SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio tłumaczy zmianę planów w sprawie nowej stacji w DAB+

W styczniu 2023 roku w ramach multipleksu DAB+ miało zadebiutować Polskie Radio Literatura. Zamiast niego pojawi się Polskie Radio Hit. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl przedstawicielka nadawcy publicznego tłumaczy, że z treści dotyczących literatury łatwiej korzystać w internecie.

Article

Uruchomienie Polskiego Radia Literatura było planowane od wielu miesięcy. Już w sierpniu ub.r. informowaliśmy, że taka stacja pojawiła się w Karcie Powinności Polskiego Radia, złożonym do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Założeniem  Programu jest: prezentowanie literatury, publicystyki i informacji kulturalnej wOK celu zainteresowania słuchaczy artystyczną  ofertą, poprzez dobór wartościowych książek do słuchania i słuchowisk, audycji dokumentalnych i reportaży radiowych, wywiadów i dyskusji o charakterze kulturotwórczym. Udział poszczególnych kategorii audycji realizujących specjalizację programu - można było przeczytać w dokumencie.

Nowa rozgłośnia miała być adresowana do słuchaczy powyżej 15 roku życia zainteresowanych literaturą. W ramówce przewidziano premierowe programy.  Polskie Radio Literatura już nadawało, ale okolicznościowo. Okazją był Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej “Dwa Teatry”. Stacja była dostępna w DAB+ od 25 czerwca do 8 lipca 2018 roku.

Nowy projekt Karty Powinności z Polskim Radiem Hit

4 kwietnia br. KRRiT opublikowała kolejny projekt Karty Powinności nadawcy publicznego. Nie widnieje już w nim Polskie Radio Literatura, tylko Polskie Radio Hit. Rozgłośnia ma zostać uruchomiona 1 stycznia 2023 roku i być dostępna w DAB+, internecie i podcastach.

- Jest to program wyspecjalizowany o charakterze muzyczno-rozrywkowym, którego zadaniem będzie realizacja celów komercyjnych a przychody z tego tytułu będą przeznaczane na realizację misji publicznej - informuje w dokumencie Polskie Radio. Udział audycji realizujących specjalizację programu ma wynieść nie mniej 80 proc. miesięcznego i tygodniowego czasu antenowego w godz. 6.00-23.00. Warstwa słowna w tym czasie wyniesie 13 proc. Na antenie ma dominować rozrywka (24 proc.), kultura (2 proc.), edukcja (3 proc.). W programie mają znaleźć się piosenki oraz utwory muzyczne o pozytywnym nastawieniu, budujące klimat i pogodny nastrój.

W ofercie Polskiego Radia Hit mają pojawią się utwory słowno-muzyczne polskie i zagraniczne. Stacja ma być adresowana do słuchaczy powyżej 15 roku życia, zainteresowanych relaksem i rozrywkową funkcją radia. Na antenie będą emitowane przeboje muzyki rozrywkowej z uwzględnieniem twórczości polskich twórców i wykonawców. 1 proc. ramówki mają stanowić treści informacyjne. Tyle samo czasu przewidziano na publicystykę.

Czy Polskie Radio Literatura zostało zastąpione Polskim Radiem Hit? - Polskie Radio S.A. udostępnia i planuje dalszy rozwój platformy udostępniającej literaturę za pośrednictwem internetu. Możliwość kontaktu z literaturą w wersji audio w miejscu i czasie wybranym przez odbiorcę jest znacznie skuteczniejszym sposobem docierania z ofertą. Jednocześnie Spółka planuje dalszy rozwój radiofonii cyfrowej. Tak techniczny jak również programowy. Projekt korekty Karty Powinności jest złożony w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji i komentowanie szczegółów zakładanych zmian w chwili obecnej  nie wydaje się nam celowe - informuje portal Wirtualnemedia.pl Marzena Kęsy, specjalista z Działu Obsługi Statutowych Organów Polskiego Radia.

Będzie więcej stacji w DAB+

Obecnie w zasięgu 41 nadajników DAB+ Polskiego Radia znajduje się 54,2 proc. populacji Polski. W październiku ub.r. miało to być już 67,1 proc., ale doszło do opóźnienia przetargów. Później okazało się, że spółki w nim uczestniczące zażyczyły sobie kwot przekraczających przeznaczone na rozszerzenie zasięgu wydatki. Nadawca publiczny nie informuje co dalej z planowanym zwiększeniem zasięgu w DAB+.

Obecnie w multipleksie w DAB+ Polskiego Radia są dostępne: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio dla Zagranicy (Radio Poland), Radio Dzieciom, Chopin, Radio Kierowców, Ukraińskie Radio, a także rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne. Na początku roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. W kilku miejscach w kraju działają też multipleksy testowe. W MUX lokalnych są dostępne m.in. Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Radio Profeto, Radio Bezpieczna Podróż. Wkrótce ma do nich dołączyć WP Radio.

KRRiT prowadzi konkursy w sprawie ogólnopolskiego multipleksu DAB+. Ma się w nim znaleźć 12 stacji. O rezerwację miejsc nie będą ubiegać się Eurozet i Agora, ale wnioski złożyła Grupa RMF i ZPR Media (Radio Eska). Spółka MWE Radio Michała Winnickiego, znanego z kanałów naziemnej telewizji cyfrowej chce nadawać stację Mixradio. Nadawcy komercyjni od lat twierdzą, że DAB+ to przestarzały i drogi system i cyfryzacja radia powinna zostać oparta na internecie. W Paryżu drogą cyfrową jest nadawanych jednak blisko 100 stacji. DAB+ rozwija się także dynamicznie w Niemczech. Swoją stację uruchomi nawet w celach promocyjnych producent farb. Z danych TePanelu wynika, że w Polsce odbiorniki DAB+ posiada jedynie 5 proc. gospodarstw domowych.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio tłumaczy zmianę planów w sprawie nowej stacji w DAB+

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
R85
Spłycenie przekazu, prymitywizacja i wulgaryzacja Polskiego Radia. Dramat Trójki to za mało?
odpowiedź
User
Ktoś tam używa mózgu zamiast smartfona?
Halo, przecież dąb+ jest taki nowoczesny, świetny, lepszy od FM (obrazku można wysłać z logo stacji, naprawdę to widzialem) A nie nadaje się do literatury? Szkoda. A może koszty aktora który coś zaprezentuje są niewarte nikłej słuchalności dąb+?

Dobrze że będzie PR Hit, mało jest stacji z muzyką w FM, dąb, necie....
odpowiedź
User
Usmy
Muzyka o pozytywnym nastroju, czyżby disco polo? Radio Gniot - tak powinna nazywać się ta rozgłośnia. Jak długo jeszcze Czabański będzie trwonił publiczne pieniądze na swoje widzimisie? Prezes już dawno powinien oddać go do domu starców.
odpowiedź