SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polski słuchacz podcastów to „dojrzały, świadomy i miejski konsument”

21 proc. słuchaczy podcastów to osoby decyzyjne w swoich miejscach pracy, a 26 proc. dysponuje dochodem w wysokości minimum 4 tys. zł netto - wynika z badania Tandem Media.

(fot. Pixabay) (fot. Pixabay)

31 proc. polskich internautów, czyli 9 mln osób, słucha regularnie podcastów. 81 proc. robi to w domu - wynika z badania Tandem Media, z którego część wniosków już opisywaliśmy.

Teraz podzielono się kolejnymi danymi. 90 proc. słuchaczy podcastów ma co najmniej średnie wykształcenie, a 47 proc. - wyższe. 25 proc. jest w grupie wiekowej 25-34, a 24 proc. - 35-44. 34 proc. słuchaczy mieszka na wsi, a 33 proc. - w miastach do 100 tys. mieszkańców. Słuchacze chętnie dzielą się treściami z innymi – robi tak 46 proc. spośród nich., 21 proc. badanych udostępnia audycje w mediach społecznościowych.

Z analizy Tandem Media wynika, że 21 proc. badanych to osoby decyzyjne w swoich miejscach pracy, a 26 proc. dysponuje dochodem w wysokości minimum 4 tys. zł netto. „To bardzo atrakcyjna grupa nie tylko dla twórców podcastów, ale i reklamodawców, którzy coraz bardziej interesują się rozwiązaniami promocyjnymi związanymi z tym medium. Tym bardziej, że większość badanych deklarowała już kontakt z tego typu reklamą – aż 69 proc. akceptuje ją w postaci cyklu lub odcinka sponsorowanego, a 68 proc. - rekomendacji konkretnej marki przekazywanej przez twórcę audycji” - podkreślono w komunikacie.

Podcasty, choć nadal są młodym medium w Polsce, bardzo szybko upowszechniają się w naszym kraju - m.in. w związku z ogromną popularnością internetu i dynamiczną digitalizacją wielu dziedzin życia, jeszcze przyspieszoną przez pandemię. Ponad jedna trzecia internautów ankietowanych przez nas o interesujących ich tytułach podcastowych dowiaduje się z mediów społecznościowych. Spora grupa dociera do nich dzięki obserwowanym twórcom internetowym, np. vlogerom, albo dzięki poleceniom bliskich - znajomych czy rodziny” - mówi Michał Dobrzański, dyrektor działu analiz i wsparcia biznesu Tandem Media.

Badanie zaprojektowane przez brokera kinowo-radiowo-podcastowego Tandem Media (pośredniczy m.in. w sprzedaży czasu reklamowego w stacjach radiowych Grupy Radiowej Agora) wykonało Publicis Groupe w listopadzie 2020 ub.r. Respondenci to 6365 internautów w wieku powyżej 15 lat.

Dołącz do dyskusji: Polski słuchacz podcastów to „dojrzały, świadomy i miejski konsument”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gal
"26 proc. dysponuje dochodem w wysokości minimum 4 tys. zł netto". Hm... To już wiem, dlaczego ich nie słucham ;) Po prostu nie stać mnie...
0 0
odpowiedź
User
Gość X
Ja mam ich pełno na Spotify.
Kryminalne przeważnie.
Można nawet Faktów RMF FM posłuchać.
0 0
odpowiedź
User
Barry Kent
Najlepszą ofertę podcastów jeżeli chodzi o stacje radiowe ma 357 - włożyli w to masę nakładu kasy i pracy - ale efekt jest rewelacyjny
0 0
odpowiedź