SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio cyfrowo

Uruchomienie cyfrowej sieci dźwiękowej w Polskim Radiu S.A.

8 stycznia 2003 r. odbyło się w Polskim Radiu S.A. uroczyste przekazanie do użytku systemu cyfrowej sieci dźwiękowej wraz z cyfrowym wyposażeniem reżyserni (cyfrowe konsolety). Stanowi to początek procesu cyfryzacji, którą w przyszłości zostaną objęte wszystkie obszary antenowej produkcji radiowej.

W uroczystości wzięli udział członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z jej przewodniczącym Juliuszem Braunem na czele, właściciel firmy Salzbrenner Stagetec – Stephan Salbrenner, przedstawiciele wykonawcy z firmy Konsbud Audio jak również pracownicy Polskiego Radia S.A. zaangażowani w budowę i wdrażanie cyfrowej sieci dźwiękowej.

W ramach obecnego etapu budowy cyfrowej sieci dźwiękowej zmodernizowane zostały cztery studia emisyjne oraz dwa studia produkcyjne przeznaczone głównie na potrzeby Programu 1 i Programu 3 PR S.A. Pozostałe studia zostały podłączone do sieci cyfrowej, choć mają wyposażenie analogowe.

Dzięki temu możliwa jest produkcja dźwięku o doskonałej i stabilnej jakości przy pełnym wykorzystaniu cyfrowych technik komutacyjnych.

Budowa cyfrowej sieci dźwiękowej w Polskim Radiu S.A. trwała od kwietnia do grudnia 2002 r.

Na inwestycję składają się:

- sieć cyfrowa o nazwie NEXUS niemieckiej firmy Salzbrenner Stagetec (główny kontrahent),

- konsolety cyfrowe RM4200 niemieckiej firmy DHD (podwykonawca)

- prace projektowo-montażowo-instalacyjne w Polskim Radiu zrealizowane przez firmę Konsbud Audio z Warszawy (podwykonawca).

System NEXUS firmy Salzbrenner Stagetec należy do grupy najnowocześniejszych i najbardziej rozwiniętych technologicznie tego typu systemów na świecie. Konsolety RM4200 firmy DHD są produktem nowym, wprowadzonym na rynek w 2002 roku, mającym najwyższej klasy rozwiązania techniczne.

W roku 2003 przewidziana jest kontynuacja budowy cyfrowej sieci dźwiękowej, obejmująca kolejne stanowiska technologiczne. Równolegle prowadzone będą prace związane z cyfryzacją Archiwum Polskiego Radia, których efektem będzie eliminacja taśmy magnetofonowej jako nośnika informacji dźwiękowych. Na przełomie 2003/2004 r. pliki komputerowe zastąpią całkowicie kilometry taśm magnetofonowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio cyfrowo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl