SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski sposób na fortunę czyli... Polak hazardzista, czy ...

Co drugi Polak gra w Lotto, co piąty inwestuje na rynku finansowym, a co dziesiąty łączy te dwa sposoby pomnażania majątku

Co drugi Polak gra w Lotto, co piąty inwestuje na rynku finansowym, a co dziesiąty łączy te dwa sposoby pomnażania majątku. Takie są wyniki najnowszego raportu przygotowanego przez analityków z firmy Claritas Polska.

Charakterystyczne cechy inwestorów. 18% Polaków deklaruje, że pomnaża oszczędności poprzez inwestycje, przy czym 64% osób z tego grona wkłada zarobione pieniądze na lokaty terminowe, 20% nie boi się ryzyka giełdowego i kupuje akcje, 13% wybiera bezpieczniejsze obligacje, 27% wierzy w przychylne kursy walutowe. Co szesnasty Polak dopiero planuje inwestycje. Wśród mieszkańców dużych miast jest o 4% więcej inwestujących niż grających w Lotto.

Najrzadziej inwestują emeryci (15%) i osoby, które nie ukończyły 24 lat (8%), najczęściej pięćdziesięciolatkowie, którzy zdążyli zgromadzić już majątek. Najintensywniej o rozpoczęciu inwestycji myślą osoby między 25 a 34 rokiem życia. Jest to wiek, kiedy na świat przychodzą dzieci, kupuje się pierwsze mieszkanie, pierwszy samochód i bardzo często brakuje wolnych środków na inwestycje finansowe. Takowe są w planach dopiero po osiągnięciu stabilizacji życiowej i materialnej.

Wśród inwestorów jest o prawie 20% więcej osób z wykształceniem wyższym niż w gronie graczy w Lotto. Z kolei wśród wierzących w gry liczbowe jest dwa razy więcej osób z wykształceniem podstawowym niż wśród inwestujących. 37% lokujących swoje oszczędności na rynku finansowym czerpie informacje i wiedzę z Gazety Wyborczej, a 12% intensywnie studiuje Rzeczpospolitą.

Charakterystyczne cechy graczy. 49% Polaków gra w Lotto. Częściej niż raz w tygodniu gra 7% respondentów. Ciekawostką jest, że są to najczęściej osoby w wieku 45-54 lat. 16% graczy liczy na łut szczęścia jedynie przy kumulacji. Wśród nich przeważają młodsi tj. osoby od 25 do 34 lat. Wyraźnie widać, że w Lotto grają osoby z gospodarstw domowych o dochodach niższych niż 2 200 zł. Tylko co dwusetna osoba z gospodarstwa domowego o dochodach powyżej 7 tysięcy złotych deklaruje, że gra w Lotto raz w miesiącu.

Aż 30% grających w Lotto to mieszkańcy wsi, a tylko 16% z nich mieszka w wielkim mieście powyżej 500 tysięcy mieszkańców. Połowa osób grających w Lotto nie posiada dzieci.

Co drugi gracz na fortunę czeka w domu, nawet w czasie urlopu. Osoby te, jeżeli nawet wyjeżdżają na wakacje to najczęściej nie wypuszczają się poza granice naszego kraju. Siedząc w domu czytają gazety. Najbardziej zagorzali gracze, którzy odwiedzają kolektury częściej niż raz w tygodniu czytają głównie Gazetę Wyborczą (30%) i Super Express (30%). Gra w Lotto tak jak sport, może podnosić poziom adrenaliny, być może dlatego dużą popularnością cieszy się Przegląd Sportowy, który jest czytany przez 10% tej grupy.

Kto gra w Lotto i inwestuje czyli charakterystyczne cechy wszechstronnych. 9% Polaków inwestuje na rynku finansowym i gra w Lotto, licząc że któraś z tych opcji przyniesie im fortunę. Co czwarta z tych osób jest w wieku od 45 do 54 lat. Osoby pełnoletnie, które nie ukończyły jeszcze 24 lat stanowią tylko 8% tej grupy. 35% respondentów z tej grupy zamieszkuje miasta powyżej 200 tysięcy mieszkańców, a 23% z nich mieszka na wsi.

Wśród osób grających w Lotto i inwestujących przeważają osoby ze średnim i wyższym wykształceniem (80%), podstawowe ma tylko 3% badanych. Połowa respondentów, walczących o fortunę na różne sposoby, ma dochody od 1000 do 2 200 złotych na gospodarstwo domowe. Są to więc osoby średniozamożne. Z jednej strony mają wystarczająco dużo pieniędzy, aby kupić kupon. Z drugiej czują motywację do gier i inwestycji, ponieważ chcieliby być bogatsi.

Średni poziom zamożności tych osób potwierdza fakt, że ponad 54% osób z tej grupy jest posiadaczem jednego samochodu. Spośród nich, aż 56% spędza wakacje w Polsce, 29% preferuje spędzać wolny czas w ciekawych zakątkach Europy, zaś 7% w innych miejscach świata.

Ciekawostką jest, że prawie 60% z tych osób nie jest jeszcze rodzicem. Prawdopodobnie mają więcej czasu na śledzenie trendów inwestycyjnych lub wyszukiwanie informacji o kumulacjach w kolekturach Lotto. 40% “wszechstronnych” czytuje Gazetę Wyborczą, a 20% Super Express.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polski sposób na fortunę czyli... Polak hazardzista, czy ...

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl