SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polskie Radio uruchomi cyfrowe Radio Chopin

1 października br. Polskie Radio uruchomi cyfrowe Radio Chopin, które będzie nadawać różne rodzaje polskiej muzyki.

Article

Uruchomienie kanału cyfrowego Radio Chopin zaplanowano na 1 października 2017 roku - w Międzynarodowym Dniu Muzyki. Polskie Radio uruchomiło już ten kanał dwa lata temu z okazji rozpoczynającego się XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

W swojej nowej formule Radio Chopin zostanie poświęcone muzyce polskiej. Audycje zawierać będą twórczość od średniowiecza do XX-go wieku - dzieła dawnych mistrzów (Mikołaj Gomółka, Wacław z Szamotuł, Adam Jarzębski, Grzegorz Gerwazy Gorczycki), utwory kompozytorów XIX wieku (Józef Elsner, Karol Kurpiński, Henryk Wieniawski), dzieła wokalne i sceniczne twórcy polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki, kompozycje autorów przełomu XIX i XX wieku (Ignacy Jan Paderewski, Karol Szymanowski, Mieczysław Karłowicz) oraz kreacje polskiej muzyki XX wieku (Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki).

Nadawca publiczny zapowiada, że prezentowane będą wszystkie formy i gatunki muzyczne - przekrój tego, co najbardziej wartościowe i reprezentatywne dla polskiej kultury muzycznej. Prezentowanej muzyce towarzyszyć będzie archiwalna i współczesna publicystyka: wywiady, komentarze, relacje, recenzje płyt i koncertów.

Radio Chopin będzie przypominać słuchaczom przesłuchania Konkursów Chopinowskich (które Polskie Radio rejestruje od 1955 roku), audycje Chopinowskie dziennikarzy Programu I i II Polskiego Radia czy historyczne programy Jana Webera.

Antenę zasilą także nagrania koncertów zarejestrowanych podczas festiwali organizowanych lub współorganizowanych przez Program 2 PR: Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju (najstarszy festiwal muzyczny w Europie) oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Muzyka Chopina pojawi się również w popularnych opracowaniach jazzowych.

Polskie Radio - obok Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i Telewizji Polskiej - będzie współorganizatorem Pierwszego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, który odbędzie we wrześniu 2018 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio uruchomi cyfrowe Radio Chopin

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
K.
To, że Polskie Radio uruchamia kolejny kanał to dobrze, tylko zastanawia mnie jedno.
Skoro PR2 ma tak słabą słuchalność - Jaki udział i ile procent zdobędzie Radio Chopin jeszcze TYLKO w cyfrowym DAB+?, gdzie i tak proces cyfryzacji jest wstrzymany (chyba nie do końca wstrzymany skoro zdecydowali się na dodatkowy kanał). Co z programem sportowym i dla seniorów - chyba, że ten ma być "jako" dla seniora. W jakim bitrate będziie Radio Chopin? bo mniej jak 128kbps - szkoda prądu i pieniędzy
18 10
odpowiedź
User
Luka
Czysta misja, ale dobrze, że jest!
19 8
odpowiedź
User
PR.L.24
Znając PR puszczą to w DAB+ w 64kbps mono. Litości...
9 10
odpowiedź
User
onnna
I SUPER.... polska muzyka klasyczna... lubię to !!!!
15 8
odpowiedź
User
ani grosza
No to przypomnijmy archiwalne wypowiedzi "DAB to zło i pieniądze wyrzucone w błoto przez poprzedników" - więc trochę konsekwencji - po co rozwijać zło? A po drugie PR i media państwowe jak widać ciągle mają za dużo kasy, że marzą się im nowe kanały, nowe koszty tylko suwerena oczywiście nie raczył nikt zapytać czy w ogóle sobie tego życzy.
11 9
odpowiedź