SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ponad 7 mln Polaków korzysta z internetu stacjonarnego, płacą za to od 11 do 147 zł miesięcznie

Na koniec 2015 r. z internetu stacjonarnego korzystało w Polsce 7,13 mln osób (ok. 19% mieszkańców, ok. 53% gospodarstw domowych) - wynika z analizy Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Article

UKE przeanalizował ceny stacjonarnego dostępu do internetu w Polsce w latach 2014-2016 dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Celem badania było określenie średniego miesięcznego kosztu ponoszonego przez klientów wybranych firm telekomunikacyjnych, według danych za sierpień 2016 r. Wskaźnik ten otrzymano poprzez zsumowanie opłat stałych i jednorazowych oraz podzielenie ich przez liczbę cykli rozliczeniowych (pod uwagę brano tylko oferty na czas określony).

Najwięcej łączy posiadało przepływność w przedziale 2-10 Mb/s (ok. 36%). Największy wzrost udziału w stosunku do 2014 r., z 5,2% do 10,7%, miał miejsce w przypadku łączy o przepływności powyżej 100 Mb/s.


Dla klientów indywidualnych koszt zawierał się w przedziale ok. 11-147 zł (zależnie od przepływności i czasu trwania umowy). Widoczna była tendencja, zgodnie z którą niższe opłaty pobierali operatorzy kablowi niż pozostali. W latach 2014-2016 nastąpił spadek kosztów we wszystkich kategoriach przepływności, a największy został odnotowany w kategorii 30-100 Mb/s.

Koszt dla klientów instytucjonalnych mieścił się z kolei w przedziale ok. 13-232 zł (także zależnie od przepływności i czasu trwania umowy). Odmiennie niż w przypadku klientów indywidualnych, koszty dostępu do internetu u operatorów kablowych były wyższe niż u pozostałych. Ogólnie, w latach 2014-2016 nastąpił spadek cen we wszystkich przedziałach przepływności, z wyjątkiem obejmującego zakres 2-10 Mb/s.

W odniesieniu do obu analizowanych grup klientów zaobserwowano zmniejszenie dostępności ofert o najniższej przepływności i znaczne zwiększenie liczby ofert dotyczących przepływności powyżej 100 Mb/s.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad 7 mln Polaków korzysta z internetu stacjonarnego, płacą za to od 11 do 147 zł miesięcznie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Roman
Na ten moment to już zdecydowanie lepiej mieć net mobilny. Wiadomo, nie każdy i nie w każdej sytuacji, ale jak sie jest w zasięgu Plusa, to zdecydowanie można go polecić.
9 10
odpowiedź