SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niska ocena polskiego systemu podatkowego, największą wadą brak stabilności

Według dyrektorów finansowych, głównych księgowych i szefów działów podatkowych, polski system podatkowy zasługuje na 2,2 pkt. w pięciostopniowej skali - wynika z badania KPMG.

fot. Shutterstock.comArticle

Średnia ocena polskiego systemu podatkowego jest podobna do tej z roku ubiegłego i wynosi 2,2 pkt. (w pięciostopniowej skali). Wynik ten jest średnią ocen poszczególnych elementów systemu, spośród których najniżej oceniona została stabilność przepisów podatkowych. Respondenci zwrócili uwagę na zbyt częste zmiany przepisów, które w naturalny sposób komplikują prowadzenie działalności gospodarczej oraz brak możliwości na przygotowanie się do tych zmian ze względu na szybkość ich wprowadzania.

Jedyną kategorią, którą respondenci ocenili tak samo jak w poprzednim roku, jest częstotliwość publikowania przez Ministra Finansów interpretacji ogólnych.Podobnie jak w poprzednich latach, respondenci zadeklarowali, że najbardziej uciążliwą kwestią podatkową z punktu widzenia prowadzenia przedsiębiorstwa są ceny transferowe (80% ankietowanych uznało je za problematyczne lub bardzo problematyczne), jak również wymóg przygotowania dużej liczby deklaracji i informacji w ramach rozliczeń podatkowych (60%).

Relatywnie najmniej kłopotliwe są funkcje płatnika z tytułu PIT i ZUS. Co piąty respondent uważa, że nie wiążą się one z komplikacjami, a dla 57% obowiązki te są tylko umiarkowanie problematyczne.

Z perspektywy badanych znajomość zmian w VAT oraz raportowania w formacie JPK jest relatywnie wysoka – co drugi respondent określa swój stopień znajomości tych zagadnień jako dobry lub bardzo dobry. Relatywnie najmniejszą wiedzę respondenci posiadają w kwestiach nowych wymagań w ochronie danych osobowych, nowych wymogów MSSF 15, MSSF 16 i MSSF 9 oraz ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową.

Wyniki badania pokazują, że zagadnienia związane ze zmianami dotyczącymi cen transferowych będą wymagały współpracy z doradcą – tego zdania jest 67% respondentów. Jedynie co piąty respondent czuje się przygotowany do tej zmiany, a 27% twierdzi, że podniesie ona koszty funkcjonowania spółki. Z kolei 60% ankietowanych czuje się przygotowanych do zmian w zakresie podatku VAT.

Badanie wykazało także, że raportowanie w formacie JPK będzie można wykorzystać dla potrzeb wewnętrznych analiz biznesowych – tego zdania jest 55% respondentów. Większość respondentów twierdzi również, że zwiększenie atrakcyjności ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową będzie wpływało na zwiększenie nakładów polskich przedsiębiorstw na innowacje. Ponadto 72% respondentów uważa, że kontrola celno-skarbowa będzie stanowić większe wyzwanie dla przedsiębiorstw niż kontrole prowadzone obecnie.

Raport KPMG w Polsce pt. "Polski system podatkowy wg uczestników VII Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG" zawiera wyniki badania dotyczącego systemu podatkowego w Polsce, przeprowadzonego 16 stycznia 2017 r. wśród uczestników VII Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG, tj. przedstawicieli kadry zarządzającej, dyrektorów finansowych, głównych księgowych oraz szefów sprawozdawczości finansowej i controllingu. Badanie miało na celu poznanie oceny polskiego systemu podatkowego z punktu widzenia kadry najwyższego szczebla przedsiębiorstw z różnych branż z całej Polski. Na pytania odpowiedziało 169 osób.

Dołącz do dyskusji: Niska ocena polskiego systemu podatkowego, największą wadą brak stabilności

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zbyszek_m
System podatkowy w naszym kraju zaskakuje na każdym kroku. Zmian, zwłaszcza w ostatnim czasie jest mnóstwo. Wykupiłem gwarancję do symfonii, żeby mieć zawsze aktualny program księgowy i póki co dobrze mi się to sprawdza, bo aktualizacja z generatorem jpk była udostępniona stosunkowo szybko, więc miałem czas na spokojnie się z nią zapoznać.
odpowiedź