SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie media o zamachach w Londynie

Jak sprawdziły się polskie media w obliczu londyńskich wydarzeń?

7 lipca tuż przed godz. 9 czasu londyńskiego do wybuchów bomb doszło w Londynie w tunelach w pobliżu trzech stacji metra - Edgware Road, pomiędzy Russell Square i King's Cross i między Liverpool Station i Aldgate. Czwarta eksplozja - w autobusie - miała miejsce przy Tavistock Square w centrum miasta.

Wg ostatnich informacji bomby zabiły co najmniej 38 osób. Rannych są setki.

A jak w obliczu tej tragedii zachowały się polskie media?

Telewizja

Najszybciej zareagowała telewizja informacyjna tvn24, która po pierwszych informacjach przerwała program i zaprezentowała serwis informacyjny non - stop o wydarzeniach londyńskich. Przez cały czas można było oglądać  materiały filmowe oraz rozmowy z zaproszonymi gośćmi.

W TVP 1 pierwsze materiały filmowe pojawiły się w "Wiadomościach" o 12.00, koło 13.15 pojawiło się specjalne wydanie 'Wiadomości'. Później rozpoczęto regularne emisje specjalnych wydań. Przez cały czas w pasku na dole ekranu "Jedynka" informowała o sytuacji w Londynie.
Główne wydanie 'Wiadomości' było w całości poświęcone zamachowi w Londynie. Relacje nadawał Tadeusz Jagodziński z sekcji polskiej BBC - dopiero pod koniec programu połączono się telefonicznie z dopiero co przybyłym do Londynu Piotrem Kraśko. Wieczorem zamiast program "Forum"  o godz. 22.30 rozpoczął się 45-minutowy, specjalny program publicystyczny "Alarm w Europie", który prowadziła Dorota Gawryluk.

TVP 2 zaprezentowała specjalne wydanie "Panoramy" o 13.00. Potem w każdym wydanie "Panoramy" stacja na bieżąco relacjonowała wydarzenie w Londynie. Wieczorem o godz. 21.45 w programie 2 TVP nadano specjalne wydanie programu "7 Dni Świat". Gośćmi Andrzeja Turskiego byli:  Marek Ostrowski, Bartosz Węglarczyk i Tomasz Wróblewski.

Telewizja Polsat przygotowała specjalne wydanie programu "Wydarzenia", które w całości poświecone były tragicznym wydarzeniom w Londynie.  W głównym wydaniu "Wydarzeń" pojawiły się relacje z Londynu, które przygotował specjalny wysłannik Jakub Sobieniowski.

TVN szybko zareagowała na zamachy w Londynie, pojawiły się specjalne "Fakty" ze studia TVN 24 - prowadzili je Danuta Kondratowicz i Łukasz Grass. Trwały 10 minut. O 19.00, główne wydanie programu poprowadził Justyna Pochanke, a relacje z Lodnynu nadawał Maciej Woroch. "Fakty" zostały wydłużone do 30 minut i program w całości dotyczył tragedii w Londynie.

TVP 3 cały czas relacjonowała obrady Sejmu, choć później ekran został podzielony na dwie części, w jednej w wersji dźwiękowej mogliśmy oglądać obrady Sejmu, w drugiej obrazki z Londynu. Przez cały czas w pasku na dole ekranu TVP 3 informowała o sytuacji w Londynie.


Radio

Od godziny 11:00 co pół godziny program RMF FM wypełniały gorące doniesienia o sytuacji w stolicy Wielkiej Brytanii. Fakty RMF FM trwały przeciętnie od 10-15 minut. Redakcja RMF FM nawiązała błyskawiczna współpracę z sekcją polską radia BBC. Relacje i komentarze dziennikarzy BBC pojawiały się na antenie przez całe popołudnie. Do Londynu zostali wysłani dwaj reporterzy RMF FM. Już od godziny 16:00 Roman Osica i Paweł Świąder relacjonowali sytuacje bezpośrednio z Londynu. Pierwsza korespondencja została przekazana jeszcze z lotniska Gatwick, na którym wylądowali reporterzy RMF FM. Przez cały czas na stanowisku był stały korespondent RMF FM w Londynie Bogdan Frymorgen oraz korespondenci w dziewięciu pozostałych  światowych stolicach. Także relacje wszystkich reporterów w Polsce poświęcone były reakcji polskich służb na sytuację w Londynie.

"....W Londynie przebywa teraz trzech dziennikarzy radia RMF. Dzięki ich bezpośrednim relacjom z miejsc tragedii nasi słuchacze są na bieżąco informowani o przebiegu wydarzeń w Wielkiej Brytanii -  " mówi Jacek Stawiski, szef informacji w RMF FM.

Radio Zet całkowicie podporządkowało swój czwartkowy program temu tragicznemu wydarzeniu. W czwartek rano Radio Zet przygotowało nadzwyczajny program poranny.

Przed południem w czwartek program był przerywany co kilka minut, aby na bieżąco informować słuchaczy o sytuacji w sparaliżowanym Londynie. O 12:00 rozpoczęło się Specjalne Wydanie Wiadomości Radia Zet, z anteny została zdjęta muzyka, a emisja reklam, autoreklam oraz jingli została wstrzymana.

W czasie Specjalnego Wydania Wiadomości londyński korespondent Radia Zet Mariusz Kukliński przekazywał najważniejsze informacje i komentarze związane z zamachami terrorystycznymi. Radio na żywo łączyło się z ekspertami, dziennikarzami polonijnych mediów w Anglii i świadkami wydarzeń.

Gośćmi Moniki Olejnik w tym dniu byli w czwartek 7 lipca 2005 roku: Bronisław Komorowski, Sławomir Petelicki, Ewa Brzozowska (świadek zamachów terrorystycznych w Madrycie w 2004 roku), Robert Gałązkowski szef służb ratowniczych w Polsce, Krzysztof Lidel - naczelnik wydziału do spraw terroryzmu, Bronisław Geremek, Jerzy Szmajdziński - minister obrony oraz Marek Rybarczyk, kiedyś dziennikarz Radia Zet, potem przez 10 lat sekcji polskiej BBC w Londynie, a teraz dziennikarz tygodnika Przekrój.

Do Londynu poleciał reporter Jacek Czarnecki.

Pierwsza informacja o eksplozjach w stolicy Wielkiej Brytanii pojawiła się w Polskim Radiu w serwisach o godz. 11.00. W Jedynce i Trójce natychmiast wprowadzono specjalną ramówkę. Zwiększono liczbę informacji i dzienników - nadawane były co 15 minut.

Zwiększyła się także liczba korespondencji z Londynu przygotowywanych dla Polskiego Radia przez dziennikarzy z Sekcji Polskiej Radia BBC oraz korespondencji z innych stolic europejskich.

Do Londynu poleciała Beata Płomecka - specjalna wysłanniczka Polskiego Radia oraz Paweł Homa dziennikarz Trójki, który przygotowuje informacje głównie dla Programu 3, ale też dla innych programów Polskiego Radia.

W Jedynce o godz. 12.00 magazyn "Z Kraju i ze świata" w całości poświęcony był wydarzeniom w Londynie (komentarze, relacje i korespondencje). Podobnie pozostałe audycje - czyli o godz. 15.00 specjalny program informacyjny, z udziałem zaproszonych gości, "Z pierwszej ręki" (godz.16.00), specjalne wydanie "Magazynu z kraju i ze świata" (godz. 18.00-20.00).
O godz. 20.00 prowadzący program Andrzej Matul i Michał Montowski rozmawiali nt. zagrożeń terroryzmem we współczesnym świecie. Ich gośćmi byli: Zbigniew Mikołejko - filozof religii, Justyna Golińska - z-ca red. nacz. Dialogu oraz Barbara Osterloff.
W godz. 22.00 - 24.00 specjalne wydanie "Świata w Jedynce".

Trójka zmieniła ramówkę, przerywając program o godz. 12.30. Rozpoczęło się specjalne wydanie "Zapraszamy do Trójki", które trwało do godz. 21.00.
O godz. 21.00 - specjalny temat "Klubu Trójki" to "Czy współczesne aglomeracje są bezpiecznymi miejscami". O idei przyjaznego miasta i o strachu przed miastem  rozmawiali Jerzy Sosnowski i jego goście: prof. Bohdan Maria Jałowiecki, socjolog miasta z Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych UW oraz dr Sławomir Józefowicz, politolog.

Inne komercyjne stacje radiowe rozpoczęły informowanie ze znacznym opóźnieniem.

Internet

Największe polskie portale internetowe szybko zareagowały na wydarzenia w Londynie, na bieżąco informując o wydarzeniach w stolicy Anglii.

Portal Onet.pl oprócz informacji agencyjnych, relacji brytyjskich mediów, umieścił materiały filmowe z TVN 24 i zdjęcia AP. Pojawił się też boks umożliwiający kontakt Polaków mieszkających z Londynie i w kraju.

Wirtualna Polska na stronie głównej prezentowała zdjęcia z zamachu, agencyjny serwis informacji. W głębi serwisu pojawiły się wiadomości multimedialne Polsatu oraz relacje radiowe m.in. BBC.

Specjalnego serwisu nie zabrakło też w Interia.pl w którym oprócz relacji agencyjnych pojawiły się materiały tekstowe oraz dźwiękowe radia RMF FM.
 
Gazeta.pl również sporo miejsca poświęciła wydarzeniom w Londynie.

Prasa

Kilka godzin po tragedii pojawiły się bezpłatne wydanie wielu gazet m.in. "Metro". Dzisiaj wszystkie najważniejsze dzienniki większość miejsca poświęcają wydarzeniom w Londynie i analizują to, co się stało.

A jak Państwo oceniają zachowanie polskich mediów?

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie media o zamachach w Londynie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl