SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio wydało album poświęcony artystom na emigracji, mecenasem Polska Fundacja Narodowa

Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydała dwupłytowy album „Sercem Polak, a talentem świata obywatel”. Zawiera on utwory kilkudziesięciu kompozytorów polskich, tworzących za granicą na emigracji. Album patronem objęła Rada Mediów Narodowych, mecenatem - Polska Fundacja Narodowa.

Article

W nowym wydawnictwie zamieszczono nagrania wybitnych polskich muzyków emigracyjnych, znajdujące się w zbiorach Archiwum Polskiego Radia. Wśród nich - często zapomniane lub prezentowane po raz pierwszy od bardzo dawna utwory klasyczne, popularne, a także kompozycje filmowe. Album poświęcony jest prawie 60 polskim artystom, których los zmusił do opuszczenia kraju i tworzenia poza ojczyzną. „Sercem Polak, a talentem świata obywatel” prócz dwu płyt CD zawiera też 126-stronicową książkę, łączącą muzykę, słowo i obraz.

Część fonograficzna zawiera autorski wybór archiwalnych nagrań. Ukazuje ona talent osobowości świata muzyki, literatury, teatru, czy filmu, tworzących na emigracji. Niektórzy, jak Fryderyk Chopin czy Cyprian Kamil Norwid, nigdy do Polski nie wrócili. Inni mieli szczęście powracać do kraju ojczystego i występować dla witających ich entuzjastycznie rodaków. Od Artura Rubinsteina interpretującego Chopina, poprzez Jana Kiepurę czy Polę Negri, po Krzysztofa Klenczona i Karin Stanek – album „Sercem Polak, a talentem świata obywatel” zawiera różnorodny stylistycznie repertuar o ogromnym znaczeniu dla polskiej kultury. Są tu kompozycje klasyczne, pieśni operowe, muzyka ilustracyjna do filmów oraz wiele piosenek wodewilowych, kabaretowych i radiowych.

Część ikonograficzna przedstawia sylwetki największych polskich twórców działających na emigracji. Pośród nich są kompozytorzy, dyrygenci, śpiewacy operowi, poeci, aktorzy, czy wirtuozi instrumentów. Wśród zdjęć, partytur, czy biogramów jest kilka „białych kruków” odnalezionych w Archiwum Polskiego Radia – fotografii z dedykacjami artystów. Są też ilustracje historii polskiej emigracji oraz wydarzeń historycznych, które do niej doprowadziły. W tej części także są materiały, jak grafiki i zdjęcia, które nie były wcześniej publikowane.

Album zawiera także fragmenty przemówienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wygłoszonego na III Światowym Zjeździe Polonii 22 września 2007 roku. Wydawnictwo objęła patronatem Rada Mediów Narodowych, a mecenasem albumu jest Polska Fundacja Narodowa. Płyty z albumem można kupić w internetowym sklepie Polskiego Radia w cenie 97,75 zł.

W ub.r. Polskie Radio osiągnęło wzrost przychodów o 9,45 proc. do 346,99 mln zł. Wpływy marketingowe skurczyły się o 33 proc., za to środki z abonamentu rtv i rekompensaty wzrosły o 27 proc., stanowiąc już 80,5 proc. budżetu nadawcy. Natomiast koszty zwiększyły się o 0,4 proc. do 326,6 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio wydało album poświęcony artystom na emigracji, mecenasem Polska Fundacja Narodowa

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Parę rad
Znów ogromny sukces logopedki z Podlasia. Warto wysłać kontener płyt do Bangladeszu. Poza tym zostawić ze dwa egzemplarze na licytację świąteczną w Trujce dla tych dwóch licytantów, co dzwonili w zeszłym roku. Po poprawieniu błędów w książeczce i na stronie Agencji Muzycznej można wysłać do szkół i promować w Internecie.
odpowiedź
User
Byki z potrzeby serca
Błędy na antenie, błędy w publikacjach i na stronach Polskiego Radia. To ma być patriotyzm?
odpowiedź
User
Gość X
Polska Fundacja Narodowa robi Moje Archiwum w okresie LzR, w tym roku archiwum 1921 roku ma być.
odpowiedź