SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 120 tys. zł na remont księgarnio-kawiarni Wrzenie Świata

Ponad 124 tys. zł zebrano na platformie Pomagam.pl na remont księgarnio-kawiarni Wrzenie Świata prowadzonej przez Fundację Instytut Reportażu. Zgłaszają się też firmy i osoby, które oferują swoją pomoc za darmo. - Pewna pani, która prowadzi z koleżanką firmę budowlaną w Zielonej Górze, powiedziała, że czytała o Wrzeniu, nigdy w nim nie była, ale jest poruszona i chce nam dać jako darowiznę piętnaście tysięcy złotych. Oczywiście przyjęliśmy - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Mariusz Szczygieł, reportażysta i prezes zarządu fundacji.

Mariusz Szczygieł, fot. Edipresse PolskaArticle

Wrzenie Świata to księgarniokawiarnia zarządzana przez Fundację Instytut Reportażu. Znajduje się przy ul. Gałczyńskiego 7 w Warszawie, swe podwoje otworzyła we wrześniu 2010 roku. Nazwa nawiązuje do wydanego w 1988 roku zbioru różnych publikacji Ryszarda Kapuścińskiego.

Niedawno właściciele zorganizowali zbiórkę na platformie Pomagam.pl, by wyremontować nową przestrzeń lokalu. Jak napisano w jej opisie, księgarniokawiarnia „się dusi i ledwo na siebie zarabia”. W związku z tym w planach jest włączenie znajdującej się za ścianą lokalu 50-metrowej przestrzeni. Organizatorzy spodziewali się, że darczyńcy wpłacą przynajmniej połowę z zakładanej kwoty 120 tys. zł. Okazało się jednak, że dali nawet więcej: 1636 osób zebrało na konto 124,8 tys. zł.

Teraz prezes zarządu Fundacji Instytut Reportażu, reportażysta i pisarz Mariusz Szczygieł na Facebooku poinformował, że remont ruszy za kilka dni. Jak dodał, wiele jego elementów (projekt, oświetlenie, meble) zostanie wykonanych w ramach prezentu.

- To, że firmy się zgłaszają, to coś niebywałego. Trzy firmy chcą nam dać drewniane podłogi za darmo, ale będziemy musieli odmówić. Chcemy, żeby to były panele laminowane, one się lepiej sprawdzają w miejscach, gdzie chodzi dużo ludzi – mówi Szczygieł w rozmowie z Wirtualnemedia.pl. - Pewna pani, która prowadzi z koleżanką firmę budowlaną w Zielonej Górze, powiedziała, że czytała o Wrzeniu, nigdy w nim nie była, ale jest poruszona i chce nam dać jako darowiznę piętnaście tysięcy złotych. Oczywiście przyjęliśmy – dodaje.

Remont ma zacząć się w najbliższy poniedziałek. Kiedy się skończy? - Trudno powiedzieć – przyznaje Szczygieł. Jak jednak podkreśla, roboty mają objąć tylko nową przestrzeń lokalu, stara ma działać bez przerwy w ich trakcie.

Stara przestrzeń liczy 80 metrów kwadratowych, ją też jednak mogą czekać zmiany. - Mam nadzieję, że skoro tylu chętnych sponsorów się zgłasza, może uda się wyremontować stare Wrzenie, zwłaszcza bar, może też meble, szafki, sprzęty. Zbiórka się skończyła, udało się zebrać w ciągu miesiąca całą kwotę brutto z kosztorysu remontu. Liczę, że coś z tego zostanie i będziemy w stanie wyremontować resztę – mówi Szczygieł.

Kim jest Mariusz Szczygieł?

Od lat 90. Mariusz Szczygieł związany jest z „Gazetą Wyborczą” jako dziennikarz, ale przede wszystkim reporter. Był też w dzienniku redaktorem i wiceszefem „Dużego Formatu”.

Jest autorem książek, tłumaczonych m.in. na języki: angielski, czeski, estoński, hebrajski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, rumuński, słowacki, słoweński, ukraiński, węgierski, włoski. Napisał kilkanaście książek, m.in. reporterskie („Nie ma”, „Projekt: prawda”, „Láska nebeská”), przygotował też antologie „20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła” i dwutomową „Antologię polskiego reportażu XX wieku”.

W 2019 roku zdobył Nagrodę Literacką „Nike” za tom reportaży „Nie ma”. W 2013 roku za reportaż „Śliczny i posłuszny” otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego i tytuł Dziennikarza Roku, a w 2016 roku - studencką nagrodę MediaTor w kategorii AuTORytet. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jest współzałożycielem i prezesem zarządu Fundacji Instytut Reportażu, w ramach której poza Wrzeniem Świata funkcjonują Polska Szkoła Reportażu i wydawnictwo Dowody Na Istnienie.

Dołącz do dyskusji: Ponad 120 tys. zł na remont księgarnio-kawiarni Wrzenie Świata

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Powodzenia
Wspaniale! Panie Mariuszu, proszę już myśleć o otwieraniu filii Wrzenia w innych miastach.Takich szlachetnych miejsc powinno być zdecydowanie więcej na mapie całego kraju.
odpowiedź
User
Salowa
Szlachetnych miejsc i zrzutek na nie mamy już zdecydowanie za dużo.
odpowiedź
User
ja
Czy Szczygła nie stać żeby samemu 120 tysięcy wyłożyć na remont prywatnego biznesu?
odpowiedź