SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski rynek najmu jednym z najgorzej rozwiniętych w Europie

W Niemczech większość singli wynajmuje mieszkania. W Polsce jest są to zaledwie 4 osoby na 100. Najem jest blisko dziewięć razy mniej popularny w Polsce niż średnio w Unii. Mniejszy rynek najmu mają tylko Chorwaci i Bułgarzy.

fot. Hossa

fot. Hossa

Rynek najmu w Polsce jest często postrzegany jako niedostatecznie rozwinięty. Jak jednak wygląda on na tle innych krajów Unii Europejskiej? Na to pytanie można odpowiedzieć porównując wydatki ponoszone przez najemców i hipotetycznych kwot jakie musieliby płacić właściciele lokali, gdyby opłacali czynsz za najem swoich mieszkań. Dane takie publikuje Eurostat i to na ich podstawie można w przybliżeniu oszacować ile mieszkań zajmowanych przez właścicieli przypada na jedno wynajmowane. Oczywiście niezbędne jest tu przyjęcie upraszczającego założenia, że struktura mieszkań wynajmowanych i „własnościowych” jest identyczna jakościowo.

Najmniejszy rynek w Bułgarii i Chorwacji

Tak oszacowana wielkość rynku najmu wskazuje, że jest on najmniej popularną formą zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych w Chorwacji i Bułgarii. W krajach tych na jedno mieszkanie wynajmowane przypada odpowiednio aż 37 i 73 lokali, w których mieszkają ich właściciele. Wyniki takie mogą zadziwiać w związku z rozwiniętą infrastrukturą turystyczną obu wspomnianych krajów. Należy jednak zauważyć, że metodologia badań przeprowadzonych przez Eurostat bierze pod uwagę jedynie wydatki na lokale zajmowane przez właścicieli lub najemców w charakterze głównego miejsca zamieszkania. Pomijany jest więc cały ruch na rynku najmu generowany przez turystów.

Polska w ogonie Europy

Polska w tym zestawieniu znajduje się na trzecim miejscu wśród krajów o najgorzej rozwiniętym rynku najmu. Na jedno mieszkanie wynajmowane przypada bowiem aż 27,4 lokali zajmowanych przez właścicieli. Należy jednak mieć na uwadze, że wiele umów najmu nie jest w kraju rejestrowana, a tym samym uchodzą one spod statystyk Eurostatu.

Dwukrotnie lepiej w Hiszpanii, na Litwie i Słowenii

W kolejnych krajach w zestawieniu rynek najmu jest blisko dwukrotnie większy niż w Polsce, a więc jest to znacznie popularniejsza forma zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Dzieje się tak na przykład na Słowenii, Litwie i w Hiszpanii. W krajach tych na jedno mieszkanie wynajmowane przypada od 15,6 do 13 lokali zajmowanych przez właścicieli.

Największym rynkiem szczycić się mogą Dania, Niemcy i Szwecja

Diametralnie odmienna sytuacja ma natomiast miejsce w takich krajach jak Dania, Niemcy, Szwecja czy Holandia. Najem jest w nich tak popularny, że na jedno mieszkanie wynajmowane przypada mniej niż 1,5 lokalu zajmowanego przez właściciela. Nie wynika to jednak z relacji cen najmu i zakupu nieruchomości. W większości wymienionych krajów jest on bowiem zbliżony do średniej europejskiej. Paradoksalnie natomiast w Holandii najem można uznać za relatywnie drogi. Jak wynika z danych portalu Global Property Guide w Amsterdamie suma wpłaconych przez najemcę czynszów zrówna się z wartością nieruchomości w ciągu 15 lat, podczas gdy w Europie średnio jest to 10 lat dłużej. Za wynajem mieszkania o powierzchni 70 m kw. w centrum Amsterdamu trzeba zapłacić 6 tys. zł miesięcznie, podczas gdy wartość takiej nieruchomości to 1,2 mln zł.

Rodziny częściej na swoim

Dane Eurostat wskazują ponadto, że w większości krajów rodziny z jednym dzieckiem częściej posiadają już swoje mieszkanie niż osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe. Średnio w Europie wynajmowanie mieszkań przez rodziny jest blisko dwukrotnie rzadsze niż w gronie singli. Znacznie mniejsze dysproporcje występują w Polsce, gdzie jedynie nieznacznie więcej singli decyduje się na najem. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się za naszą zachodnią granicą. W Niemczech na dwie osoby samotne wynajmujące mieszkanie przypada jeden właściciel, podczas gdy w gronie rodzin posiadanie lokali jest blisko pięciokrotnie bardziej popularne.
Warto także zauważyć, że w nowoprzyjętych krajach Unii rynek najmu jest znacznie mniej rozwinięty niż w krajach „Starej Unii”. Na jedno wynajmowane mieszkanie przypada bowiem odpowiednio 3,1  i 2,8 lokalu zajmowanego przez właściciela.

 

Wielkość rynku najmu w wybranych krajach i grupach społecznych

Kraj

Szacunkowa liczba mieszkań zamieszkanych przez właścicieli, na które przypada jedno mieszkanie wynajmowane

Ogółem

W grupie rodzin z jednym dzieckiem

W grupie singli

Polska

27,4

30,8

26,4

Włochy

7,0

7,5

5,1

Wielka Brytania

2,9

4,4

1,9

Niemcy

1,4

2,5

0,6

Unia Europejska

3,1

8,4

5,7

Kraje "Starej Unii"

2,8

8,1

5,4

Źródło: Szacunki na podstawie danych Eurostat

Bartosz Turek
Analityk Rynku Nieruchomości
Home Broker

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polski rynek najmu jednym z najgorzej rozwiniętych w Europie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl