SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski policjant wyróżniony na gali Europolu przez antypiracką organizację

Marcin Cyganek z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Katowicach został jednym z tegorocznych laureatów nagród przyznawanych przez organizację Audiovisual Anti-Piracy Alliance (AAPA). Jej celem jest przeciwdziałanie piractwu audiowizualnemu.

To już szósta edycja nagród Anit-Piracy. Tym razem wyróżnienia zostały wręczone w Lizbonie podczas konferencji Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania ("Europol") dotyczącej przestępczości w zakresie własności intelektualnej. APPA wyróżnia osoby lub zespoły z sektora publicznego, które w ostatnim roku mogą pochwalić się udaną inicjatywą dotyczącą walki z piractwem audiowizualnym. Główną nagrodę otrzymała w tym roku holenderska służba Fiscale Inlichtingen- en OpsporingsDienst (FIOD) za doprowadzenie do usunięta nielegalnej telewizji internetowej IPTV z ponad milionem użytkowników w całej Europie.

Polski policjant z dyplomem uznania

Seria nalotów na producentów nielegalnego streamingu w Holandii odbyła się pod koniec maja. Kilka osób trafiło do aresztu w związku ze sprzedażą pirackich treści w streamingu. Organizatorzy procederu oferowali ponad 10 tysięcy kanałów z całego świata i 15 tysięcy materiałów wideo na żądanie. Naruszały one prawa wszystkich najpopularniejszych serwisów streamingowych (Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, Apple TV+, Paramount+, HBO Max, Viaplay). 

Na gali w Portugalii organizacja wręczyła także m.in. dyplom uznania Marcinkowi Cygankowi. To podinspektor z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Katowicach. Został wyróżniony za działania mające na celu wzmocnienie walki z przestępczością dotyczącą własności intelektualnej. Mowa między innymi o zamknięciu serwisu polsharing.com. W ubiegłym roku lubelska policja zlikwidowała nielegalny punkt rozsyłania sygnału telewizyjnego płatnych platform cyfrowych. W tej sprawie zatrzymany został 39-letni mieszkaniec Lublina. 

Czym jest przestępstwo sharingu

Przestępstwo sharingu polega na nielegalnym rozdzieleniu uprawnień karty abonenckiej i udostępnieniu tych uprawnień osobom do tego nieuprawnionym przy użyciu urządzeń niedozwolonych, za pośrednictwem internetu. 

W procederze sharingu biorą udział dawca - oferujący nielegalną usługę i biorca – osoba, której udostępniana jest telewizja. Dawca popełnia przestępstwo określone w artykule 6, a biorca w artykule 7 ustawy o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym. Art. 6 brzmi: "Kto, w celu użycia w obrocie, wytwarza urządzenia niedozwolone lub wprowadza je do obrotu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Tej samej karze podlega świadczący usługi niedozwolone. Artykuł 7 mówi z kolei o karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku za posiadanie lub używanie urządzenia niedozwolonego. - Jeżeli sprawca używa urządzenia niedozwolonego wyłącznie na własne potrzeby, podlega grzywnie - brzmi przepis.

Poza Polską dyplomy uznania otrzymały także Bułgaria, Włochy i Hiszpania. W przypadku Włochów to efekt Operacji Gotha, która obejmowała 70 przeszukać i konfiskat w 23 prowincjach w całym kraju w ramach walki z piracką siecią IPTV obejmującą ponad 900 tys. użytkowników. W Hiszpanii zaś udana operacja Fagus doprowadziła do odłączenia 32 serwerów, które nielegalnie dystrybuowały sygnał dla 2294 kanałów telewizyjnych.

AAPA wprowadziła w tym roku także nową kategorię, przyznając nagrodę organowi sektora publicznego działającemu w państwie-gospodarzu konferencji. Pierwszym laureatem została komórka służb Inspeção-Geral das Atividades Culturais (IGAC) i jej generalny inspektor Luis Silveira Botelho. 

Dołącz do dyskusji: Polski policjant wyróżniony na gali Europolu przez antypiracką organizację

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl