SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Od października Polskie Radio rozszerza nadawanie w DAB+

Publiczna rozgłośnia od początku października poszerzyła zasięg nadawania w DAB+. W sumie uruchomiła 10 nowych emisji m.in. z Kalisza, Częstochowy czy Gorzowa Wielkopolskiego.

fot. polskie radio Article

Polskie Radio jako jeden z celów na najbliższe cztery lata wyznaczyło sobie pokrycie „niemal całą powierzchnię Polski sygnałem radiofonii cyfrowej DAB+ (Digital Audio Broadcasting+) w jak najszybszym czasie”, co zapisało w swojej Karcie Powinności przedstawionej Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

Docelowo do końca września 2023 roku zasięgiem nadawania w tej technologii miałoby być pokryte 61 proc. powierzchni kraju.

Do tej pory sieć nadawcza publicznej rozgłośni składała się z 25 stacji nadawczych, a jej zasięg wynosił ok. 98,7 tys. kilometrów kw. i obejmował ok. 20,7 mln osób. Natomiast od 1 października 2020 roku sieć DAB+ miała być rozbudowywana. Według założeń zasięg miał wynieść ok. 139,7 tys. km kw. (ok. 44,7 proc. powierzchni kraju) i ok. 25,7 mln osób (ok. 67,1 proc.).

10 nowych lokalizacji w DAB+

Jakiś czas temu Polskie Radio informowało nas, że od 1 października 2020 r. emisją DAB+ zostaną objęte nowe lokalizacje, a sygnał cyfrowy będzie emitowany w następujących blokach częstotliwościowych: Kalisz/Mikstat, Częstochowa/Wręczyca, Szczyrk/Skrzyczne, Szczawnica/Prehyba, Tarnów/G.Św. Marcina, Płock/Rachocin, Płock/Radziwie, Leżajsk, Przemyśl, Ostrów Mazowiecka, Siedlce/Łosice, Radom, Skierniewice /Bartniki, Legnica, Polkowice, Gorzów Wielkopolski.

Jak się teraz dowiadujemy, od początku października wystartowało 10 nowych emisji w DAB+: Kalisz/Mikstat, Częstochowa/Wręczyca, Szczyrk/Skrzyczne, Szczawnica/Prehyba, Tarnów/G.Św. Marcina, Leżajsk, Przemyśl, Legnica, Polkowice, Gorzów Wielkopolski.

- Ze względu na konieczność powtórzenia postępowania pozostałe emisje czyli: Płock/Rachocin, Płock/Radziwie, Ostrów Mazowiecka, Siedlce/Łosice, Radom, Skierniewice /Bartniki - zostaną uruchomione najpóźniej do końca bieżącego roku – informuje nas Monika Kuś z biura zarządu Polskiego Radia.

Kolejne poszerzenie zasięgu nadawania w DAB+ Polskie Radio planuje od 1 października 2021 roku (ten etap zakończyłby się do końca września 2023 roku) i objęłoby ono ok. 80 proc. ludności kraju (30,3 mln osób) i 61 proc. powierzchni Polski (192,7 tys. mkw.).

Polskie Radio zapowiadało również, że niedługo w DAB+ uruchomi Polskie Radio Kierowców, które będzie nadawać całodobowe.

Obecnie w naszym kraju w technologii DAB+ (z multipleksu R3) korzystają już stacje Polskie Radia. Ruszył on już w 2013 roku i emitowane są na nim takie rozgłośnie jak Jedynka, Dwójka, Trójka, Polskie Radio 24, Czwórka, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin czy programy regionalne PR. Aktualnie jego zasięg emisji obejmuje 55,5 proc. ludności Polski, istnieją 24 stacje nadawcze.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Od października Polskie Radio rozszerza nadawanie w DAB+

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ojejku
Tylko co u nich można słuchać? Wszystko zaorali!
41 13
odpowiedź
User
.
Odkładają, przekładają...
Radio Kierowców miało być a to od września - a to od października,
Tak samo nadajniki Suwałki-Krzemianucha już radio Białystok mówiło we wrześniu jakoś że od października w tamtym regionie w DAB+... i co? i nic
15 3
odpowiedź
User
ptr
I co z tego, skoro treść nie nadaje się do słuchania?
35 7
odpowiedź