SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowa szefowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska wręczyła Karolinie Rozwód powołanie na stanowisko dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jej pięcioletnia kadencja rozpoczyna się od dziś. Poprzednio stałym szefem PISF był Radosław Śmigulski.

Karolina Rozwód, fot. Danuta Matloch/MKiDN Karolina Rozwód, fot. Danuta Matloch/MKiDN

Jak przypomniano na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, "Karolina Rozwód jest doświadczoną menadżerką kultury". - Była zaangażowana m.in. w tworzenie Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego, powstanie Lubelskiego Funduszu Filmowego oraz projekt Lublin-Lwów Miasta Filmowe. Od 2012 roku zorganizowała blisko 3000 wydarzeń kulturalnych, była producentką kilkunastu spektakli i koncertów, a także wielu wydawnictw płytowych i książkowych - podano.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Dodano, że od 2019 roku Rozwód "organizowała Festiwal Danuty Szaflarskiej +Sleboda/Danutka+ współpracując z Michałem Merczyńskim". - W latach 2011-2023 pełniła funkcję dyrektora Teatru Starego w Lublinie, gdzie prowadziła jedno z najstarszych w Polsce kin studyjnych Kino Staromiejskie. Wprowadziła do instytucji program filmowy i zorganizowała ponad 100 spotkań z ludźmi kina. W latach 2005-2006 zajmowała się promocją polskiego kina za granicą, koprodukcjami międzynarodowymi, międzynarodowymi kontaktami instytucjonalnymi oraz edukacją filmową w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej – wyliczono.

Poprzedni szef PISF Radosław Śmigulski: dymisja i zawiadomienie do prokuratury

W kwietniu ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał z funkcji dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego. Na jego miejsce p.o. dyrektora powołał Kamilę Dorbach. Wyjaśniając powody odwołania Śmigulskiego, Sienkiewicz wspomniał o "nierzetelnym rozliczaniu środków".

22 maja do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście zostało złożone zawiadomienie w sprawie o podejrzenie popełnienia przestępstwa przez b. dyrektora PISF. Dotyczyło podejrzenia niezgodnego z prawem wydatkowania środków publicznych na prywatne cele, m.in. poprzez "opłacanie prywatnych spraw sądowych, zakup alkoholu, nieudokumentowanych usług gastronomicznych, nienależycie udokumentowanych wyjazdów zagranicznych, zakupu upominków, perfum, kosmetyków oraz odzieży, a także wizyt w klubach nocnych".

28 maja 2024 r. zostało złożone kolejne zawiadomienie, do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Śmigulskiego. Zawiadomienie dotyczy m.in. próby wyłudzenia pieniędzy z tytułu fikcyjnej delegacji, a także nienależytego i niezgodnego z regulaminem przyznawania nagród i premii.

W czerwcu PISF poinformował o złożeniu zawiadomienia do Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczącego nieprawidłowości przy przyznawaniu dotacji oraz zawiadomienia do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o niewykonaniu zaleceń Najwyższej Izby Kontroli w zakresie zwrotu środków publicznych do MKiDN i wyrządzonej w ten sposób Instytutowi szkody w postaci obowiązku zapłaty odsetek w wysokości ponad 1,5 miliona złotych.

Dołącz do dyskusji: Nowa szefowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mojsz
Ale czy ona jest nasza czy z tego kraju. Bo jak nasza to cymes a jak nie to nie
0 1
odpowiedź
User
Mojsz
Ale czy ona jest nasza czy z tego kraju. Bo jak nasza to cymes a jak nie to nie
0 1
odpowiedź
User
Mordechaj Salamonowicz
Ale czy ona jest nasza czy z tego kraju. Bo jak nasza to cymes a jak nie to nie


Natrzyj sobie pëjsÿ czøsnkíem.
6 0
odpowiedź