SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Polska Press obawy przed zwolnieniami. Spółka zapowiada "dostosowanie się do warunków rynkowych". Związkowcy piszą do Obajtka

Wydawnictwo Polska Press planuje redukcję etatów w swoich redakcjach - dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl. - To wygląda na zemstę zza grobu - mówi nam jeden z wieloletnich dziennikarzy. Biuro prasowe Polska Press informuje, że "spółka prowadzi standardowe analizy mające na celu dostosowanie się do warunków rynkowych i zagwarantowanie jej rozwoju." Związkowcy mieli już wysłać pismo do szefa Orlenu Daniela Obajtka w sprawie planowanej restrukturyzacji.

Należącą do Orlenu Polska Press czekają zwolnienia. Potwierdza to jeden z wieloletnich dziennikarzy grupy. - Dziś pojawiła się nieoficjalna informacja, że przygotowano plan restrukturyzacji, który jakoby miał zyskać akceptację w Orlenie.  Natomiast na ten moment o żadnych dokonanych już zwolnieniach nie słyszałem - mówi dziennikarz w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Planowane zwolnienia w Polska Press

- Związki przyglądają się sprawie, pewnie będzie z ich strony reakcja. Pojawia się dezorientacja i złość, bo to wygląda na "zemstę zza grobu” - mówi nasz rozmówca.

Po ostatnich wyborach parlamentarnych w Polsce uwaga wielu ekspertów i obserwatorów rynku medialnego była skierowane w kierunku mediów publicznych zdominowanych przez obecnie rządzących. Podobnie z należącą do Orlenu Polska Press. W poniedziałek doszło do zmiany rządu w naszym kraju, a premier Donald Tusk otrzymał od Sejmu wotum zaufania.

Czytaj także: Polska Press z zasadami dotyczącymi reklam pseudomedykamentów

W redakcjach Polska Press panuje niepewność. Jak komentowane są plany zwolnień? - Jeszcze nie wszyscy o tym wiedzą, więc temat na razie nie wybuchł. Nie wiadomo, jaki jest zakres tego planu, czy dotyczy dziennikarzy czy biura reklamy itd - mówi anonimowy dziennikarz. Dodaje: „Pojawia się także pytanie, czy władze Polska Press zdążą ze zwolnieniami zanim same zostaną usunięte”. 

Poprosiliśmy biuro prasowe Polska Press o potwierdzenie informacji o planowanych zwolnieniach. - Spółka prowadzi standardowe analizy mające na celu dostosowanie się do warunków rynkowych i zagwarantowanie jej rozwoju. Jeśli wyniki analiz wymuszą podjęcie decyzji odnośnie do zmiany poziomu zatrudnienia, to jako pierwsze zostaną o tym poinformowane związki zawodowe - taką otrzymaliśmy odpowiedź. 

Co na to związki zawodowe? - Strona społeczna nie ma żadnych nowych oficjalnych informacji dotyczących wniosków o restrukturyzację spółki Polska Press. O nieoficjalnych informacjach nie chcę mówić publicznie. Nasze ostatnie oficjalne informacje pochodzą z listopadowego spotkania z reprezentantami zarządu Spółki: z prezesami Stanisławem Bortkiewiczem i Miłoszem Szulcem. Podczas tamtego spotkania rozmawiano o ewentualnych procesach optymalizacyjnych w Spółce, które mogą być konieczne w 2024 roku. Te procesy dotyczyłyby kilkunastu osób, była mowa tylko o takiej liczbie, a to zjawisko powszechne w branży medialnej jeśli chodzi o redukcje zatrudnień w związku z sytuacją na rynku. Żadnych nowych informacji na ten temat nie mamy. Ostatnie nasze spotkanie - telekonferencja z prezesem Bortkiewiczem - odbyło się w ubiegły piątek 8 grudnia br. Wtedy nic na ten temat nie zostało nam powiedziane - mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Dariusz Śmigielski, przedstawiciel działających przy Polska Press związków zawodowych.

Z naszych informacji wynika, że związkowcy z Polska Press wysłali w środę pismo do Daniela Obajtka, prezesa Orlenu. Domagają się odpowiedzi na pytania o restrukturyzację spółki. Projekt restrukturyzacji trafił już do właściciela. Ma polegać na centralizacji, czyli likwidacji makroregionów. Z tym ma się wiązać konieczność zwolnienia niemal 200 osób. Związkowcy domagają się wstrzymania działań do czasu pojawienia się w Polska Press nowego właściciela.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W piśmie, do którego dotarł portal Wirtualnemedia.pl, organizacje pracownicze pytają Daniela Obajtka, czy zarząd Polska Press przekazał Orlenowi plany restrukturyzacji wydawnictwa. - Czy prawdą jest, że projekty te zawierają plany przeprowadzenia drastycznych zwolnień, sięgających nawet kilkunastu procent obecnie zatrudnionych pracowników? Na jakim etapie znajduje się procedowanie przedłożonych projektów i czy w jakimkolwiek zakresie otrzymały one akceptację Właściciela Spółki Polska Press? - wyliczają związkowcy.

Podkreślają swój stanowczy sprzeciw wobec jakichkolwiek planów dużego zmniejszenia zatrudnienia. Ich zdaniem taka skala zwolnień "będzie miała bezpośredni negatywny skutek dla funkcjonowania spółki, która w efekcie może utracić zdolność do realizowania przedmiotu swojej działalności". Przypominają, że zgodnie z przepisami i porozumieniem obowiązującym w Polska Press władze spółki muszą konsultować z przedstawicielami pracowników wszystkie istotne zmiany dotyczące zatrudnienia.

Orlen sprzeda Polska Press?

Od października br. prezesem grupy Polska Press jest Stanisław Bortkiewicz, poprzednio przez 6,5 roku związany z Telewizją Polską. Jednym z członków zarządu jest z kolei Dorota Kania, która jest również redaktor naczelną Polska Press. 

Czytaj także: Dzienniki Polska Press zdrożały o ponad 10 proc.

Choć jeszcze w październiku br. duże grupy medialne zgłaszały gotowość przystąpienia do rozmów o kupnie Polska Press, to po wyborach nie ma chętnego na tę transakcję - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. - Na co nam teraz taki kłopot? – mówi nam Zbigniew Benbenek, szef Grupy ZPR. Sytuacja może się jednak zmienić,  bo zarząd spółki liczy dni do końca urzędowania. „Rozmowy będą prowadzone, ale z nowymi władzami Orlenu” - twierdzą politycy PO. 

Orlen przy ewentualnej sprzedaży Polska Press uzyska dużo mniej niż zapłacił za wydawnictwo cztery lata temu, bo w ostatnich latach spółka zanotowała ponad 50 mln zł strat, jej tytuły straciły na wiarygodności, a rynek prasy drukowanej dalej się kurczył. - Trudno mi sobie wyobrazić, żeby ktoś chciał za to dać więcej niż 100 mln zł - mówił portalowi Wirtualnemedia.pl Andrzej Andrysiak, wydawca „Gazety Radomszczańskiej”.

Czytaj także: Nerwowo w Polska Press. “Czujemy się wrzuceni do politycznego bębna”

W ub.r. Polska Press przy wzroście przychodów o 4,7 proc. do 329,3 mln zł i kosztów operacyjnych o 13,7 proc. do 375,4 mln zł miała 23 mln zł straty netto, o 7,8 mln zł mniej niż przed rokiem. Prawie połowę przychodów Polska Press wypracowała z usług reklamowych: w prasie, internecie i poprzez eventy. W ub.r. wpływy w tym obszarze sięgnęły 160,37 mln zł, rosnąc rok do roku o 6,5 proc. 

Zwiększyły się też przychody z usług poligraficznych - o 8,3 proc., z 56,89 do 61,61 mln zł. Natomiast sprzedaż tytułów prasowych przyniosła firmie 90,32 mln zł, o 1,3 proc. mniej niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: W Polska Press obawy przed zwolnieniami. Spółka zapowiada "dostosowanie się do warunków rynkowych". Związkowcy piszą do Obajtka

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Melissa
Obajtka interesują tylko nieruchomości które na szybko skupuje za grosze od skarbu państwa i przepisuje na rodzinę. skąd pomysł że będzie się pochylał nad pracownikami??
odpowiedź
User
Etyk
Menadżerowie pilnujący Polski zabierają się za restrukturyzację firmy, w której nic nie zrobili
odpowiedź
User
Lo
Bortkiewicz że świta chcą zniszczy co mogą na odchodne
odpowiedź