SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska wódka będzie chroniona w Chinach przed podróbkami

Unia Europejska i Chiny podpisały umowę o ochronie 100 europejskich oznaczeń geograficznych w Chinach i 100 chińskich oznaczeń geograficznych w Unii przed podrabianiem i przywłaszczaniem praw. Wśród europejskich oznaczeń jest „polska wódka”.

fot. Shutterstock.comArticle

Jak poinformowała Komisja Europejska, unijny wykaz oznaczeń geograficznych, które mają być chronione w Chinach, obejmuje takie produkty jak: Cava, Champagne, Feta, Irish whisky, Münchener Bier, Ouzo, Polska Wódka, Porto, Prosciutto di Parma i Queso Manchego. Wśród chińskich produktów w wykazie znajdują się na przykład: Pixian Dou Ban (pasta fasolowa Pixian), Anji Bai Cha (biała herbata Anji), Panjin Da Mi (ryż Panjin) oraz Anqiu Da Jiang (imbir Anqiu).

Po podpisaniu umowy i uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego umowa zostanie oficjalnie przyjęta przez Radę. Ma ona wejść w życie na początku 2021 roku.

W ciągu czterech lat od wejścia umowy w życie jej zakres zastosowania rozszerzy się na dalsze 175 oznaczeń geograficznych z obu stron. Nazwy te będą musiały przejść tę samą procedurę zatwierdzenia, co 100 nazw już objętych umową (tzn. zostaną poddane ocenie i opublikowane w celu umożliwienia zgłaszania uwag).

Polska wódka jedynym naszym oznaczeniem

Polska wódka to jedyne oznaczenie z naszego kraju, które znalazło się na oznaczeń z Unii Europejskich, które zostaną objęte ochroną prawną w Chinach. W zestawieniu przeważają określenia napojów (także alkoholi) oraz żywności.

- Jestem dumny z tego, że wkrótce umowa ta wejdzie w życie, potwierdzając naszą wolę ścisłej współpracy z naszymi globalnymi partnerami handlowymi, takimi jak Chiny. Europejskie oznaczenia geograficzne produktów są znane ze swojej jakości i różnorodności; ważne jest, aby chronić je na poziomie unijnym i światowym, aby zapewnić ich autentyczność i chronić ich reputację. Umowa przyczyni się do tego, jak również do zacieśnienia naszych stosunków handlowych, przynosząc korzyści naszemu sektorowi rolno-spożywczemu i konsumentom po obu stronach - skomentował Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

Negocjacje podpisanej właśnie umowy zakończono w listopadzie ub.r. Według Komisji Europejskiej porozumienie powinno przynieść wzajemne korzyści handlowe, a także przybliżyć konsumentom po obu stronach gwarantowane produkty wysokiej jakości Odzwierciedla ono deklarację UE i Chin, że wypełnią zobowiązanie podjęte na poprzednich szczytach UE-Chiny oraz będą przestrzegać międzynarodowych zasad jako podstawy stosunków handlowych.

W komunikacie KE podano, że w 2019 r. Chiny były trzecim rynkiem docelowym dla unijnych produktów rolno-spożywczych, o wartości 14,5 mld euro. Jest to również drugi rynek docelowy (9 proc. ogólnej wartości), jeśli chodzi o wywóz z UE produktów chronionych jako oznaczenia geograficzne, w tym win, produktów rolno-spożywczych i napojów spirytusowych. Ponadto dzięki umowie europejscy konsumenci będą mogli odkryć prawdziwe chińskie specjały.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska wódka będzie chroniona w Chinach przed podróbkami

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zycie
To już nie chronimy nazwy "Wódka ziołowa z Niziny Północnopodlaskiej aromatyzowana ekstraktem z trawy żubrowej"? ROTFL
odpowiedź