SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polska wejdzie do strefy euro w ciągu max. 5 lat

Black Rock, amerykańska firma zarządzająca globalnie aktywami wartymi ponad 3,1 bln USD ocenia, że niedowartościowanie złotego do euro wynosi obecnie 30%, a Polska wejdzie do strefy euro najpóźniej w ciągu pięciu lat, wynika z wypowiedzi dyrektora zarządzającego Black Rock Andreja Brodnika.

Polska wejdzie do strefy euro w ciągu max. 5 lat

"Złotówka, według Black Rock, jest niedoszacowana na poziomie 30% biorąc pod uwagę parytet siły nabywczej pieniądza. W miarę zbliżania się terminu przyjęcia euro w Polsce, złoty powinien się stopniowo umacniać. Obecne niedoszacowanie wartości polskiej waluty umacnia pozycję Polski, jako ważnego eksportera półproduktów do Niemiec" - powiedział Brodnik.

Jego zdaniem, Polska praktycznie już spełniła większość kryteriów z Maastricht.

"Kryterium deficytu budżetowego powinno być zrealizowane w ciągu najbliższych trzech lat, co spowoduje że Polska będzie jednym z liderów dobrej polityki fiskalnej w Europie. To pozwoli wejść do strefy euro najwcześniej w 2013, a bardziej realistycznie w 2015 roku. Nie spodziewamy się większych problemów budżetowych, przynajmniej do czasu po wyborach parlamentarnych w 2011" - dodał dyrektor zarządzający Black Rock.

Black Rock jest zaangażowany w polskie aktywa, głównie akcje na GPW, na poziomie ok. 1 mld USD. Zapowiada zwiększanie zaangażowania. Od polskich klientów pozyskał dotychczas ok. 350 mln USD.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska wejdzie do strefy euro w ciągu max. 5 lat

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
klaudiusz7
dlaczego rząd wszystko robi na kopyto U E ale o zarobkach nic nie mówi bo Polacy są jak żebracy już teraz a po wejściu do strefy to będą wyrzucani z mieszkań bo nie będzie na stać na żadne opłaty takie jak czynsz mieszkaniowy prąd gaz a co dopiero kupić coś sobie i rodzinie.
8 8
odpowiedź