SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter
Z ostatniej chwili

Polski rynek części samochodowych wart 18 mld zł po wzroście o 5,6 proc.

Detaliczny rynek części zamiennych, eksploatacyjnych i akcesoriów do samochodów osobowych, jako rynek produktów nie zawsze będących artykułami wysokiej potrzeby, wciąż ulega falom spadku konsumpcji. Jednocześnie prognozy dla niego, zarówno dla 2014 roku, jak i lat następnych, są optymistyczne - wynika z raportu PMR.

fot. Shutterstock.comArticle

Autorzy raportu podkreślają, że rynek detaliczny nowych części zamiennych, eksploatacyjnych i akcesoriów w Polsce jest bardzo rozdrobniony. Produkty te są szeroko dostępne w ofertach sklepów nie tylko specjalistycznych, ale także w punktach naprawczych. Co więcej, znakomita większość części zamiennych, zwłaszcza eksploatacyjnych czy akcesoriów, posiada szereg zamienników.

Ten duży wybór i różnorodność wzmaga konkurencyjność wśród dostawców i detalistów. Wciąż jednak sporo części jest kupowanych i montowanych w tym samym miejscu - albo ze względu na wygodę konsumenta, wymóg gwarancyjny, albo zawężoną ofertę w danej lokalizacji. Ten ostatni czynnik widać zwłaszcza w przypadku ASO, które w zasadzie nie występują poza największymi miastami.

Pozytywnym aspektem dla rynku jest fakt zwiększającej się mobilności Polaków, a także chęć posiadania samochodu, a nawet kilku, w gospodarstwie domowym. Co więcej, zwiększa się także liczba osób posiadających więcej niż jeden samochód osobowy, nie tylko przez użytkowanie aut służbowych, ale także dzięki zainteresowaniu samą motoryzacją (auta zabytkowe, sportowe, z odkrywanym dachem itp.). Aspiracją Polaków jest posiadanie w kolejnych latach samochodu lepszego i nowszego, co także wpływa pozytywnie na rynek – im nowszy samochód, a także im lepszy segment, tym statystycznie większe wydatki przeznaczone na jego serwisowanie czy naprawy.

W ostatnich latach największe firmy i sieci postawiły na zwiększenie liczby punktów współpracujących m.in. dzięki szybkim i krótkim łańcuchom dostaw, a także specjalizacji i szerokości oferty. Według PMR, ten proces będzie się nasilał dzięki konsolidacji.

Prognozy dla rynku są optymistyczne i pokazują jego stabilny wzrost. Ma to być związane głównie z polepszającą się sytuacją gospodarczą, która ma wpłynąć na zwiększenie konsumpcji i inwestycji, a więc także zakup samochodów zarówno przez klientów indywidualnych, jak i biznesowych (w tym flotowych).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polski rynek części samochodowych wart 18 mld zł po wzroście o 5,6 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl