SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 80 proc. Polaków słucha muzyki codziennie, pop częściej wybierany od disco polo (infografika)

Zaangażowanie marek w muzykę jest przez zdecydowaną większość konsumentów oceniane bardzo pozytywnie - wynika z badania Havas Media Group i Universal Music Polska.

Article

9 na 10 badanych w wieku 18–24 lata słucha muzyki codziennie. Robi tak także 85% osób w wieku 25–34 lata, 80% osób w wieku 45–54 lata oraz 71% osób powyżej 54. roku życia.

Muzyka jest także częstym tematem rozmów: 74% całej badanej próby deklaruje, że przynajmniej od czasu do czasu rozmawia o muzyce z przyjaciółmi i znajomymi, a w młodej grupie odsetek ten wynosi 81%.

Poszczególne grupy wiekowe różnią się preferencjami w zakresie ulubionych gatunków i wykonawców. Najmłodsi badani (18–24 lata) najbardziej lubią hip-hop i rap. Wśród ich ulubionych artystów są Taco Hemingway, Paluch czy Kali. Trochę starsi (25–34 lata) najczęściej wybierają pop i muzykę taneczną. Artystką najczęściej wskazywaną jako ich ulubiona jest Sylwia Grzeszczak.

Najstarszy badany segment stosunkowo najczęściej wskazuje disco polo jako preferowany gatunek muzyczny. Jednocześnie jednak w tej grupie ulubieni polscy artyści to Budka Suflera, Czesław Niemen oraz Maryla Rodowicz.

Młodzi inspirację związaną z muzyką częściej niż inne grupy czerpią z koncertów i festiwali, starsi zaś z reklam telewizyjnych i programów związanych z muzyką. Dla osób w każdym wieku ważnym źródłem nowych brzmień są muzyczne talent show.

Pomimo opisanych powyżej różnic, muzyka to jedno z narzędzi komunikacji marek, które są najlepiej postrzegane przez Polaków. Zaangażowanie marek w muzykę jest bardzo pozytywnie oceniane przez wszystkie segmenty konsumenckie. 93% osób z grupy w wieku 18–24 lata pozytywnie ocenia angażowanie się marek w muzykę. Muzyczna aktywność marek jest także bardzo dobrze odbierana przez osoby ze starszego segmentu: dobrze ocenia ją 85% osób z tej grupy.

W badaniu zidentyfikowano kilka kluczowych dla marek korzyści związanych z aktywnością i zaangażowaniem w muzykę. Ponad 58% Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że muzyka odróżnia markę od konkurencji. Z tym stwierdzeniem zgadza się 67% badanych z grupy 25–34 lata, 65% z grupy najmłodszej oraz 63% badanych kobiet. Ponadto marka zaangażowana w muzykę poprawia swój wizerunek – 59% wskazań w całej grupie (65% w grupie osób 18–24 lata, 64% w grupie 25–34 lata oraz 63% w grupie kobiecej).

Używanie muzyki w marketingu pozwala na zmniejszenie dystansu pomiędzy marką a odbiorcą. Ponad 50% całej badanej grupy deklaruje, że zaangażowanie danej marki w muzykę sprawia, iż staje się ona im bliższa. Najwięcej wskazań odnotowano tutaj w przedziale wiekowym 34–45 lat, gdzie zdecydowanie zgadza się z tym stwierdzeniem 58% osób, a także w grupie kobiecej (59% wskazań).

Powyższe deklaracje są związane również z faktem, że badani chętniej rozważają i kupują marki zaangażowane w muzykę. Wpływ muzyki na decyzję przy półce najczęściej deklarują kobiety (52%) oraz osoby w wieku 25–34 lata (54%), a najrzadziej konsumenci trochę starsi, w wieku 45–54 lata.

Jeśli chodzi o rodzaje zaangażowania marek w muzykę, Polacy najbardziej doceniają aktywność, w której marki wspierają rozwój młodych talentów (67% w całej grupie, 73% wskazań w grupie kobiecej i 70% w grupie 25–34 lata), organizują własne wydarzenia muzyczne (62% w całej grupie oraz odpowiednio 66% i 65% w grupach wiekowych 25–34 i 35–44) oraz są sponsorami już istniejących festiwali i eventów muzycznych (62% wskazań w całej grupie, 68% w grupie kobiecej oraz powyżej 60% we wszystkich segmentach wiekowych poniżej 45 roku życia).

Badanie "Fans. Passions. Brands" zostało przeprowadzone przez Havas Media Group i Universal Music Polska w maju 2019 r., metodą CAWI, na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18+, N=1018.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad 80 proc. Polaków słucha muzyki codziennie, pop częściej wybierany od disco polo (infografika)

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
XYZ
Jest jazz a nie ma rock, metal ? Co za dziwaczne wyniki
odpowiedź
User
Fan
Sylwia Grzeszczak???!!!???
odpowiedź
User
Fan
A ja myślałem, że najpopularniejsza będzie ta druga, co śpiewała media expert!
odpowiedź