SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski eksport na coraz wyższych obrotach

Eksport w okresie styczeń-maj 2014 r., w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku,  wzrósł o 7 proc., zaś import o 4,8 proc. - podał GUS.

Małgorzata Starczewska-KrzysztoszekArticle

- Informacje napływające ostatnio z gospodarek krajów europejskich, przede wszystkim z Niemiec, które są naszym głównym partnerem handlowym, wskazywały, że wyniki eksportu mogą być nieco słabsze. Tymczasem po pięciu miesiącach – rośnie dynamika - są one bardzo dobre. Nasze firmy, mimo słabości głównych partnerów handlowych, radzą sobie znakomicie. Przyspieszyła także dynamika importu. Po czterech miesiącach wynosiła 3,3 proc., a po pięciu już 4,8 proc., co świadczy o coraz większej aktywności polskiej gospodarki.

Następuje zmiana struktury geograficznej handlu zagranicznego. Słabnie współpraca z Rosją i Ukrainą. Eksport i import są mniejsze niż po pięciu miesiącach 2013 roku, ale jednocześnie polskie firmy z powodzeniem szturmują wymagające rynki europejskie, gdzie konkurencja jest bardzo silna.

Producenci i sprzedający artykuły żywnościowe, których eksport do naszych wschodnich sąsiadów wyraźnie spadł znaleźli nowych partnerów w zachodniej Europie – w Hiszpanii, Holandii, Włoszech, Szwecji, a także w Wielkiej Brytanii.

Obroty handlu zagranicznego po pięciu miesiącach pokazują, że nasza gospodarka jest coraz bardziej konkurencyjna i eksport netto na pewno wpłynie na wzrost PKB w 2014 roku. Należy mieć nadzieję, że w kolejnych latach będzie podobnie, bo planujemy wykorzystać środki unijne na poprawę jakości i innowacyjności naszych produktów, a to przełożyć się powinno na coraz większą zdolność do konkurowania na rynku globalnym - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polski eksport na coraz wyższych obrotach

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
privat
Kolejny artykuł bubel. Jako można napisać o wielkości eksportu, nie pisząc o jego wartości?
odpowiedź