SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 2,5 mln aktywnych domen .pl, polski rejestr w światowej czołówce

W 2014 roku zanotowano najwyższy od pięciu lat wskaźnik odnowień nazw z końcówką .pl. Z kolei sama domena .pl zakończyła rok na 11 miejscu wśród największych światowych rejestrów pod względem liczby aktywnych nazw - wynika z raportu firmy NASK.

Najchętniej rejestrowane są nazwy w domenie .pl (70 proc. aktywnych nazw), a następnie w domenach funkcjonalnych, np. com.pl (22 proc.).

W ciągu ostatniego roku internauci rejestrowali dziennie średnio 2818 nazw. Podobnie jak w latach ubiegłych najlepszy pod tym względem był pierwszy kwartał roku, kiedy każdego dnia dokonywano 3161 rejestracji. W rezultacie w 2014 roku liczba aktywnych nazw wzrosła o 63.039.

Wysoki poziom osiągnął także wskaźnik odnowień, który wyniósł 60,78 proc. i był to najlepszy wynik uzyskany od drugiej połowy 2009 roku.

Ostatecznie polski rejestr zakończył ubiegły rok z liczbą 2.524.538 aktywnych nazw. Dzięki temu domena .pl uplasowała się na 11. pozycji w światowym rankingu domen, tuż przed rejestrami Kanady, Szwajcarii i USA. Z kolei wśród rejestrów krajów Unii Europejskiej Polska nadal zajmuje szóstą pozycję.


Na koniec roku 2014 liczba abonentów domeny .pl przekroczyła 947 tys. To oznacza, że w ciągu 12 miesięcy rejestr wzbogacił się o 33 tys. nowych abonentów.

Podobnie jak w latach poprzednich, większość nazw jest utrzymywanych na rzecz przedsiębiorstw i organizacji, które stanowią 65,41 proc. wszystkich abonentów. Pozostałe 34,59 proc. to osoby prywatne, nie prowadzące działalności gospodarczej.

Wśród abonentów mających siedzibę w Polsce prym wiodą użytkownicy z województwa mazowieckiego, gdzie zarejestrowanych jest 24,84 proc. nazw, a w samej Warszawie - 16,97 proc. Na dalszych miejscach znalazły się województwa: śląskie z udziałem 11,11 proc. i małopolskie z wynikiem 9,48 proc.

Dołącz do dyskusji: Ponad 2,5 mln aktywnych domen .pl, polski rejestr w światowej czołówce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl