SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polski sektor farmaceutyczny a rozwój polskiej gospodarki

Polski sektor farmaceutyczny może wytwarzać 1,0 proc. PKB w 2016 r. wobec 0,8 proc. w 2010 r. i w porównaniu do 0,67 proc. w 2006 r., szacuje firma doradcza PwC.

Polski sektor farmaceutyczny a rozwój polskiej gospodarki

"Jeżeli rynek farmaceutyczny będzie nadal rósł szybciej niż PKB (zgodnie z trendem historycznym) wpływ na gospodarkę może wzrosnąć do poziomu 1% PKB (w 2016 r. - przyp. ISB)" - głosi raport pt. "Wkład innowacyjnego przemysłu farmaceutycznego w rozwój polskiej gospodarki".

"Kluczowym założeniem, aby zrealizować ten cel, jest jednak postępująca poprawa systemu opieki zdrowotnej w tym ułatwienie pacjentom dostępu do innowacji finansowanej ze środków publicznych" - czytamy dalej.

Ponadto wpływ innowacyjnych firm farmaceutycznych na wartość dodaną w Polsce wzrósł z 0,67% PKB w 2006 roku do 0,80% PKB w 2010 roku. Udział innowacyjnych firm farmaceutycznych w łącznym wpływie całego sektora farmaceutycznego wynosił w ub.r. ok. 60%, podano także.

PwC podkreśla też, że Polska wykazuje niższe wydatki na leki na osobę niż wiele innych krajów europejskich (obejmujących także kraje Europy Środkowo-Wschodniej, np. Czechy, Węgry czy Słowacja). "Tempo wzrostu rynku było jednak historycznie znacznie wyższe w Polsce niż w pozostałych krajach" - zaznaczono w raporcie.

Polska jest szóstym największym rynkiem farmaceutycznym w Europie pod względem wartości sprzedanych leków, który w roku 2010 osiągnął wartość 20,1 mld zł, podano także w raporcie.

"Wydatki na leki na jednego mieszkańca w Polsce są jednymi z najniższych w Europie, wynoszą 114 euro rocznie, co stanowi 52% średnich wydatków na leki na osobę w Europie. Jednocześnie leki w Polsce są jednymi z najtańszych na Starym Kontynencie, ich cena wynosi jedynie 44% średniej europejskiej.

Wydatki na leki stanowią ponad 25% całkowitych wydatków na opiekę zdrowotną. Pacjent dopłaca 32% do leków refundowanych. "Jeśli chodzi o poziom współpłacenia pacjenta w odniesieniu do wszystkich leków, wskaźnik ten wynosi 67% – podczas gdy w innych krajach europejskich waha się między 25% a 49%. Dowodzi to poważnego niedofinansowania polskiej służby zdrowia w obszarze lekowym" - konkluduje PwC.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polski sektor farmaceutyczny a rozwój polskiej gospodarki

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
branie leków to porażka
8 8
odpowiedź