SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polskie gospodarstwo domowe na zdrowie wydaje miesięcznie 557 zł

Średnio 557 zł wydało na zdrowie z własnej kieszeni polskie gospodarstwo domowe w ostatnim miesiącu. Tylko co trzecie gospodarstwo domowe nie korzystało w tym czasie z odpłatnej formy pomocy lekarskiej lub specjalistycznej - wynika z badania BioStat.

fot. Shutterstock.com Article

Średnie wydatki na zdrowie w polskich gospodarstwach domowych wyniosły w ostatnim miesiącu 557 zł. Na tę sumę złożyły się wydatki – przeliczone na gospodarstwa domowe – na leki, suplementy i inne medykamenty (w sumie ok. 273 zł) oraz na porady lekarskie i zabiegi specjalistyczne finansowane prywatnie (średnio 284 zł). Raport BioStat nie uwzględnia świadczeń finansowanych przez NFZ.

Według BioStat, powyższe dane oznaczają, że – przyjmując za GUS szacunkową liczbę gospodarstw domowych w Polsce w 2018 r. na ok. 14,5 mln – Polacy z własnej kieszeni wydali na leczenie w sumie ponad 8 mld zł w ostatnim miesiącu. Niemal połowę tej kwoty stanowią wydatki na leki i suplementy (3,96 mld zł). Wydatki na porady lekarskie i specjalistyczne w skali ogólnokrajowej oszacowano na 4,11 mld zł.

Połowa na leki...

Na ogólną sumę wydatków składają się zakupy różnego rodzaju medykamentów i środków leczniczych. Na leki dostępne bez recepty (OTC, zawierające substancję leczniczą, np. leki przeciwbólowe) gospodarstwa domowe wydały w ostatnim miesiącu średnio 83 zł, a na leki dostępne na receptę – 87 zł (raport nie uwzględnia świadczeń finansowanych przez NFZ). Na suplementy diety i witaminy, czyli różnego rodzaju preparaty wzmacniające, witaminowe, na trawienie itp., przeznaczono średnio 48 zł miesięcznie. Uczestnicy sondażu odpowiadali ponadto na pytanie o wydatki gospodarstw domowych na preparaty lecznicze z tzw. medycyny niekonwencjonalnej i tradycyjnej (takie jak preparaty czosnkowe, miód, propolis, woski, aromaterapię itd.). Średnie miesięczne wydatki wyniosły tu 25 zł.

Leki dostępne bez recepty dla siebie lub domowników kupowało w ostatnim miesiącu 94,6% uczestników sondażu, a wydatki na suplementy diety i witaminy deklarowało 82,5% gospodarstw domowych. Z kolei leki na receptę dla siebie lub domowników kupiło 82,1% ankietowanych, bez rozróżnienia czy były to leki odpłatne w całości, czy częściowo refundowane. Inne środki i wyroby medyczne (np. opatrunki, przyrządy medyczne) kupiło 60,5% pytanych. Preparaty lecznicze z tzw. medycyny niekonwencjonalnej kupiło 43,6% gospodarstw domowych.

...połowa na wizyty prywatne u lekarzy

Tylko 28,8% gospodarstw domowych sondażu BioStat nie korzystało w ciągu ostatniego miesiąca z żadnej formy odpłatnej porady zdrowotnej lub pomocy medycznej. Natomiast z odpłatnej pomocy lekarza specjalisty (np. w prywatnym gabinecie kardiologicznym, ginekologicznym, diabetologicznym, itp.) skorzystało w ostatnim miesiącu 51,2% gospodarstw domowych. Odsetek gospodarstw, w których któryś z domowników leczył się prywatnie u dentysty wyniósł 50,5% (raport nie uwzględnia świadczeń finansowanych przez NFZ.) Wydatki na wizytę u fizjoterapeuty deklarowało co piąte gospodarstwo domowe, natomiast u masażysty – 18,8% z nich. Co ciekawe, prawie w co dziewiątym gospodarstwie domowym znalazła się osoba, która w ostatnim miesiącu zapłaciła za wizytę u uzdrowiciela, bioenergoterapeuty lub osoby stosującej działania z zakresu tzw. medycyny niekonwencjonalnej.

Dla porównania, autorzy raportu przywołują badania przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny w 2016 roku, które wykazały, że przeciętne miesięczne wydatki na leki w gospodarstwie domowym wyniosły 38,09 zł na osobę. Według GUS, przeciętne gospodarstwo domowe liczyło 2,71 osób, co oznaczało przed czterema laty w gospodarstwie domowym miesięczne wydatki na poziomie 103,22 zł. W przedstawionym 30 września 2019 r. przez GUS Narodowym Rachunku Zdrowia za 2017 rok, roczne prywatne wydatki na zdrowie wyniosły 39,7 mld zł. Bezpośrednie wydatki gospodarstw domowych wyniosły 29,68 mld zł, czyli średnio 2,47 mld zł miesięcznie.

Z kolei raport PEX PharmaSequence – opisujący rynek farmaceutyczny i sektor ochrony zdrowia – w maju 2019 r. określał całkowity obrót na rynku aptecznym na poziomie 2,97 mld zł miesięcznie.

Badanie "Portfel medyczny Polaków" zostało przeprowadzone przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat we współpracy ze spółką Medfile, w dniach 10-12 lutego 2020 r., metodą CAWI, na reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek grupie 1000 Polaków w wieku od 18 do 54 lat. Przy analizie nie brano pod uwagę kosztów leczenia refundowanych przez NFZ.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie gospodarstwo domowe na zdrowie wydaje miesięcznie 557 zł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
We Francji wizyta u lekarza kosztuje 20 euro czyli nieco ponad 80 zł. Z tego utrzymuje się się lekarz, opłaca gabinet i podatki. Ubezpieczalnia zwraca Francuzowi 70% czyli 14 euro. Per saldo pacjent za wizytę płaci 6 euro (sześć !) czyli 24 zł.
W Polsce prywatna wizyta u lekarza to co najmniej 150 zł. To musi pęknąć. Zbyt wielu zyje z takiego stanu jak pączek w maśle.
1 0
odpowiedź