SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio prezentuje wiosenne ramówki. Kamińska: starannie opracowana oferta

Polskie Radio zaprezentowało wiosenne ramówki swoich stacji: Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki, Polskiego Radia Chopin, Radia Kierowców i Radia Dzieciom. - To starannie opracowana oferta łącząca to, co najnowsze z tym, co nasi słuchacze uwielbiają od lat. Zapraszamy - zapowiada wiosenną ofertę Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, prezes publicznej rozgłośni.

Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia / fot. screen film YouTube Polskie RadioArticle

Wiosną na antenie pojawią się transmisje koncertów muzyki popularnej i poważnej, premiery piosenek i płyt polskich oraz zagranicznych wykonawców, głosy aktorów w radiowych powieściach oraz audycje kulturalne, popularno-naukowe, sportowe i publicystyczne.

- Rozrywka, muzyka, wywiady, informacje, podcasty, słuchowiska, reportaże, koncerty. Premierowe i archiwalne. Dla młodzieży i dla tej trochę starszej młodzieży. Na poważnie i na luzie. Zawsze aktualne i na najwyższym poziomie. To starannie opracowana oferta łącząca to, co najnowsze z tym, co nasi słuchacze uwielbiają od lat. Zapraszamy - zapowiada wiosenną ofertę Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, prezes publicznej rozgłośni.

Jedynka: więcej muzyki, 50-lecie Lata z Radiem

Jak już informowaliśmy, kierownictwo radiowej Jedynki planuje wprowadzić jedynie niewielkie zmiany w wiosennej ramówce stacji. Wydłużone zostanie pasmo muzyczne, część zmian wprowadzono już w lutym br. Natomiast letni układ programowy ma obowiązywać od 19 czerwca.

W maju w Programie Pierwszym mają być emitowane przede wszystkim koncerty polskich artystów takie jak: „Andrzej Zaucha Songbook” w wykonaniu Janusza Szroma i jego zespołu.  Na antenę wróci audycja „Maj Polskiej Piosenki”, w której zabrzmią tylko polskie przeboje.

W programie „Muzyczna Jedynka” w maju zagrają wyłącznie po polsku, a każdy z prowadzących wybierze swoje ulubione piosenki m.in. z plebiscytu „Piosenki 95-lecia Polskiego Radia". Zaprezentowana zostanie nowa płyta Sanah, plany muzyczne Igora Herbuta, nowe utwory Dariusza Kozakiewicza i debiutantów - zespołu Three Of Us. W maju płyta tygodnia w Jedynce wybierana będzie spośród najciekawszych polskich albumów.

W pasmach wieczornych będzie więcej muzyki w takich propozycjach jak: „Wieczór z Operą i Operetką”, „Przeboje musicali” oraz „Piosenka aktorska”. W maju słuchacze będą mogli również śledzić Finał Piłkarskiego Pucharu Polski oraz kolarski Orlen Wyścig Narodów – transmisja i relacje z wydarzeń w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

W tym roku przypada również 50-lecie "Lata z Radiem", nadawanej w sezonie letnim audycji Jedynki Polskiego Radia. Jak wynikało z informacji portalu Wirtualnemedia.pl publiczny nadawca nie będzie organizował koncertów plenerowych z udziałem publiczności.

Dwójka: koncerty z domów artystów, jazzowe wieczory

Program Drugi Polskiego Radia będzie wiosną emitował koncerty, audycje autorskie o muzyce i literaturze, programy publicystyczne o tematyce historyczno-społecznej. Wśród propozycji słuchacze znajdą „Domówkę z Dwójką”, czyli cykl koncertów artystów, którzy występują w swoich domach, ogrodach lub pracowniach. W maju będzie można usłyszeć m.in. Kwartet Śląski, Wacława Zimpla, Magdalenę Bojanowicz i Bartosza Koziaka.

Z kolei w każde piątkowe popołudnie będą grali muzycy jazzowi m.in. Trio Wojciecha Gogolewskiego, RGG oraz Zespoły Wojtka Mazolewskiego i Franciszka Pospieszalskiego. W sobotnie przedpołudnie w autorskiej audycji o historii muzyki opowie w programie „Upiór w eterze” pianista Waldemar Malicki, a w każdy czwartek pianistka Ewa Pobłocka przybliży twórczość Bacha. W piątkowe wieczory na antenie zagości dyrygent Łukasz Borowicz.

Program Drugi będzie emitował także nagrania z sal koncertowych i scen operowych, literaturę i teatr radiowy i przybliży twórczość Norwida, Baczyńskiego, Różewicza i Lema.

Nowości w Trójce: „Kobiety mają głos”, audycja Cygler i Andrychowicz

Wiosną w Programie Trzecim pojawią się nowe audycje. Wśród nich m.in. cykl Piotra Barona „Kobiety mają głos”, w którym śpiewać i grać będą wyłącznie kobiety. „Polski express” poprowadzi z kolei Tomasz Żąda, który w środy wieczorem zaprezentuje najciekawsze debiuty i nowości polskiej muzyki.

Nowością będzie również pasmo „Trójka przed południem” prowadzone przez Katarzynę Cygler i Gabi Andrychowicz, które opowiedzą o wydarzeniach ze świata kultury, sztuki, filmu i muzyki. Marek Wiernik w środowe późne popołudnia zaprosi do „Trójkowy poWiernik” oraz w piątki do „Rocka klasyka według Wiernika”. Łukasz Ciechański o nowinkach na listach przebojów opowie w „Cztery strony dźwięku”. Natomiast we wtorki Jędrzej Kodymowski zaprosi do „Apteki wieczornej”, w której zaprezentuje swoje fascynacje muzyczne.

W soboty „Audycja podzwrotnikowa” Wojciecha Cejrowskiego zostanie wydłużona do dwóch godzin. Poza tym Adriana Marczewska będzie opowiadała o kulinarnych fascynacjach w „Gorąca płyta” – program można także oglądać w wersji wideo na Facebooku i kanale Youtube Trójki.

W cyklu „Proza w Trójce” będzie można usłyszeć fragmenty powieści dobrze znanych autorów – w maju będzie to twórczość Stanisława Lema.  

Wiosenna ramówka Programu Trzeciego została odrzucona większością głosów członków rady programowej Polskiego Radia. Przeciwny był nawet poseł PiS i przewodniczący rady Marek Suski. Jednak odrzucenie propozycji ramówki nie ma charakteru wiążącego dla zarządu.

Czwórka z plebiscytem "Nieprzeciętni", retransmisje koncertów

Czwórka, nadawana w internecie będzie w maju towarzyszyła młodym słuchaczom w przygotowaniach do matury. Emitowane będą audycje edukacyjne, a młodzi reporterzy pojadą do szkół, gdzie będą nadawali bezpośrednie relacje z przebiegu egzaminów.  

Redakcja muzyczna na majówkę przygotowała nagrania z koncertów – w piątek wieczorem, 30 kwietnia będzie to retransmisja czwórkowego koncertu Marceliny, a kolejnego wieczoru Czwórka zaprosi na „Prywatkę”, czyli retransmisję koncertu elektropopowego zespołu Kamp! W niedzielę podczas „Niedzielnej sesji” zaproponuje retransmisję czwórkowego koncertu Bitaminy, którego lider - Vito Bambino - od niedawna jest współautorem audycji „Tłusty Czwartek” w Czwórce. W poniedziałek 3 maja, Czwórka będzie nadawać koncert zespołu Dubska, nagranego w Bydgoszczy.

Jak co roku odbędzie się także Plebiscyt „Nieprzeciętni” - między 17 maja a 13 czerwca. Na stronie internetowej Programu słuchacze mogą oddać głos na jednego spośród 10 kandydatów do tytułu, wytypowanych przez Kapitułę Plebiscytu. Zwycięzca otrzyma tytuł „Nieprzeciętny 2021”, statuetkę oraz nagrody rzeczowe. Uroczysta gala finałowa odbędzie się 24 czerwca. Wśród prowadzących audycje znajdą się: Grubson, Vito Bambino, Lena Osińska, RAU, Zamilska, Numer Raz, Kuba Sojka, Czeluść.

Polskie Radio 24: bez zmian publicystyka i informacje

Polskie Radio 24 to stacja o charakterze informacyjno-publicystycznym, która 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu nadaje wiadomości z kraju i ze świata, a także komentarze i analizy ekspertów. Wiosną – podobnie jak w poprzednich sezonach – pojawi się publicystyka polityczna, kulturalna, historyczna i gospodarcza oraz wydania specjalne poświęcone najważniejszym wydarzeniom.

Wśród prowadzących w Polskim Radiu 24 znajdą się: Krzysztof Świątek, Adrian Klarenbach, Michał Rachoń, Mirosław Skowron, Stanisław Janecki, Eliza Olczyk, Joanna Miziołek, Dorota Kania.

Polskie Radio Kierowców: informacje i muzyka dla kierowców

Polskie Radio Kierowców także nadaje w internecie oraz w DAB+. To najmłodsza z anten Polskiego Radia, która co 15 minut nadaje serwisy informacyjne z polskich dróg, dotyczące m.in. utrudnień w ruchu.

Dwa razy dziennie w paśmie porannym i popołudniowym najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata są nadawane w czterech językach (polskim, angielskim, niemieckim i ukraińskim). W audycjach nocnych bez zmian słuchacze będą mogli „na żywo” porozmawiać z prowadzącymi o dalekich trasach i codziennych sprawach.

Polskie Radio Kierowców startuje codziennie o 05:00 z „Rozrusznikiem”, od 11.00 nadaje „Wysokie Obroty”, od 17.00 wchodzi „Na luz”, a dzień kończy na „Nocnej zmianie”.

Polskie Radio Chopin z konkursem pianistycznym

Polskie Radio Chopin w każdy wtorek wyemituje premierę „Lekcji mistrzowskiej” - nowego pasma, w którym pianista, prof. Andrzej Ratusiński opowiada Annie Skulskiej o swojej współpracy z największymi muzykami XX wieku – m.in. Marią Wiłkomirską, Arturem Rubinsteinem, Vladimirem Horowitzem i Herbertem von Karajanem.

W pierwszej połowie maja na antenie Polskiego Radia Chopin będzie można wysłuchać cyklu audycji poświęconych inspiracjom zjawiskami pogodowymi w muzyce, co wiąże się z tematem 24. Pikniku Naukowego Polskiego Radia „Klimat i my”.

W drugiej połowie maja prowadzący: Małgorzata Pęcińska, Marek Bracha, Jakub Puchalski i Andrzej Ratusiński wcielą się w role jurorów konkursu pianistycznego. W specjalnych studiach konkursowych zostaną ogłoszone nazwiska zwycięzców kolejnych kategorii repertuarowych Alternatywy Konkursowej, czyli Pierwszego Wirtualnego Konkursu im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Konkurs zakończy się 6 czerwca ogłoszeniem laureata Grand Prix i zdobywcy Nagrody Polskiego Rada Chopin.

W maju antena zaprasza również w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja na swoją stronę internetową oraz na antenowy profil facebookowy, gdzie wieczorem rozpocznie się streaming trzeciego recitalu pianistycznego z cyklu „Podaj PIN do Chopina, czyli Chopin online”. Podczas koncertu dzieła Fryderyka Chopina i jego przyjaciela Juliana Fontany zinterpretuje prof. Hubert Rutkowski, na co dzień szef Katedry Fortepianu w hamburskiej Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej.

Polskie Radio Dzieciom: nauka języków, słuchowiska, konkursy

Skierowane do najmłodszych słuchaczy Polskie Radio Dzieciom od poniedziałku do piątku zaprosi na codzienną naukę języków obcych – angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego oraz hiszpańskiego.

Z kolei w każdy czwartek odbywa się głosowanie na ulubione piosenki „Dziecięcej listy przebojów”, w której pojawiają się „na żywo” dziecięce gwiazdy sceny muzycznej. W niedzielę emitowane są „Radiowe figliki Kulfona i Moniki”, nie zabraknie również „Muzyki z lasu” - audycji o polskich piosenkach ludowych, o ich warstwie muzycznej i językowej, którą poprowadzi Joszko Broda.

Na małych słuchaczy czeka także konkurs „O czym one mówią", w którym mogą wziąć udział placówki oświatowe, szkoły i przedszkola, które należą do grona Placówek Ambasadorskich Polskiego Radia Dzieciom.

Dla słuchaczy zainteresowanych macierzyństwem i rodzicielstwem przygotowano podcast prezenterki i tancerki Idy Nowakowskiej, w którym rozmawia z gośćmi na tematy związane właśnie z codziennym życiem rodzinnym.

Wiosną nie zabraknie też słuchowisk oraz bajek czytanych przez aktorów, takich jak: Olga Bończyk, Anna Cieślak, Leszek Filipowicz czy Janusz Zadura. W wiosennej oprawie antenowej Polskiego Radia Dzieciom można usłyszeć głos Piotra Fronczewskiego.

Polskie Radio tworzy osiem ogólnopolskich anten - emitujących programy informacyjne, muzyczne, publicystyczne, czy serwisy tematyczne oraz Polskie Radio dla Zagranicy. Polskiego Radia można słuchać na falach FM, aplikacji mobilnej, w technologii DAB+, w podcastach oraz w internecie.

W ub.r. duży spadek słuchalności zanotowała Trójka, z którą po zamieszaniu wokół Listy Przebojów i odwołaniu Kuby Strzyczkowskiego z funkcji dyrektora pożegnała się większość wieloletnich dziennikarzy. W pierwszym kwartale br. stacja miała 2,1 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 5,3 proc. rok wcześniej.

Udział Jedynki w I kwartale 2021 roku utrzymał się na poziomie 5,2 proc., Trójki spadł z 5,3 proc. do 2,1 proc., Polskie Radio 24 osiągnęło wzrost z 0,6 do 0,9 proc., a Dwójka - z 0,3 do 0,4 proc. (według badania Radio Track).

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio prezentuje wiosenne ramówki. Kamińska: starannie opracowana oferta

63 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Makreli dawno już peron, dworzec a nawet skwer przed dworcem odjechały.
odpowiedź
User
Gość X
Czas na nowego Prezesa, tej Pani już dziękujemy.
odpowiedź
User
witek
Odejdź, psujo jedna!!!!!!
odpowiedź