SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie gminy na pomoc pszczołom

ZT Kruszwica zaprasza samorządowców z całej Polski do podpisania "Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom”, którego celem jest lepsza ochrona tych pożytecznych owadów. Akcja prowadzona jest w ramach projektu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

"Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom" powstał trzy lata temu, jego celem jest wspólne zasadzenie w Polsce miliona kwiatów przyjaznych pszczołom w ciągu najbliższych 3 lat. Dlatego organizatorzy zapraszają także gminy do włączenia się do tej inicjatywy.

W pierwszym roku w inicjatywie wzięło udział 80 gmin, w kolejnym już 214.

– Wiele gmin już od lat ujmuje w swoich strategiach rozwoju dążenie do zachowania bioróżnorodności. Ochrona pszczół idealnie wpisuje się w ten cel. Każda gmina, która podpisze Manifest ma prawo posługiwać się tytułem „Gmina Przyjazna Pszczołom” i zyskać wizerunek instytucji odpowiedzialnej społecznie – za swoich mieszkańców i środowisko – zachęca Katarzyna Dytrych, przyrodniczka i ekspertka programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Zasady przystąpienia do "Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom"

Aby przystąpić do programu i stać się sygnatariuszem manifestu, trzeba wypełnić prostą ankietę (była wysyłana bezpośrednio do urzędów gmin), deklarując działania, jakie gmina podejmie na rzecz poprawy warunków życia pszczół.

Wypełniając ankietę, gmina ma możliwość zamówienia materiałów edukacyjnych. Dla samorządowców organizatorzy akcji przygotowali publikację pt. „Gmina przyjazna pszczołom - poradnik dla zarządców terenów zielonych należących do gminy” oraz inne materiały promocyjne i edukacyjne. Dla mieszkańców opracowano m.in. materiały z terminarzami kwitnienia roślin nektaro- i pyłkodajnych, czy porady, jakie przyjazne pszczołom kwiaty wybrać na balkon i do ogrodu.   

Przedstawiciele najbardziej zaangażowanych gmin, które podzielą się swoimi działaniami na rzecz pszczół, zostaną zaproszeni jesienią  na uroczystość podsumowania akcji, podczas której będą wręczane dyplomy „Gmina Przyjazna Pszczołom" i nagrody.

Dołącz do dyskusji: Polskie gminy na pomoc pszczołom

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl