SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski Ład i... niższe pensje nauczycieli i policjantów. Dziennikarze żartują z rządowej reformy

"Podwyżka podatków to obniżka. Mniejsza pensja to wspólny zysk" - ironizuje prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz. "Proszę zakręcić kołem, wylosujemy pana przyszłomiesięczną pensję" - pisze Patryk Słowik, dziennikarz Wirtualnej Polski. To reakcja na doniesienia mediów o niższych wypłatach dla policjantów. A Ministerstwo Finansów tłumaczy, że "w danym miesiącu niektórzy mogą rzeczywiście stracić, ale w skali roku większość funkcjonariuszy będzie na plus".

Podczas prezentacji założeń Polskiego Ładu przemawiał Jarosław Kaczyński (screen: YouTube/TVP Info)Article

Na niższe pensje od początku roku skarżą się nie tylko nauczyciele, ale też przedstawiciele służb mundurowych. Obie grupy zawodowe odczuły już różnicę, bo pieniądze są im wypłacane z góry na początku miesiąca. Niektórzy nauczyciele narzekali w mediach społecznościowych, że w styczniu dostali na konto aż o 300 zł mniej niż w grudniu.

We wtorek, 4 stycznia Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało oświadczenie w sprawie "nieprawdziwych informacji dotyczących wynagrodzeń nauczycieli". Resort poinformował po południu o spotkaniu z kuratorami oświaty z całej Polski. "Dotyczyło ono rzekomego zaniżania wynagrodzeń nauczycieli, które miałoby wynikać z wejścia w życie przepisów z zakresu Polskiego Ładu. Żaden kurator oświaty nie potwierdził tego rodzaju sytuacji. W związku z tym MEiN apeluje o niewprowadzanie w błąd opinii publicznej" - napisano na stronie resortu edukacji. W oświadczeniu dodano, że jeśli "w indywidualnych przypadkach nauczyciel z innych powodów otrzymał niższe wynagrodzenie", to ma się skontaktować z organem prowadzącym oraz przekazać informację do Ministerstwa (informacja@mein.gov.pl).

Z kolei Ministerstwo Finansów przekonuje, że większość pracowników oświaty nie straci na wejściu w życie nowych przepisów zawartych w Polskim Ładzie, a nawet zyska. Szczegółów jednak nie podano.

Marcin Makowski, dziennikarz Wirtualnej Polski, zwrócił uwagę, że wśród najpopularniejszych haseł na polskim Twitterze są te nawiązujące do Polskiego Ładu i wysokich cen. To słowa opatrzone hasztagiem m.in.: #PolskiWał, #NowyWał, #DrożyznaPiS.

"Coś się zacięło: jakby PiS stracił umiejętność opowiedzenia czegoś wyborcom, jak to zrobił kilka lat temu w wypadku programu 500 plus" - komentowała Estera Flieger, dziennikarka serwisu Ngo.pl.

Ministerstwo reaguje, a dziennikarze ironizują

We wtorek media zaczęły informować, że na niższe styczniowe pensje skarżą się też pracownicy służb mundurowych. Serwis Salon24.pl powołując się na informatora z policji, pisał dziś, że wielu funkcjonariuszy dostało w tym miesiącu o ponad 600 zł mniejszą pensję. Anonimowy rozmówca wyjaśnia, że źródłem niższej wypłaty jest Polski Ład i wyższa składka zdrowotna.

Mariusz Gierszewski z Radia ZET z kolei napisał na Twitterze: "Emeryci mundurowi kolejnymi ofiarami Polskiego Ładu. Otrzymują emerytury niższe o kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset zł. Wpis na forum celników: 'nowa emerytura pomniejszona o 86 zł. Można powiedzieć polski rząd ukradł mi pieniądze na miesięczny zakup chleba'."

Ministerstwo Finansów zareagowało na te doniesienia we wtorek po południu. Na Twitterze resort zamieścił post: "Funkcjonariusz policji rozlicza się wg dedykowanych tej grupie zawodowej przepisów. W danym miesiącu niektórzy mogą rzeczywiście stracić, ale w skali roku większość funkcjonariuszy będzie na plus".

Te zapewnienia rozśmieszyły część dziennikarzy. "Obowiązkowe to nie przymusowe. Podwyżka podatków to obniżka. Mniejsza pensja to wspólny zysk" - skomentował prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz.

Z kolei Patryk Słowik, dziennikarz Wirtualnej Polski, ironizował: "Proszę zakręcić kołem, wylosujemy pana przyszłomiesięczną pensję".

Po godz. 15 Ministerstwo Finansów na Twitterze zamieściło wpis z jednym krótkim zdaniem: "Polski Ład to wzrost wynagrodzeń pracowników".

Dołącz do dyskusji: Polski Ład i... niższe pensje nauczycieli i policjantów. Dziennikarze żartują z rządowej reformy

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr
Nie można było zamiast ulotek o Polskim Ładzie wysłać listów o PIT-2, oraz uldze dla klasy średniej? Jeszcze nie wszyscy dostali wypłaty będzie więcej osób niezadowolonych z wypłaty.
odpowiedź
User
Dr__
To teraz wychodzi to dobro Polskiego Ładu, o którym tyle mówiło PiS. Zamiast faktycznie na tym zyskać, to wszyscy stracimy z miesięcznej pensji. Pomijając już fakt, że stracą na tym również ci z przekroczeniem nowego progu podatkowego. Super! 425 zł mniej w kieszeni. O to chyba PiS chodziło. Niezły przekręt.... Polski wał
odpowiedź