SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska w pierwszej dziesiątce rankingu PwC "Women in Work Index 2019"

W najnowszej edycji badania PwC "Women in Work Index 2019" Polska zajmuje 8. miejsce, o jedno wyżej niż przed rokiem. Awans to efekt m.in. malejącej różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn oraz niskiej stopy bezrobocia.

fot. Shutterstock.comArticle

Raport PwC „Women in Work Index” analizuje sytuację kobiet na rynku pracy w 33 krajach OECD, uwzględniając takie czynniki jak: różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, aktywność zawodowa obu grup, stopa bezrobocia oraz praca w pełnym wymiarze godzin.

Islandia i Szwecja najprzyjaźniejsze kobietom

Bez zmian na czele rankingu - dwa pierwsze miejsca  należą do Islandii i Szwecji, a podium zamyka Nowa Zelandia. Na czwartej pozycji uplasował się inny kraj naszego regionu, Słowenia.

Polska, zajmująca miejsce ósme, wyprzedza inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, Węgry (miejsce 14.), Estonię (miejsce 20.), Czechy (pozycja 24.), Słowację (miejsce 26.). Ostatnie miejsca rankingu zajmują Grecja, Meksyk i Korea Płd.

Polska z roku na rok coraz wyżej

Od 2000 r. największy awans w zestawieniu zaliczyły Luksemburg (o 17 pozycji), Polska (o 11 pozycji) i Belgia (o 10 pozycji). Z kolei największe spadki zanotowały Stany Zjednoczonych (o 14 pozycji), Austria (o 13 pozycji) i Portugalia (o 11 pozycji).

Eksperci PwC podkreślają, że gdyby wszystkim krajom OECD udało się podnieść poziom zatrudnienia kobiet do tego notowanego w Szwecji (81 proc.), PKB całej grupy mógłby wzrosnąć w długiej perspektywie nawet o 6 bln dolarów.

 – Nie tylko rządy, ale także pracodawcy mają możliwość kształtowania odpowiedzialnego i równościowego rynku pracy. Organizacje w Polsce przywiązują coraz większą wagę do aspektów związanych z diversity & inclusion, traktując je jako część strategii biznesowej, dzięki czemu idą za tym konkretne działania, takie jak chociażby Certyfikat Równych Płac. O ile jednak w kwestii zmniejszenia gender pay gap zrobiliśmy w ostatnich latach bardzo dużo, ciągle niezadowalająco wygląda odsetek kobiet zajmujących kierownicze stanowiska wyższego szczebla w firmach – mówi Agnieszka Batkiewicz, menedżer w zespole people & change w PwC.

 

Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

Dane PwC pokazują, że w 2017 r. różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn (gender pay gap) w Polsce wynosiła 5 proc., o 2 proc. mniej niż w zeszłej edycji badania. To po Luksemburgu (4 proc. ) najlepszy wynik w całym OECD, dla którego średnia wyniosła 15 proc.. Najgorzej z równością płac radzą sobie Korea Płd. (gender pay gap na poziomie 35 proc.), Estonia (27 proc.) i Japonia (25 proc.).

W 2017 roku stopa bezrobocia wśród kobiet w Polsce wynosiła 5 proc. Czołówkę tworzą Islandia, Japonia i Niemcy (wszystkie po 3 proc.). Z kolei pod względem zatrudnienia pań w pełnym wymiarze godzin plasujemy się wysoko, z wynikiem 91 proc..

Inaczej sytuacja wygląda w obszarze aktywności zawodowej kobiet – tu znajdujemy się w końcówce zestawienia z wynikiem 63 proc. Średnia dla OECD wynosi 69 proc. Prymusami są tu wspominane już kraje, jak Islandia (86 proc.), Szwecja (81 proc.) i Szwajcaria (79 proc.).

- Nasze obecne 8. miejsce to efekt m.in. sukcesywnego zmniejszania luki płacowej, która obecnie wynosi 5 proc., coraz niższej stopy bezrobocia wśród pań oraz dużej liczby zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin. Z drugiej strony dość słabo w porównaniu z innymi krajami wygląda poziom aktywności zawodowej kobiet w Polsce, będący na poziomie zaledwie 63 proc., co oznacza że w ciągu ostatnich 17 lat zwiększył się jedynie o 3 proc.  – mówi Anna Szczeblewska, partner w PwC, lider zespołu people & change.

Raport „Women in Work Index” analizuje sytuację kobiet na rynku pracy oraz ich wpływ na gospodarkę w 33 krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Indeks powstaje w oparciu o dane OECD, Eurostatu oraz BLS i jest średnią ważoną wskaźników takich jak: różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, stopa bezrobocia wśród kobiet, bezpieczeństwo zatrudnienia, forma zatrudnienia (pełny lub niepełny etat). Najnowsza edycja raportu obejmuje dane za 2017 rok.

Dołącz do dyskusji: Polska w pierwszej dziesiątce rankingu PwC "Women in Work Index 2019"

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kici-kici
W "GW & Co" chyba o tym nie napiszą...
odpowiedź