SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski sektor przemysłowy - spadł Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł o 1,8 pkt m/m i wyniósł w maju br. 52,6 pkt, tj. do najniższego poziomu od lipca ub.r., ale po raz 19 z rzędu pozostał powyżej neutralnego poziomu 50,0 pkt, poinformowała w komunikacie firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Oczekiwania rynkowe wynosiły - wg X-Trade Brokers - 53,6 pkt.

"Główny Wskaźnik HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego, który jest kalkulowany na podstawie pięciu wskaźników: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych spadł w maju z kwietniowego poziomu 54,4 i odnotował wartość 52,6 - najniższą od lipca ubiegłego roku. Jednak pomimo tego wskaźnik PMI odnotował poziom powyżej neutralnej wartości 50,0 dziewiętnasty miesiąc z rzędu i pozostał powyżej średniej z badań długoterminowych" - głosi komunikat.

Markit podkreśla jednak, że w maju liczba nowych zamówień w polskim sektorze przemysłowym ponownie wzrosła.

"Obecny okres wzrostów trwa od dwudziesty miesięcy, aczkolwiek tempo tego wzrostu spadło do najwolniejszego poziomu od lipca 2010 roku. Ponadto wskaźnik nowych zamówień eksportowych w zasadzie nie odnotował wzrostu w porównaniu do kwietnia" - czytamy dalej w materiale.

W maju wolniejszy wzrost liczby nowych zamówień wpłynął na osłabienie tempa wzrostu wielkości produkcji, które spadło po raz trzeci w 2011 roku, zaznaczają analitycy. "Najnowsze dane zasygnalizowały najsłabszy wzrost wielkości produkcji od lipca ubiegłego roku. Niemniej jednak w porównaniu do średniej z badań długoterminowych, wzrost ten pozostał wyraźny" - napisano w komunikacie.

Markit zwraca także uwagę na to, że majowe dane zasygnalizowały wyraźne osłabienie presji inflacyjnej na koszty w sektorze przemysłowym. "Tempo inflacji kosztów produkcji zwolniło czwarty miesiąc z rzędu – w największym stopniu w historii badań - do najsłabszego od sierpnia ubiegłego roku. Jednak ciągle pozostaje ono większe niż długoterminowa średnia z badań, odzwierciedlając braki w dostawach" - czytamy dalej.

Pomimo słabszego wzrostu produkcji zatrudnienie w polskim sektorze przemysłowym w maju wzrosło w najszybszym tempie od trzech miesięcy. Liczba miejsc pracy wzrasta nieprzerwanie od dziesięciu miesięcy, podano też w materiale.

Dołącz do dyskusji: Polski sektor przemysłowy - spadł Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl