SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polski przemysł trzyma się mocno

W lutym br. indeks PMI dla Polski lekko spadł do 53,8 pkt. „Polski przemysł nadal jest na fali wzrostowej. Co prawda, tempo wzrostu jest nieco niższe niż pod koniec 2010 roku, ale rokowania dotyczące sytuacji w tym roku są optymistyczne” – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Polski przemysł trzyma się mocno

„Już siódmy miesiąc z rzędu rośnie zatrudnienie, co świadczy o tym, że przedsiębiorstwa się rozwijają i mają plany dalszej ekspansji. Niestety rosną też koszty, i to nie tylko z powodu większego zatrudnienia, lecz przede wszystkim wzrostu cen energii, paliw, surowców do produkcji, a także wyższych stawek VAT. Bardzo dobrze radzą sobie eksporterzy, szczególnie na rynek niemiecki. Świadczy o tym wyraźny wzrost zamówień eksportowych. Zamówienia na rynku krajowym też rosną, ale trochę wolniej niż eksportowe. Należy oczekiwać, że w pierwszym kwartale br. wyniki finansowe firm eksportowych będą lepsze, niż tych operujących tylko na rynku krajowym. Mimo niepewnej sytuacji w finansach publicznych w niektórych krajach UE, a także rosnących cen ropy naftowej na rynkach światowych perspektywy rozwoju polskiego sektora przemysłowego nie wydają się być zagrożone” – dodaje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polski przemysł trzyma się mocno

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl