 20 mln zł odpisów, w konsekwencji spółka zanotowała 30,8 mln zł straty netto (wobec 4,1 mln zł zysku rok wcześniej)

Z kolei w 2022 roku przy wzroście przychodów o 4,7 proc. do 329,3 mln zł i kosztów operacyjnych o 13,7 proc. do 375,4 mln zł strata netto wyniosła 23 mln zł.

Spadki w prasie, zamknięto dwie drukarnie

Na przełomie 2022 i 2023 roku Polska Press zamknęła większość z prawie 100 swoich tygodników lokalnych. W 2022 roku zamknęła drukarnię w Koszalinie, a wiosną ub.r. - w Poznaniu.

Portfolio prasowe Polska Press obejmuje ponad 20 dzienników regionalnych („Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, Głos Wielkopolski”, „Kurier Lubelski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Express Bydgoski” i „Nowości Toruńskie”) i kilkadziesiąt tygodników lokalnych.

W ub.r. zdecydowana większość dzienników wydawnictwa zanotowała spadki sprzedaży wynoszące od 10 do 25 proc. Liderem była „Gazeta Pomorska” z 12 350 egz. średniej sprzedaży ogółem, o 16,6 proc. mniej niż przed rokiem (dane Polskich Badań Czytelnictwa).

Dołącz do dyskusji: Zenon Nowak prezesem Polska Press

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ring13
Kania to wyjątkowo odrażająca postać
38 13
odpowiedź
User
Js
Zagrali bardzo bezpiecznie ale to niestety mało. Tu trzeba mega mocnych graczy. Kierunek na przetrwanie
15 4
odpowiedź
User
Ola
Super, że Zenon Nowak. Da radę! Zna ludzi i firmę!
7 18
odpowiedź