SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ponad 30 mln rachunków bankowych z dostępem przez internet

Po III kwartale 2015 r. liczba rachunków umożliwiających klientom korzystanie z bankowości przez internet przekroczyła poziom 30 mln - wynika z raportu NetB@nk, przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Article

Na koniec września br. liczba umów klientów indywidualnych, umożliwiających dostęp do usług bankowych przez internet, przekroczyła barierę 30 mln sztuk.

Wartym odnotowania jest bardzo wysoki przyrost rachunków w ciągu trzech miesięcy III kwartału - na poziomie 8,34 proc. Oznacza to, że w omawianym okresie przybyło 2,3 mln umów bankowości internetowej. W ujęciu rocznym natomiast liczba umów klientów indywidualnych wzrosła o niemal jedną czwartą (24,3 proc.), czyli blisko 6 mln.

W sferze aktywności klientów indywidualnych, którzy w ciągu miesiąca dokonują przynajmniej jednej operacji na danym rachunku przez internet, w III kwartale także można było zaobserwować wzrost. Liczba klientów aktywnych wyniosła 14,64 mln i była o ponad 550 tys. (3,96 proc.) większa niż w kwartale poprzednim. W ujęciu rocznym natomiast całkowity przyrost aktywnych indywidualnych klientów bankowości internetowej wyniósł ponad 2 mln (16,07 proc.). Tym samym dystans między możliwością korzystania z bankowości internetowej i mobilnej a faktycznym jej użytkowaniem nieznacznie się zwiększył.

W segmencie MSP, po zaobserwowanym w II kwartale zmniejszeniu liczby umów bankowości internetowej, na koniec września ponownie odnotowano wzrost. Liczba wszystkich umów wyniosła 2,17 mln - o 20 tys. (1 proc.) więcej w ujęciu kwartalnym i o 120 tys. (6 proc.) więcej w ujęciu rocznym. W zakresie liczby klientów aktywnych w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw odnotowano natomiast nieznaczny spadek. Liczba ta zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego kwartału z 1,296 mln do 1,287 mln (-0,7 proc.).

Dane zebrane w III kwartale w zakresie płatności bezgotówkowych pokazują kontynuację obserwowanego od początku roku wzrostowego trendu w zakresie łącznej wartości transakcji. Użytkownicy bankowości internetowej dokonywali średnio 5 transakcji miesięcznie - o 1 mniej niż kwartałach poprzednich. Jednak większa liczba aktywnych klientów wpłynęła pozytywnie na całkowity wolumen transakcji. Obserwacja ta znajduje odzwierciedlenie w danych KIR, zgodnie z którymi łączna wartość obrotów w Systemie Elixir wyniosła 1,066 bln zł, przy niższej niż w poprzednim kwartale liczbie transakcji, wynoszącej 408,7 mln sztuk. Oznacza to, że przeciętnie w III kwartale dokonywaliśmy operacji o wyższej wartości.
Stabilne wzrosty w zakresie liczby i wartości transakcji odnotowano w sferze operacji w euro oraz w segmencie przelewów natychmiastowych obsługiwanych w systemie Express Elixir, który w dalszym ciągu charakteryzuje się stosunkowo wysoką dynamiką wzrostową - w III kwartale bieżącego roku rozliczył transakcje o wartości ponad 1,7 mld zł, czyli o 53 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad 30 mln rachunków bankowych z dostępem przez internet

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl