SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski rynek whisky znowu w górę. Na czele Johnnie Walker, Ballantines i Grants

Kolejny rok z rzędu polski rynek whisky odnotowuje wysokie wzrosty, zarówno w odniesieniu do liczby nabywców, jak i ilości kupowanych przez gospodarstwa domowe produktów z tej kategorii - wynika z danych GfK Polonia.

Article

W okresie od listopada 2014 r. do października 2015 r. przynajmniej raz produkt z kategorii whisky zakupiło 17,5 proc. polskich gospodarstw. W ujęciu wolumenowym kategoria wzrosła o ponad 60 proc. na przestrzeni ostatnich czterech lat.

Polskie gospodarstwa kupują whisky przeciętnie 3 razy w roku. Podczas pojedynczej wizyty w sklepie sięgają po około 0,8 l tego alkoholu i wydają na niego średnio 55,30 zł.

Biorąc pod uwagę miejsce zakupu, obecnie najważniejszym kanałem, w którym gospodarstwa zaopatrują się w tę kategorię, są sklepy dyskontowe. Jeszcze rok wcześniej (w okresie 12-miesięcznym, kończącym się na październiku 2014 r.) pozycję lidera w ujęciu wartościowym posiadały hipermarkety. Obecnie 28 proc. wartości zakupów whisky odbywa się w kanale dyskontów i jest to najwyższy udział w dystrybucji na rynku. Hipermarkety odnotowują spadek znaczenia w zakupach kategorii i posiadają obecnie 27 proc. udziału. Supermarkety odpowiadają za 24 proc. dystrybucji kategorii i ich udział wzrósł rok do roku.

Najpopularniejsze marki whisky w Polsce to Johnnie Walker, Ballantines oraz Grants. Mocną pozycję utrzymuje także marka własna Biedronki - Golden Loch.

Powyższe analizy powstały na podstawie danych pochodzących z prowadzonego od 20 lat panelu gospodarstw domowych GfK Polonia. Jego próbę stanowi 8 tys. polskich gospodarstw domowych, zbierających dane za pomocą skanerów i raportujących o dokonywanych przez siebie zakupach produktów FMCG.
Analizowana kategoria obejmuje zakupy whisky, które przeznaczone są jedynie do spożycia w domu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polski rynek whisky znowu w górę. Na czele Johnnie Walker, Ballantines i Grants

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl