SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polska gospodarka urośnie mocniej. Podwyższono prognozę

Według Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) produkt krajowy brutto Polski zwiększy się w br. o 2,9 proc., o 0,2 pkt. proc. więcej niż zakładała poprzednia prognoza banku. W 2025 r. EBOiR prognozuje wzrost na poziomie 3,5 proc.

Fot. G. Lyko x Newspix.pl Fot. G. Lyko x Newspix.pl

"W 2023 r. gospodarka znajdowała się w stagnacji ze względu na spadek konsumpcji prywatnej i wysoki poziom zapasów. Z drugiej strony, inwestycje i eksport netto miały pozytywny wpływ na wzrost. Szybka dezinflacja spowodowała spadek wskaźnika CPI poniżej celu banku centralnego w marcu 2024 r., co doprowadziło do ożywienia płac w ujęciu realnym. Dodatkowo, płaca minimalna została podniesiona o 20,5 proc. w 2024 r., wspierając ożywienie napędzane konsumpcją. Wczesne dowody tego widać w ożywieniu sprzedaży detalicznej na początku 2024 roku" - napisano w raporcie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

"Oczekuje się, że stosunkowo luźna polityka fiskalna, w połączeniu ze spadającą inflacją, będzie wspierać dalszy wzrost popytu krajowego, co doprowadzi do przyspieszenia wzrostu PKB do 2,9 proc. w 2024 roku. Ponadto, finansowany przez UE cykl inwestycyjny, wzmocniony wypłatami w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF), będzie wspierał inwestycje publiczne" - dodano.

W ocenie EBOiR, ryzykiem w dół dla powyższego scenariusza jest ewentualne odbicie inflacji i rosnąca zależność od finansowania zewnętrznego.

"Oczekuje się, że w 2025 r. wzrost PKB osiągnie 3,5 proc., zbliżając się do szacunków długoterminowego potencjalnego wzrostu" - napisano w raporcie.

Dołącz do dyskusji: Polska gospodarka urośnie mocniej. Podwyższono prognozę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl