SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polskie przedsiębiorstwa nie inwestują

W marcu br. w stosunku do lutego wartość depozytów przedsiębiorstw w bankach wzrosła 3,6 mld zł, natomiast kredytów prawie się nie zmieniła - podał Narody Bank Polski (NBP).

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

- Z danych opublikowanych przez NBP widać, że przedsiębiorstwa nie inwestują. Wzrost depozytów w marcu wskazuje na to, że ich sytuacja finansowa w tym miesiącu nie była zła. Firmom udało się, bez zaciągania kredytów, sfinansować działalność operacyjną i rozwojową  oraz jeszcze odłożyć na kontach 3,6 mld zł.

Jednakże wartość depozytów firm w marcu w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zmniejszyła się o 1,5 mld zł. Przedsiębiorstwa cały czas finansują się dochodami z własnej działalności i w niewielkim stopniu sięgają po zasilanie zewnętrzne. „Wspierają” je w tym decyzje gospodarstw domowych, które utrzymują wysoką skłonność do oszczędzania. Ich depozyty wzrosły w skali roku o 9 proc. W drugim kwartale depozyty przedsiębiorstw będą się zmniejszać, ale będzie temu towarzyszył ostrożny wzrost zainteresowania kredytami - komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie przedsiębiorstwa nie inwestują

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl