SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio daje pracownikom podwyżki

W kwietniu Polskie Radio wprowadza podwyżki dla swoich etatowych pracowników - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Z naszych informacji wynika, że średnia pensja zostanie podwyższona o blisko 800 zł brutto. O wzrost wynagrodzeń w Polskim Radiu już od jesieni upominali się związkowcy.

We wrześniu ub.r. przedstawiciele sześciu działających przy Polskim Radiu związków zawodowych zwrócili się do zarządu z jednobrzmiącym wnioskiem o wdrożenie systemowych podwyżek dla wszystkich pracowników. Jako przyczynę podano wciąż wzrastającą inflację.

W odpowiedzi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska zwróciła im wówczas uwagę, że przez pandemię w trzech ostatnich latach „największe spółki medialne obniżyły wynagrodzenia” nieraz nawet o ponad 20 proc. oraz mocno redukowały zatrudnienie, zaś Polskie Radio utrzymywało stan zatrudnienia. Przypomniała też, że zarząd "ma świadomość konieczności podnoszenia i urealniania wynagrodzeń”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Takie procesy są realizowane – informowała związkowców prezes Kamińska, zaznaczając, że „w pierwszej kolejności podnoszone są uposażenia osób najmniej zarabiających”.

Podwyżki w Polskim Radiu właśnie ruszają

Jak się dowiedzieliśmy, prezes Kamińska ostatecznie przychyliła się do prośby związkowców i zgodziła się na podwyżki.

- Zgodnie z decyzją prezes Polskiego Radia pani Agnieszki Kamińskiej, od kwietnia pracownicy spółki otrzymają systemowe podwyżki wynagrodzeń – informuje portal Wirtualnemedia.pl Monika Kuś, rzeczniczka prasowa Polskiego Radia. Przy czym nowy system płac dotyczyć będzie tylko pracowników etatowych publicznego nadawcy.

O ile zostaną podwyższone pensje? Tego przedstawicielka nadawcy nam nie przekazała. Nieoficjalnie jednak ustaliliśmy, że średnia podwyżka będzie oscylowała wokół 800 zł brutto, choć niektórym pracownikom wynagrodzenie wzrośnie o 1-1,5 tys. zł brutto. Wszystko zależeć ma od siatki płac, zajmowanego stanowiska, stażu w spółce i innych podobnych czynników.

Wyższa rekompensata dla Polskiego Radia

Kilka dni temu minister finansów wyemitował obligacje skarbowe o wartości nominalnej 2,7 mld zł dla Telewizji Polskiej i spółek Polskiego Radia. Obligacje zostały zarejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. TVP i spółki Polskiego Radia otrzymały je za darmo i będą mogły sprzedawać Skarbowi Państwa w transzach, w zależności od swoich potrzeb finansowych.

To realizacja podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę dwa miesiące temu ustawy budżetowej. Zawarto w mniej 2,7 mld zł rekompensaty za utracone wpływy abonamentowe, o ok. 700 mln więcej niż w poprzednich trzech latach. Rekompensata dla Polskiego Radia została zwiększona rok o roku ze 130 do 187 mln zł, a kwota do podziału między 17 regionalnych rozgłośni publicznych - ze 115 do 165 mln zł.

W ub.r. Polskie Radio zanotowało wzrost przychodów o 2,4 proc. do 354,31 mln zł i spadek wyniku netto z 16,12 mln zł zysku do 19,91 mln zł straty. Wpływy reklamowe zwiększyły się o 1 proc. do 41,38 mln zł, przy czym o ile Jedynka zanotowała wzrost o 52 proc., o tyle Trójka - spadek o 30 proc.

Na koniec 2021 roku nadawca zatrudniał etatowo 1 320 osób, o 11 więcej niż rok wcześniej. Średnie wynagrodzenie brutto wynosiło 8,9 tys. zł brutto, po wzroście rok do roku o 500 zł. Dziennikarze zarabiali przeciętnie 11,7 tys. zł, a menedżerowie wyższego szczebla - 17,5 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio daje pracownikom podwyżki

30 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
konfederata
A w radiu357 też będą podwyżki, czy nadal pracownicy będą przymierać głodem ??
odpowiedź
User
Jamek
Podwyżki naszych pieniędzy funkcjonariuszy PiS....nie liczą nic
odpowiedź
User
Krotek
Dostali kasę PiSu rozdają...masakra jakaś
odpowiedź