SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski rynek usług pocztowych wart 5,7 mld zł

Wartość polskiego rynku usług pocztowych wyniosła 5,7 mld zł w 2010 r., podał Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) w raporcie podsumowującym kadencję obecnego prezesa Anny Streżyńskiej. W raporcie podano, że w 2006 r. wartość tego rynku sięgnęła 5,5 mld zł.

Polski rynek usług pocztowych wart 5,7 mld zł

"Polski rynek pocztowy od kilku lat funkcjonuje w warunkach bardzo powolnej liberalizacji. Z jednej strony zmniejsza się obszar usług zastrzeżonych dla operatora publicznego, którym jest Poczta Polska a z drugiej nieznacznie zwiększa się konkurencja na rynku. Choć pełna liberalizacja rynku nastąpi dopiero w 2013 roku, już teraz następują niewielkie zmiany" - czytamy w raporcie.

UKE podał, że  w 2010 r. wartość segmentu przesyłek z korespondencją osiągnęła 3,9 mld zł, wartość segmentu paczek i innych usług umownych wyniosła 1,5 mld zł, a wartość segmentu przesyłek reklamowych osiągnęła 0,2 mld zł. Według UKE wartość segmentu druków bezadresowych wyniosła 0,1 mld zł.

"Prezes UKE wielokrotnie opowiadał się za jak najszybszym wdrożeniem przepisów III Dyrektywy pocztowej. Polska, decyzją rządu, skorzystała jednak z możliwości przesunięcia terminu pełnego otwarcia rynku pocztowego do 2013 roku. Wraz z przesunięciem tego terminu wizja wolnego i konkurencyjnego rynku oddaliła się. Naszym zdaniem, jest jednak w dalszym ciągu jedyną szansą na zdynamizowanie sektora pocztowego" - czytamy dalej w raporcie.

UKE podał, że systematycznie przybywa podmiotów, które prowadzą działalność pocztową. W 2006 roku, poza Pocztą Polską, do rejestru operatorów pocztowych było wpisanych 157 operatorów. Na koniec 2010 roku liczba niepublicznych operatorów pocztowych wyniosła 246, co oznacza wzrost w stosunku do roku 2006 o 55%. Większość operatorów prowadzi swoją działalność lokalnie i specjalizuje się w wybranych usługach, najczęściej kurierskich i ekspresowych.

Według urzędu, szczególnie widoczne są zmiany w segmencie rynku paczek pocztowych i innych usług umownych, gdzie w 2010 roku udział operatorów niepublicznych w ogólnej liczbie przesyłek wyniósł 46,9% (w roku 2009 - 38,6%). Na koniec 2010 roku operatorzy ci posiadali 2482 placówek, co oznacza ponad dwukrotny wzrost w stosunku do roku 2006.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polski rynek usług pocztowych wart 5,7 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl