SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polskie Radio Dzieciom bez reklam. Rozgłośnia ma być narzędziem do pracy z dziećmi (ramówka)

1 kwietnia br. Polskie Radio uruchomiło nowy kanał skierowany do dzieci - Polskie Radio Dzieciom, które nadawane jest w technologii cyfrowej w systemie DAB+. Rozgłośnia nie będzie emitować reklam.

Article

- Polskie Radio Dzieciom jest skierowane głównie do dzieci w wieku od 3 do 7 lat, ale chcemy również aktywizować rodziców do wspólnego spędzania czasu z maluchami - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Dominika Sygiet-Seńczyszyn, sekretarz redakcji PR Dzieciom, która kieruje rozgłośnią. Stacja na razie nie posiada dyrektora programowego ani redaktora naczelnego. - Program na żywo dla najmłodszych przewidziany jest od 7.00 do 21.00, w ostatnim paśmie pomożemy rodzicom ułożyć dzieci do snu - dodaje Sygiet-Seńczyszyn.

Głównymi postaciami Polskiego Radia Dzieciom zostały kukiełki Kulfon (głos podkłada Mirosław Wieprzewski) i żaba Monika (Zbigniew Poręcki), znane z programu „Ciuchcia”, który w latach 1990-2000 emitowała TVP1. W audycji „Bezpieczny maluch” policjanci wraz z Kulfonem będą uczyć młodych słuchaczy zasad przestrzegania bezpieczeństwa, a także właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia. Rozgłośnia planuje kolejne programy z udziałem tych postaci.

W playliście PR Dzieciom znalazły się dziecięce utwory polskie i zagraniczne. W nocy rozgłośnia zaoferuje słuchaczom muzykę jazzową. Na antenie nowego radia nie będą emitowane reklamy.

Każdego dnia o godz. 7.00 z dziećmi przywita się Dominika Sygiet-Seńczyszyn. Poranek zacznie się od ćwiczeń rytmicznych na antenie. Później prowadząca zaprezentuje zagadki i scenki odkrywające tajemnice świata oraz wytłumaczy przysłowia. Na antenie organizowane będą również konkursy z nagrodami dla całej rodziny.

Od 10.00 do 13.00 w PR Dzieciom nadawane będzie pasmo pacynkowe, w którym aktorzy Leszek Filipowicz i Wojciech Supiński wcielą się w postaci Smoka Adasia i Misia Michasia. - Będą dostarczali rozrywki i starali się edukować dzieci poprzez zabawę. Najważniejsze jest jednak, że to pasmo jest bardzo interaktywne. Dzieci mogą dzwonić na antenę i dzielić się swoimi sprawami - opisuje Dominika Sygiet-Seńczyszyn. Audycje Filipowicza i Supińskiego będą nadawane wymiennie, od poniedziałku do piątku.

Daria Druzgała poprowadzi codzienne pasmo muzyczne, począwszy od godz. 13.00. Przez pierwszą część audycji prowadząca będzie uczyć dzieci śpiewania piosenek, a później - w części „Muzyczne podróże małe i duże” - zaprezentuje muzykę zagraniczną. Druzgała zachęci małych słuchaczy do aktywnego uczestnictwa w programie, w tym do dzwonienia do radia.

O godz. 16.00 w ramówce PR Dzieciom znalazło się miejsce na „Podwieczorek z Lwem Leopoldem i Królikiem Filipem”. Audycję poprowadzi znany aktor dubbingowy Janusz Zadura, który przez pierwsze dwie godziny będzie operował obiema postaciami. W ostatniej części przeczyta dzieciom zgromadzonym przed radioodbiornikami bajki. Sygiet-Seńczyszyn zapowiada, że są to utwory napisane specjalnie na potrzeby Polskiego Radia Dzieciom.

„Pogaduchy do poduchy” to ostatnie pasmo przeznaczone dla dzieci (start o godz. 19.00), poprowadzi je Elwira Kaganowicz. - Audycja ma pomóc rodzicom ułożyć maluchy do snu. Oprócz kołysanek słowa będzie w niej niewiele - wyjaśnia sekretarz redakcji. Wieczorami Sowa Mądra Głowa odpowie małym słuchaczom na pytania, które w ciągu dnia napłynęły do rozgłośni za pośrednictwem strony internetowej. Oprócz tego dzieci usłyszą fragmenty książek, po które warto sięgnąć przed snem. Redakcja wyselekcjonowała ponad 70 dwudziestominutowych słuchowisk z archiwum Polskiego Radia, które również będą emitowane w porze wieczornej.

W codziennym programie „Strefa rodzica” (między 21.00 a 23.00) Ludwika Grunwald porozmawia z ekspertami o wychowaniu dzieci. Tematyka audycji została usystematyzowana według dni tygodnia, np. w środy prowadząca zaprosi do studia autorytety z dziedziny psychologii, w czwartki z medycyny, a w piątki porozmawia o kulturze i rozrywce dla całej rodziny.

- Pasmo dla rodziców będzie nasycone gośćmi, nie tylko ekspertami. W trakcie audycji można zadzwonić do studia i porozmawiać na antenie. Rodzice mają mieć możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania - mówi Sygiet-Seńczyszyn. Pierwszym tematem poruszonym w wieczornej audycji było umieszczanie przez rodziców zdjęć dzieci w internecie.

Na antenie PR Dzieciom pojawi się również aktorka Agnieszka Kunikowska, która poprowadzi audycję „Smak na tak”. Stałe miejsce w ramówce znajdą też programy poświęcone nauce języków obcych.

Ramówka Polskiego Radia Dzieciom została oparta o program 500 przyjaznych przedszkoli, z którymi rozgłośnia nawiązała współpracę. Jej założeniem jest to, że rozgłośnia ma posłużyć wychowawcom jako narzędzie do pracy z dziećmi. Ponadto, pracownicy przedszkoli będą wywieszać w miejscu dostępnym dla rodziców informacje o tematach najbliższych audycji w paśmie wieczornym „Strefa rodzica”.

W systemie DAB+ dostępne są wszystkie ogólnopolskie programy Polskiego Radia: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy oraz - osiągalne tylko w ofercie cyfrowej - informacyjne Polskie Radio 24 i Polskie Radio Rytm o profilu muzyczno-informacyjnym. Ponadto cyfrowo nadają tam również rozgłośnie regionalne Polskiego Radia. Polskie Radio pracuje nadal nad uruchomieniem dwóch ostatnich rozgłośni, które będą nadawane w technologii cyfrowej: dla seniorów i radia edukacyjnego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio Dzieciom bez reklam. Rozgłośnia ma być narzędziem do pracy z dziećmi (ramówka)

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
maw
Znowu Kulfon i Monika? Co jest takiego w tych stękających facetach, że serwuje się ich dzieciom? Najpierw jechało na nich Radio Bajka, teraz kolejne radio dla dzieci! Masakra!
18 9
odpowiedź
User
Kamil
Od środy słucham w DAB+ w radio odbiorniku i podobają mi się Polskie Radio Dzieciom.
11 8
odpowiedź